odposlech

09. listopadu 2015, 00:00 - (red)
09. listopadu 2015, 00:00

Padlý miliardář Z podílníků brněnského Skypickeru, jak o tom referujeme na jiném místě, mohou být již brzy miliardáři. Sice jenom korunoví, ale i to se počítá.

Nebudou přitom první technologickou firmou z Česka, které se něco takového podaří. V jednom však může být letenkový web vítězem. Jak jsme odposlechli, jeden z významných investorů ve společnosti podstoupí po Novém roce náročný vojenský výcvik určený pro příslušníky speciálních sil a bude zařazen do aktivních záloh. Může se tak, v případě, že bude povolán, stát prvním českým a možná i světovým miliardářem, který padne v boji za vlast někde na misi. Nutno podotknout, že tomu jde dost naproti. Aby nezaostával na nadcházejícím výcviku, absolvoval minulý týden v mrazivém počasí nad Vysočinou, dávno po konci parašutistické sezony, první seskoky padákem včetně letu volným pádem z výšky čtyř tisíc metrů. A to za střízliva. Redaktorům Odposlechu se již teď lépe spí.

Za sluncem s ministrem

Úměrně s tím, jak v Česku nastupuje zima, odlétají stále častěji tuzemští ministři do teplých krajin. Šéf zahraniční diplomacie Lubomír Zaorálek navštívil na konci října Malajsii, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová se podívala v téže době do Izraele, ministr průmyslu Jan Mládek byl zase minulý týden ve Spojených arabských emirátech, Kuvajtu a Ománu. Odposlech oceňuje práci, kterou ministři pro republiku v zahraničí vykonávají, a dává k úvaze, jestli by v exilu někteří z nich nechtěli náhodou zůstat.

Letadlo, co tě to napadlo

Vládní letadla jsou nejspíš prokletá.

Po problémech challengeru s opakovaně prasklým sklem a velmi divokém nouzovém přistání již odstaveného TU-154 v africké poušti došlo i na airbus. Pár technických problémů se u něj sice už objevilo, ale šlo o běžné záležitosti. Redakce ovšem odposlechla, že poměrně nedávno vládní letka musela řešit zfušovanou práci servismanů, kteří při službě ohnuli takzvanou Pitotovu trubici, která měří rychlost letadla. Představte si tu hrůzu, že by se zřítilo letadlo s celou současnou vládou.

Funkcionáře ovšem údajně víc trápil stav koberců, které během údržby utrpěly značné šrámy. To nás nijak nepřekvapuje, nicméně je fakt, že takový „tepich“ pro byznys úpravu Airbusu A319 něco stojí.

Hudeček se vrací jako bloger

Bývalý pražský primátor za TOP 09 Tomáš Hudeček ještě nehází fl intu do žita. Že je jeho tajným snem vrátit se jednou minimálně do čela hlavního města, tuší asi všichni na magistrátu. Hudeček proto začal oslovovat voliče moderní cestou. Na svůj mobilní telefon natáčí krátká videa, v nichž komentuje aktuální dění v pražské politice a nabízí i hlubokomyslná, až filozofická zamyšlení. Naposledy se olomoucký rodák zamyslel nad současným stavem médií. Noviny už se podle něj vůbec nedají číst, informace v nich jsou prý „povrchní bez samotného vhledu do problematiky, chybí investigace“. Mediální kritik Hudeček dospěl při svém stručném zamyšlení k překvapivému závěru: „Je třeba opravdu číst třeba Twitter, kde si každý může selektovat, co čte a od koho to čte.“ Problém je tedy vyřešen. Investigace konečně našla svou novou platformu: 160znakovou větu. Možná nám sám Tomáš Hudeček přinese nějaké odhalení o pražském zákulisí na svém twitterovém účtu. Tomáši, držíme palce, redakce Odposlechu už se těší.

Kozel do dvora

Nepostradatelný náměstek ministra financí Jan Gregor, který se vyučil, jak postavit rozpočet, ještě za Edy Janoty, se rozhodl vyměnit Letenskou a nesnášenlivého Babiše za pěkný post komisaře Evropského účetního dvora s půlmilionovým platem. Cestu do Lucemburku mu ale trochu komplikuje prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Ten tvrdohlavě trvá na tom, že účetní dvůr není žádné lukrativní odkladiště a kandidát by měl především umět auditovat. A Gregor opravdu auditorem není. Větší problém mu ale spíš dělá bývalý kolega, náměstek Lukáš Wagenknecht, který auditorem je, a navíc donášel na Gregora do Bruselu v případě systému kontroly evropských dotací, za nějž byl Gregor v době ministrování Miroslava Kalouska odpovědný. Chyby se tenkrát skutečně v regionálních programech našly. Kdyby nyní měl Gregor auditovat pro Evropskou komisi, byla by to pro Wagenknechta horší potupa než vyhazov od Babiše, a tak se opravdu snaží.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít