Article, show

odposlech

02. listopadu 2015, 00:00 - (red)
02. listopadu 2015, 00:00

Na výlet jen s povolením Ministři spravedlnosti a lidských práv jsou trochu jako malí kluci. Při jednání vlády dostali „kartáč“ od svého kolegy z vnitra Milana Chovance. Robert Pelikán a Jiří Dienstbier ho naštvali tím, že přijeli do detenčního zařízení v Bělé-Jezové spolu s ombudsmankou Annou Šabatovou bez jeho vědomí.

Z návštěvy potom vzešly zprávy o tom, jak se uprchlíci nemají dobře. A tohle nemůže ministr vnitra slyšet. Kdyby prý o návštěvě věděl, klidně by přijel a přítomným všechno vysvětlil, aby věděli, co si mají myslet. Milana Chovance se nakonec zastal i premiér Sobotka. Kluci prý příště musejí své výlety předem nahlásit, protože takové jejich chování je nekolegiální.

Odposlech by v té souvislosti rád upozornil, že se blíží zimní prázdniny a termín odjezdu je potřeba na vnitru včas nahlásit, aby se na každého dostalo.

Nechte nám krajkové kalhotky

Developer a miliardář Evžen Korec se na svém blogu zamyslel nad otázkou, která trápí nejednoho z nás. Nahradí nás roboti? Nenahradí, pokud jim v tom notně nepomůžeme přeregulovaností pracovního trhu, uklidňuje Evžen Korec. A s nostalgií vzpomíná, jak u pohovorů používal test s pracovním názvem Krajkové kalhotky (dnes už má jiné fígle, takže tento může prozradit).

Vedle uchazeče posadil šarmantní dívku, ideálně v minisukni. Noha přes nohu, občas vykoukly i krajkové kalhotky – pánové, znáte to. Pokud kandidát ani okem nezabrousil, bylo něco špatně. Na daný post totiž hledal rvavé „alfa samce“, co si jdou rázně za svým. Nejsme roboti. Zaplať pánbůh. Pokud ale Korcovi budou politici, odbory a další regulátoři dělat ze zaměstnávání horor a nadiktují mu například, že musí zaměstnat ženu jen proto, že je žena, bez ohledu na schopnosti, raději se poohlédne po stroji. Má recht. Ty jdou alespoň sešrotovat.

Příručka Besipu jako z kresleného filmu

Záchranáři tomu říkají metoda umělého dýchání podle Silvestra Brosche, které si váží coby historického milníku umělého dýchání. My ostatní to známe z kreslených pohádek. Zachraňující postava vezme zachraňovaného za paže a zběsile jimi střídavě rozpažuje a tlačí na hrudník. Po chvíli se zachraňovaný se zakašláním posadí a je z toho náramná legrace.

Co ale nepřijde příliš legrační záchranářům, je, že se nákres této metody objevil v jinak seriózně laděné příručce Besipu pro motorkáře u pasáže o masáži srdce. „Vůbec si nedokážu představit, jak se tam něco takového mohlo octnout. Je to opravdu omyl na úrovni záměny panoramatu Hradčan a Manhattanu v knížce o Praze,“ zhodnotil pro týdeník Euro Ondřej Franěk z vedení odborné společnosti urgentní medicíny. A není to podle něj jediný život ohrožující úlet. Pokud by se někdo řídil radami Besipu, mohl by snadno nechat zraněného vykrvácet, prochladnout a dodýchat. Ještě že příručky Besipu, který se označuje za „expertní orgán v oblasti působení na lidského činitele“, nikdo nečte.

Sojka práskačka

Slovo píšťalka získalo s fenoménem whistleblowingu nový význam.

Během kampaně organizace Transparency International na ochranu whistleblowerů Zapískej se ale zjistilo, že pro lidi, kteří upozorňují na nepravosti, korupci či obecně neférovost, chybí český výraz. Zatím jsme vystačili s oficiálním „oznamovatel“, ale kdo by chtěl být oznamovatel čehokoli, natož korupce. Chce to něco příjemně vzrušujícího, sport s píšťalkou Odposlech zavrhl, tak co třeba myslivost? A teď to při jedné z diskusí kampaně padlo. Ne whistleblower, ale sojka!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít