odposlech

02. listopadu 2015, 00:00 - (red)
02. listopadu 2015, 00:00

Na výlet jen s povolením Ministři spravedlnosti a lidských práv jsou trochu jako malí kluci. Při jednání vlády dostali „kartáč“ od svého kolegy z vnitra Milana Chovance. Robert Pelikán a Jiří Dienstbier ho naštvali tím, že přijeli do detenčního zařízení v Bělé-Jezové spolu s ombudsmankou Annou Šabatovou bez jeho vědomí.

Z návštěvy potom vzešly zprávy o tom, jak se uprchlíci nemají dobře. A tohle nemůže ministr vnitra slyšet. Kdyby prý o návštěvě věděl, klidně by přijel a přítomným všechno vysvětlil, aby věděli, co si mají myslet. Milana Chovance se nakonec zastal i premiér Sobotka. Kluci prý příště musejí své výlety předem nahlásit, protože takové jejich chování je nekolegiální.

Odposlech by v té souvislosti rád upozornil, že se blíží zimní prázdniny a termín odjezdu je potřeba na vnitru včas nahlásit, aby se na každého dostalo.

Nechte nám krajkové kalhotky

Developer a miliardář Evžen Korec se na svém blogu zamyslel nad otázkou, která trápí nejednoho z nás. Nahradí nás roboti? Nenahradí, pokud jim v tom notně nepomůžeme přeregulovaností pracovního trhu, uklidňuje Evžen Korec. A s nostalgií vzpomíná, jak u pohovorů používal test s pracovním názvem Krajkové kalhotky (dnes už má jiné fígle, takže tento může prozradit).

Vedle uchazeče posadil šarmantní dívku, ideálně v minisukni. Noha přes nohu, občas vykoukly i krajkové kalhotky – pánové, znáte to. Pokud kandidát ani okem nezabrousil, bylo něco špatně. Na daný post totiž hledal rvavé „alfa samce“, co si jdou rázně za svým. Nejsme roboti. Zaplať pánbůh. Pokud ale Korcovi budou politici, odbory a další regulátoři dělat ze zaměstnávání horor a nadiktují mu například, že musí zaměstnat ženu jen proto, že je žena, bez ohledu na schopnosti, raději se poohlédne po stroji. Má recht. Ty jdou alespoň sešrotovat.

Příručka Besipu jako z kresleného filmu

Záchranáři tomu říkají metoda umělého dýchání podle Silvestra Brosche, které si váží coby historického milníku umělého dýchání. My ostatní to známe z kreslených pohádek. Zachraňující postava vezme zachraňovaného za paže a zběsile jimi střídavě rozpažuje a tlačí na hrudník. Po chvíli se zachraňovaný se zakašláním posadí a je z toho náramná legrace.

Co ale nepřijde příliš legrační záchranářům, je, že se nákres této metody objevil v jinak seriózně laděné příručce Besipu pro motorkáře u pasáže o masáži srdce. „Vůbec si nedokážu představit, jak se tam něco takového mohlo octnout. Je to opravdu omyl na úrovni záměny panoramatu Hradčan a Manhattanu v knížce o Praze,“ zhodnotil pro týdeník Euro Ondřej Franěk z vedení odborné společnosti urgentní medicíny. A není to podle něj jediný život ohrožující úlet. Pokud by se někdo řídil radami Besipu, mohl by snadno nechat zraněného vykrvácet, prochladnout a dodýchat. Ještě že příručky Besipu, který se označuje za „expertní orgán v oblasti působení na lidského činitele“, nikdo nečte.

Sojka práskačka

Slovo píšťalka získalo s fenoménem whistleblowingu nový význam.

Během kampaně organizace Transparency International na ochranu whistleblowerů Zapískej se ale zjistilo, že pro lidi, kteří upozorňují na nepravosti, korupci či obecně neférovost, chybí český výraz. Zatím jsme vystačili s oficiálním „oznamovatel“, ale kdo by chtěl být oznamovatel čehokoli, natož korupce. Chce to něco příjemně vzrušujícího, sport s píšťalkou Odposlech zavrhl, tak co třeba myslivost? A teď to při jedné z diskusí kampaně padlo. Ne whistleblower, ale sojka!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Shigeru Kumekawa: nová Bravia A1 je nabitá tou nejlepší technologií, říká prezident Sony Europe (rozhovor)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít