odposlech

26. října 2015, 00:00 - (red)
26. října 2015, 00:00

Radmila učila Číňany participaci Starostka Prahy 10, pražská šéfka hnutí ANO a dnes zřejmě nejznámější politická trafikantka Radmila Kleslová zažila v minulém týdnu příjemnou mezinárodní seanci. Na vršovickou radnici zavítali mladí čínští aktivisté.

Do Česka dorazili, aby se naučili, jak budovat občanskou společnost a jakými způsoby zapojovat občany do veřejného rozhodování. Hodiny občanské demokracie vedla přímo nejpovolanější z povolaných, někdejší příslušnice Státní bezpečnosti, doktorka Kleslová. Pro studenty z komunistické říše jistě měla mnoho pochopení. Podle svých slov je naučila, jak občan může prosadit své zájmy při rozhodování o výdajích z veřejných rozpočtů. Doktorka dokonce navrhla pro tuto praxi odborný termín „participativní rozpočet“. Generální ředitelé ČEZ, Českých drah a pražských městských firem rozhodně mohou potvrdit, že Radmila participaci opravdu rozumí. Až si nadějní aktivisté zpět do Číny dovezou své čerstvé poznatky z Prahy 10, bude zajímavé sledovat, co z čínských rozpočtů zbude.

Zachraň se, kdo můžeš

O definitivním rozkolu TOP 09 a Starostů už týdeník Euro informoval minulý týden. Obě bratrské formace se rozkmotřily tak, že spolu nesestaví žádnou společnou kandidátku do krajských voleb, snad kromě Karlovarského kraje, kde by mohla Topka Starosty podpořit. Rozkol ovšem nelibě nesou někteří členové TOP 09, kteří s hrůzou očekávají nástup Miroslava Kalouska do čela strany. Začíná jim pomalu docházet, že Kalouskovi chybí knížecí titul.

Politickou budoucnost proto vidí ve Starostech, a tak je pravý čas na to, převléknout kabát. Starostové si libují, že už se jim k přestupu hlásí dokonce celá jedna městská organizace TOP 09. Pro Miroslava Kalouska není nic horšího, než když mu ještě před zápasem utečou hráči. Ale starý politický stratég to dobře zná z vlastní zkušenosti. Vždyť to byl právě on, kdo uprchl z KDU-ČSL spolu se svými věrnými, a zachránil si tak vlivnou politickou kariéru. Pro utečence by tedy měl mít pochopení.

Odvážnou investicí potírej démona svého

Oprah Winfreyová, přezdívaná Královna všech médií, znovu předvedla, co je to „The Oprah Factor“, schopnost svým rozhodnutím nebo doporučením ovlivnit ostatní. Stačilo, aby ohlásila nákup desetiprocentního podílů ve známé, ale v konkurenci mobilních aplikací skomírající firmě Weight Watchers, která nabízí programy na hubnutí, a firemní akcie poskočily hned následující obchodní den na dvojnásobek. Oprah sice musí nerealizovaný zisk skoro padesát milionů dolarů během čtyřiadvaceti hodin oželet, protože podle uzavřené smlouvy, která jí přiznala opci na dalších pět procent akcií a křeslo ve správní radě, musí investici držet nejméně dva roky, ale stejně… Jaký lepší tahák na investory může firma na hubnutí vymyslet než získat nejznámější celebritu, jejíž epizody s hubnutím a přibíráním sleduje celý svět?

Dodnes zůstává v paměti, jak na pódium v rámci své televizní show, jež byla tehdy na vrcholu slávy, přitáhla dětský vozík naložený třiceti kily sádla – přesně tolika, o kolik zhubla. Při vší úctě k cenotvorné váze jediné černé miliardářky tahle akvizice bledne ve srovnání s rozhodnutím jednoho česko-slovenského miliardáře, který se před lety jal zatočit se svými problémy s alkoholem vskutku radikálně.

Koupil si protialkoholní léčebnu i s ředitelem. Toho prý při společných seancích vydatně školil, zač je toho loket. Podle informací Odposlechu ale přinejmenším prozatím na rozdíl od Oprah svého démona zvládl. Držme investorům palce.

Pryč z Evropy

Premiér Bohuslav Sobotka poznal tvrdou českou realitu. Vyplývá to z průzkumu, který má podle Odposlechu šéf ČSSD k dispozici. Ale je to trochu tajný průzkum, o kterém víc lidí mluví, než ho vidělo. Znáte to, šeptanda, nic oficiálního. Ona krutá pravda se má týkat uprchlíků a vztahu Čechů k EU. V současné době si prý podle závěrů průzkumu přeje z EU vystoupit kvůli přístupu k běžencům až 80 procent Čechů. Není divu, že průzkum zmizel v tom nejspodnějším šuplíku a stal se předmětem legend. Zveřejnit ho oficiálně by pro proevropskou ČSSD a celou vládu nepředstavovalo zrovna ukázkové vysvědčení ani naděje do příštích voleb.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít