odposlech

26. října 2015, 00:00 - (red)
26. října 2015, 00:00

Radmila učila Číňany participaci Starostka Prahy 10, pražská šéfka hnutí ANO a dnes zřejmě nejznámější politická trafikantka Radmila Kleslová zažila v minulém týdnu příjemnou mezinárodní seanci. Na vršovickou radnici zavítali mladí čínští aktivisté.

Do Česka dorazili, aby se naučili, jak budovat občanskou společnost a jakými způsoby zapojovat občany do veřejného rozhodování. Hodiny občanské demokracie vedla přímo nejpovolanější z povolaných, někdejší příslušnice Státní bezpečnosti, doktorka Kleslová. Pro studenty z komunistické říše jistě měla mnoho pochopení. Podle svých slov je naučila, jak občan může prosadit své zájmy při rozhodování o výdajích z veřejných rozpočtů. Doktorka dokonce navrhla pro tuto praxi odborný termín „participativní rozpočet“. Generální ředitelé ČEZ, Českých drah a pražských městských firem rozhodně mohou potvrdit, že Radmila participaci opravdu rozumí. Až si nadějní aktivisté zpět do Číny dovezou své čerstvé poznatky z Prahy 10, bude zajímavé sledovat, co z čínských rozpočtů zbude.

Zachraň se, kdo můžeš

O definitivním rozkolu TOP 09 a Starostů už týdeník Euro informoval minulý týden. Obě bratrské formace se rozkmotřily tak, že spolu nesestaví žádnou společnou kandidátku do krajských voleb, snad kromě Karlovarského kraje, kde by mohla Topka Starosty podpořit. Rozkol ovšem nelibě nesou někteří členové TOP 09, kteří s hrůzou očekávají nástup Miroslava Kalouska do čela strany. Začíná jim pomalu docházet, že Kalouskovi chybí knížecí titul.

Politickou budoucnost proto vidí ve Starostech, a tak je pravý čas na to, převléknout kabát. Starostové si libují, že už se jim k přestupu hlásí dokonce celá jedna městská organizace TOP 09. Pro Miroslava Kalouska není nic horšího, než když mu ještě před zápasem utečou hráči. Ale starý politický stratég to dobře zná z vlastní zkušenosti. Vždyť to byl právě on, kdo uprchl z KDU-ČSL spolu se svými věrnými, a zachránil si tak vlivnou politickou kariéru. Pro utečence by tedy měl mít pochopení.

Odvážnou investicí potírej démona svého

Oprah Winfreyová, přezdívaná Královna všech médií, znovu předvedla, co je to „The Oprah Factor“, schopnost svým rozhodnutím nebo doporučením ovlivnit ostatní. Stačilo, aby ohlásila nákup desetiprocentního podílů ve známé, ale v konkurenci mobilních aplikací skomírající firmě Weight Watchers, která nabízí programy na hubnutí, a firemní akcie poskočily hned následující obchodní den na dvojnásobek. Oprah sice musí nerealizovaný zisk skoro padesát milionů dolarů během čtyřiadvaceti hodin oželet, protože podle uzavřené smlouvy, která jí přiznala opci na dalších pět procent akcií a křeslo ve správní radě, musí investici držet nejméně dva roky, ale stejně… Jaký lepší tahák na investory může firma na hubnutí vymyslet než získat nejznámější celebritu, jejíž epizody s hubnutím a přibíráním sleduje celý svět?

Dodnes zůstává v paměti, jak na pódium v rámci své televizní show, jež byla tehdy na vrcholu slávy, přitáhla dětský vozík naložený třiceti kily sádla – přesně tolika, o kolik zhubla. Při vší úctě k cenotvorné váze jediné černé miliardářky tahle akvizice bledne ve srovnání s rozhodnutím jednoho česko-slovenského miliardáře, který se před lety jal zatočit se svými problémy s alkoholem vskutku radikálně.

Koupil si protialkoholní léčebnu i s ředitelem. Toho prý při společných seancích vydatně školil, zač je toho loket. Podle informací Odposlechu ale přinejmenším prozatím na rozdíl od Oprah svého démona zvládl. Držme investorům palce.

Pryč z Evropy

Premiér Bohuslav Sobotka poznal tvrdou českou realitu. Vyplývá to z průzkumu, který má podle Odposlechu šéf ČSSD k dispozici. Ale je to trochu tajný průzkum, o kterém víc lidí mluví, než ho vidělo. Znáte to, šeptanda, nic oficiálního. Ona krutá pravda se má týkat uprchlíků a vztahu Čechů k EU. V současné době si prý podle závěrů průzkumu přeje z EU vystoupit kvůli přístupu k běžencům až 80 procent Čechů. Není divu, že průzkum zmizel v tom nejspodnějším šuplíku a stal se předmětem legend. Zveřejnit ho oficiálně by pro proevropskou ČSSD a celou vládu nepředstavovalo zrovna ukázkové vysvědčení ani naděje do příštích voleb.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít