ODPOSLECH

13. července 2015, 00:00 - (red)
13. července 2015, 00:00

Tomášku, kamaráde Ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý mají idylický vztah. Naposledy se potkali na karlovarském filmovém festivalu, kde je redakce Odposlechu zastihla ve velmi dobrém rozmaru. Nechybělo vřelé objetí ani familiární oslovení – Tomášku, Milánku. Tuhý přicestoval s celou svou rodinou. Místo ní se však na jednom z večírků věnoval právě Milánkovi, svému šéfovi, který ho do funkce instaloval loni v dubnu. V říjnu téhož roku ho prezident Miloš Zeman, s nímž udržuje Chovanec dobré vztahy, jmenoval brigádním generálem. Přijdou však i chvíle, kdy musejí vzájemné sympatie stranou. A tak se stalo právě na letošní filmové slavnosti v Karlových Varech. Poté co ministr Chovanec veřejně zkritizoval laxní postup policie při vystavování šibenic během pražské demonstrace proti uprchlíkům, hlasitě napomenul svého „Tomáška” i ve Varech. To už musel policejní prezident ihned zjednat nápravu. „Po zhlédnutí záběrů z místa dávám panu ministrovi za pravdu, že obdobné projevy do demokratické společnosti nepatří,” kál se ihned druhý den Tuhý. Zkrátka i brigádnímu generálovi musí být jasné, kdo mu velí. Tedy pokud chce ještě někdy být oslovován jako „Tomášek”.

Oranžová játra

Čerstvý šéf pražské záchranky Petr Kolouch by neměl polevit v povinném dýchání svých podřízených ve službě, i když ti to označovali za šikanu bývalého ředitele Zdeňka Schwarze. Poté co redaktor týdeníku Euro vyslechl pár veselých opileckých historek z podpalubí žlutých sanitek, cítil by se bezpečněji. Když nedávno bývalý lékař ze záchranky aktuálně sloužící na záchytce chtěl dát dýchnout vejlupkovi, kterého přivezla policie, ten se ohradil, že se nenechá kontrolovat na alkohol od doktora, který je ožralejší než on sám. Jak zjistila přivolaná policejní hlídka, měl pravdu. Mezi záchranáři kolují i další příběhy. Třeba o tom, jak lékař záchranky vlezl u pacienta do psí boudy, kde usnul.

Trumfl a ho ovšem doktorka, která si svlékla uniformu a ustlala si přímo v posteli pacienta. I ti muži v oranžových uniformách, kteří si chodili stěžovat na pražský magistrát, nakonec uznávají, že „tyran“ Schwarz svým nekompromisním postojem k alkoholu zachránil hodně záchranářům játra.

Alotria zeleného náměstka

Město Praha vypsalo zajímavou zakázku. Hledá firmu, která provede důkladný finanční a personální audit Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Tato organizace města se 400milionovým rozpočtem, kterou vybudoval bývalý primátor Tomáš Hudeček (TOP 09), tvoří nový metropolitní územní plán. Ten určí směr vývoje hlavního města a především to, kde se bude moci stavět. Jenomže nový náměstek pro územní rozvoj Matěj Stropnický tak nějak nedokáže najít společnou řeč s jeho hlavním tvůrcem – architektem Romanem Kouckým. Sebestředný zelený náměstek, který se nijak netají tím, že developery považuje za parazity, ovšem neví, jak se stejně sebestředného a podle něho k stavitelům příliš přátelského architekta zbavit. A tak přišel audit, jehož zadáním je: najděte, kde se v posledních čtyřech letech kradlo, nebo alespoň neefektivně hospodařilo, a označte odpovědnou osobu. A jen tak na okraj: už teď se tak nějak ví, že nový metropolitní plán nabírá celkem slušné zpoždění. Měl být hotov do roku 2017, aby byla vůbec ještě šance jej v tomto volebním období schválit. Stropnický už teď připouští, že když to bude rok 2020, bude to úspěch.

l

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít