Odmaturovali jsme

28. července 2014, 00:00 - Hana Boříková
28. července 2014, 00:00

Tvorba kandidátky je součástí dospívání strany. A dnes je konečně jasno, kam pražská TOP 09 směřuje, tvrdí pražský primátor

Pokud bych nemohl za svým týmem stát, nemohl bych vést volební kampaň, vysvětluje primátor Tomáš Hudeček, proč na kandidátní listině není jeho první náměstek a šéf pražské organizace Jiří Vávra. Stvrzením kandidátky pro říjnové komunální volby prý boje ve straně skončily.

* Předminulý týden proběhla údajně dost vyhrocená schůzka Miroslava Kalouska, Karla Schwarzenberga, vás a Jiřího Vávry. Jejím výsledkem je, že se na již schválenou kandidátku dostala dvě nová jména – Tomáš Jílek z Prahy 6 a Jiří Hrabák z Prahy 10. Proč?

Já jsem se sešel se všemi regiony. Každá regionální organizace vnímala kandidátku, kterou schválil krajský výbor (všichni pražští zastupitelé + devět zástupců regionálních organizací – pozn. red.) jinak, a to dokonce někdy odlišně i v rámci jedné organizace. Třetina regionů měla nějaké výtky, dvě třetiny řekly, že ji respektují tak, jak je. Ale to je normální. Vy znáte kandidátku, kde by byli všichni spokojení? Všem ale vadilo, že strana nepůsobí jednotně. Právě na oné schůzce se měla vyřešit nespokojenost některých regionů a zároveň kandidátku měly stvrdit čtyři podpisy: předsedy a místopředsedy strany, můj a Jiřího Vávry. Praha 6 trvala na panu Jílkovi, měl podporu i Marka Ženíška (místopředseda TOP 09 – pozn. red), který se s ním zná z Plzně. Praha 10 přišla se jménem, které nás posunulo dál. Celé jednání bylo o tom, aby regiony měly lepší pocit. Ale každý další zásah do kandidátky se nedá vykládat jen pozitivně, to si uvědomuji.

* O Jiřího Vávru už tedy nešlo?

Ne. S tím jsem na jednání šel.

* Tím boje skončily? Nepřátelé vám neubyli…

Zájem nás všech byl, aby nastala jednoznačná shoda a abychom se mohli už konečně soustředit na volby. Já za sebe říkám, že tímto přebírám odpovědnost za naprostou většinu lidí na kandidátce.

* Co byste dělal, pokud by neprošla před třemi týdny krajským výborem vaše kandidátka, ale Jiřího Vávry nebo výsledkem oné schůzky bylo, že by se na ni dodatečně dostal Jiří Vávra?

Já jsem měl vnitřně naprosto jasno. Pokud mám dál odvádět práci, kterou jsem na radnici přišel před čtyřmi lety dělat, musím se postavit za svůj tým a být si jist, že jsou to poctiví lidé, se kterými mám sdílené prodiskutované názory. Pokud by mi toto nebylo umožněno, nemohl bych vést řádnou kampaň do voleb. V rozhovorech bych pak musel odpovídat na klíčová témata: Víte, já bych to chtěl takto, ale nevím, jestli mi to moji kolegové umožní. Teď mohu říci: Bude to takto, a to proto a proto.

* Z toho, co říkáte, vyplývá, že Jiří Vávra a někteří současní radní takovými lidmi nejsou. O hudečkovském a vávrovském křídle se mluví už několik měsíců. Kdy jste se ale definitivně rozešli? Při řešení Opencard? Nebo odkupu minoritního podílu v Pražských službách?

Není žádné datum. Ale pokud se ptáte na Pražské služby, já mám pocit, že tak, jak transakce probíhá, některé kroky nebyly dost připravené a já jsem se s nimi neztotožňoval. Rada ale jako kolektivní orgán rozhodla jinak. Já už se však k tomu dál nechci vyjadřovat. Podstatné je, že pro kandidátku hlasovala nadpoloviční většina členů výboru – nerozhodoval jsem sám – a jsou na ní lidé, kterým věřím a chci s nimi spolupracovat při správě Prahy. To je myslím pěkná věta.

* Trochu kožená…

Tak dobře. Jak říká jeden slavný dirigent před svým orchestrem: Já jsem extrémně pyšný na všechny lidi, kteří sedí za mnou.

* Takže pražská TOP 09 neskončí jako rozhádaná, paralyzovaná ODS?

Já to také slýchám, ale je to přesně naopak. TOP 09 je teď po pěti letech ve věku, kdy se názorově ukotvuje a tříbí. Dnes vzniká řada stran a hnutí, které se snaží dohnat obsahové manko poetickými názvy jako Ruce vzhůru, Obnova důvěry, Ztráta důvěry nebo Ne 2015, ne každá z nich ale bude umět dlouhodobě žít. Názorové ukotvení se děje hádkami, diskusí a zejména vymezováním se a součástí toho byla věcná, názorová i personální diskuse uvnitř pražské TOP 09. To je ale přece ukázka toho, že někam směřujeme. A lidé si dnes už mohou přečíst kam. Je jasno.

* Vaše část strany to prezentuje tak, že se pražská TOP 09 vydala směrem Mirků Dušínů a převálcovala „pragmatiky“…

To záleží na tom, co máte v politice na mysli slovem pragmatik. Pokud je pragmatik ten, kdo umí v každém okamžiku najít řešení, aby udržel určitou stabilitu, tak bych to tak neviděl. Úhlavním nepřítelem veřejné správy je nestabilita a neustálé předělávání a zvětšování něčeho.

* Vážně si myslíte, že už pražská TOP 09 vyrostla z puberty?

Člověk se během života vymezuje: buď že něco dělá, nebo naopak nedělá, a ostatní to časem začnou respektovat. Občas má ale výkyvy. Strana se také vymezuje a kandidátka je toho součástí. Takže ano. Odmaturovali jsme. Ne na samé jedničky, ale řekl bych s vyznamenáním.

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít