Odhalování investičního rébusu

30. července 2012, 00:00 - Miroslav Zámečník
30. července 2012, 00:00

Když už vládní výdaje nemohou pomoct, aspoň neškrtí a nestraší

V minulém čísle týdeníku Euro jsme nakousli jeden český paradox – jak na tom jsme ve srovnání s vybranými státy Evropské unie a unií jako celkem z hlediska vládních investic v poměru k HDP. Vyšlo nám, že velmi nadprůměrně, což by bylo dobře, kdy zároveň jedním velkým otazníkem nebyla alokační efektivnost vládních investic v Česku, tedy jak se investice „okotí“ do dlouhodobého ekonomického růstu. Podle řady indicií, o nichž si štěbetají vrabci na střeše, je zřejmě hrubě neslavná. Dnes v odhalování českého investičního rébusu pokračujeme, ale tentokrát se díváme na investiční aktivitu jako celek z hlediska dynamiky, a nikoli v poměru k HDP.

I tentokrát jsou zjištění zajímavá. Reakce českých subjektů na krizi roku 2009 byla velmi podobná jako v případě nesrovnatelně větší ekonomiky německé. V obou zemích investice meziročně významně poklesly, což lze interpretovat jako reakci soukromého sektoru na šok v podobě prudkého poklesu mezinárodního obchodu a vyprázdnění zakázkových knih, protože vlády investice nijak neomezovaly (což je z hlediska proticyklické politiky správně). Jenže v případě Německa nastupuje v následujícím roce spolu s významným oživením mezinárodního obchodu srovnatelně patrné oživení investiční aktivity, které pokračuje v podstatě bez přerušení až do letošního roku. Česko je ve srovnání s Německem anemické. Ačkoli je export tahounem ekonomiky, nepromítají se dobrá vývozní čísla do viditelnějšího oživení investic. A nelze to vysvětlit jenom rozpočtovými škrty, i když svoji roli sehrály. Český byznys kolem sebe žádné vyprodané kapacity a zářné zítřky neuviděl, to by se choval jinak.

Slabá dynamika investic v Česku je patrná i v porovnání s Polskem, které v podstatě žádný výrazný propad s výjimkou jednoho kvartálu nezažilo. Kdo chce, vidí za tím infrastrukturní výdaje související s přípravami na fotbalový šampionát, štědře financovaný z veřejných rozpočtů, a celkově uzavřenější charakter polské ekonomiky. Ostatně polský HDP rostl i tehdy, když exportně orientované Německo zaznamenalo ještě hlubší pád než Česko.

Jestliže platí výše uvedené, pak by pro nás Slovensko mělo být jakýmsi potvrzovatelem správnosti hypotézy, že pokles vývozu vede k dramatickému zbrzdění investic soukromého exportně orientovaného průmyslu, který je pro celkový ekonomický růst určující. Protože Slovensko je ještě menší a ještě více exportně zaměřené, mělo by mít ještě hlubší počáteční propad investic následovaný velmi mírným oživením, které může být vyprovokováno až po vyčerpání volné kapacity a jasné odbytové perspektivě do budoucna. Jenže tahle hypotéza vychází jen napůl: šok roku 2009 byl vystřídán rychlejším oživením investiční aktivity než v Česku. Černého Petra proto musíme hledat někde jinde než v otevřenosti ekonomiky. Hádejte kde? Musíme se vrátit k tomu, co jsme rozebírali již minulý týden. Česko má mnohem vyšší vládní investice v poměru k HDP – i loni byly skoro o polovinu vyšší, jenže z 5,1 procenta HDP v roce 2009 klesly na loňských 3,6 procenta, což je makroekonomicky citelné. Na Slovensku byly v roce 2009 mizerných 2,3 procenta a na téhle úrovni zůstaly i loni. Když už nemohou pomoct, aspoň neškrtí a nestraší.

SLAB Á DYNA MIKA INVESTIC V ČESKU Čtvrtletní změny investiční aktivity (v %)

pramen: Eurostat

Meziroční změny investiční aktivity (v %)

pramen: Eurostat

O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít