Odhalování investičního rébusu

30. července 2012, 00:00 - Miroslav Zámečník
30. července 2012, 00:00

Když už vládní výdaje nemohou pomoct, aspoň neškrtí a nestraší

V minulém čísle týdeníku Euro jsme nakousli jeden český paradox – jak na tom jsme ve srovnání s vybranými státy Evropské unie a unií jako celkem z hlediska vládních investic v poměru k HDP. Vyšlo nám, že velmi nadprůměrně, což by bylo dobře, kdy zároveň jedním velkým otazníkem nebyla alokační efektivnost vládních investic v Česku, tedy jak se investice „okotí“ do dlouhodobého ekonomického růstu. Podle řady indicií, o nichž si štěbetají vrabci na střeše, je zřejmě hrubě neslavná. Dnes v odhalování českého investičního rébusu pokračujeme, ale tentokrát se díváme na investiční aktivitu jako celek z hlediska dynamiky, a nikoli v poměru k HDP.

I tentokrát jsou zjištění zajímavá. Reakce českých subjektů na krizi roku 2009 byla velmi podobná jako v případě nesrovnatelně větší ekonomiky německé. V obou zemích investice meziročně významně poklesly, což lze interpretovat jako reakci soukromého sektoru na šok v podobě prudkého poklesu mezinárodního obchodu a vyprázdnění zakázkových knih, protože vlády investice nijak neomezovaly (což je z hlediska proticyklické politiky správně). Jenže v případě Německa nastupuje v následujícím roce spolu s významným oživením mezinárodního obchodu srovnatelně patrné oživení investiční aktivity, které pokračuje v podstatě bez přerušení až do letošního roku. Česko je ve srovnání s Německem anemické. Ačkoli je export tahounem ekonomiky, nepromítají se dobrá vývozní čísla do viditelnějšího oživení investic. A nelze to vysvětlit jenom rozpočtovými škrty, i když svoji roli sehrály. Český byznys kolem sebe žádné vyprodané kapacity a zářné zítřky neuviděl, to by se choval jinak.

Slabá dynamika investic v Česku je patrná i v porovnání s Polskem, které v podstatě žádný výrazný propad s výjimkou jednoho kvartálu nezažilo. Kdo chce, vidí za tím infrastrukturní výdaje související s přípravami na fotbalový šampionát, štědře financovaný z veřejných rozpočtů, a celkově uzavřenější charakter polské ekonomiky. Ostatně polský HDP rostl i tehdy, když exportně orientované Německo zaznamenalo ještě hlubší pád než Česko.

Jestliže platí výše uvedené, pak by pro nás Slovensko mělo být jakýmsi potvrzovatelem správnosti hypotézy, že pokles vývozu vede k dramatickému zbrzdění investic soukromého exportně orientovaného průmyslu, který je pro celkový ekonomický růst určující. Protože Slovensko je ještě menší a ještě více exportně zaměřené, mělo by mít ještě hlubší počáteční propad investic následovaný velmi mírným oživením, které může být vyprovokováno až po vyčerpání volné kapacity a jasné odbytové perspektivě do budoucna. Jenže tahle hypotéza vychází jen napůl: šok roku 2009 byl vystřídán rychlejším oživením investiční aktivity než v Česku. Černého Petra proto musíme hledat někde jinde než v otevřenosti ekonomiky. Hádejte kde? Musíme se vrátit k tomu, co jsme rozebírali již minulý týden. Česko má mnohem vyšší vládní investice v poměru k HDP – i loni byly skoro o polovinu vyšší, jenže z 5,1 procenta HDP v roce 2009 klesly na loňských 3,6 procenta, což je makroekonomicky citelné. Na Slovensku byly v roce 2009 mizerných 2,3 procenta a na téhle úrovni zůstaly i loni. Když už nemohou pomoct, aspoň neškrtí a nestraší.

SLAB Á DYNA MIKA INVESTIC V ČESKU Čtvrtletní změny investiční aktivity (v %)

pramen: Eurostat

Meziroční změny investiční aktivity (v %)

pramen: Eurostat

O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít