Odeber více, zaplať méně

31. března 2014, 00:00 - Vadim Fojtík
31. března 2014, 00:00

Ministr Mládek chce, aby velcí průmysloví odběratelé elektřiny platili méně na příspěvcích na obnovitelné zdroje

Velké průmyslové firmy možná již brzy budou platit méně za elektřinu než ostatní spotřebitelé. Respektive jim klesne příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů, který platí v tuzemsku každý odběratel proudu. Změnu podmínek, které to umožní, připravuje ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Ztraceno v systému „Připravujeme to tak, aby se to ztratilo v systému,“ konstatoval Mládek na akci Euro Business Breakfast, kterou pod názvem Průmyslová politika vlády v restauraci Mlýnec uspořádal týdeník Euro. Partnery akce byly společnosti ČEZ, EY a Unipetrol.

Mládek tak na zmíněné akci nepřímo naznačil, že se chce Česko vyhnout stejným problémům, které aktuálně řeší sousední Německo. Německé energeticky náročné podniky mají výjimku z poplatku na obnovitelné zdroje. Tento způsob podpory se ale příliš nelíbí Evropské unii, která oprávněnost této podpory prošetřuje. Ale zpět do Česka. Odkdy a jak velkou úlevu budou mít na poplatcích za obnovitelné zdroje tuzemské firmy, Mládek neuvedl.

Rozhodně se ale nejedná o jediné opatření, kterým chce ministr oživit tuzemský průmysl, potažmo ekonomiku. Mládek na již zmíněné akci upozornil, že ze svého postu hodlá dohlížet na rozvoj několika klíčových oblastí. Tam spadají mimo jiné i podpora exportu, vzdělání, energetická politika, zjednodušení administrativy pro podnikatele a firmy, věda a výzkum. „Nestačí mít jednu prioritu v podobě snižování deficitu, jako tomu bylo za exministra financí Miroslava Kalouska. Musíte k tomu přidat třeba i hospodářskou politiku, sociální soudržnost a podobně,“ řekl Mládek na akci Euro Business Breakfast.

Klausova exhibice Jak Mládek všechny přítomné upozornil, jen několik měsíců od nástupu současné vlády se výrazně změnil přístup Česka k integraci do Evropské unie. Vláda mimo jiné zrušila takzvanou výjimku z Listiny základních práv EU. Tou bývalý prezident Václav Klaus podmínil před více než čtyřmi lety svůj podpis pod Lisabonskou smlouvou z obavy před tím, že by mohly být prolomeny Benešovy dekrety. „Byla to zbytečná exhibice bývalého prezidenta,“ konstatoval Mládek.

Dalším důkazem změny přístupu k EU má být i skutečnost, že vláda souhlasila s přistoupením České republiky ke Smlouvě o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii, známé jako fiskální pakt.

Ministr průmyslu jako jednu z prvních priorit, kterými se na úřadě zabývá, označil podporu ekonomické diplomacie, tedy exportu. Aktuálně směřuje 80 procent vývozu do zemí Evropské unie. Dle ministra se toto číslo moc nezmění ani v budoucnu. Proč by tedy mělo Česko podporovat i exporty mimo Unii? Dle Mládka i kvůli tomu, že exportéři na těchto trzích dosahují vyšších marží, zisků.

Čína i Korea V této souvislosti Mládek upozornil, že se Česko snaží o zlepšení vztahů s Čínou.

I proto premiér Bohuslav Sobotka poslal čínskému vedení dopis, kde upozorňuje na to, že má Česko zájem na rozvoji spolupráce ve všech oblastech, nejen těch ekonomických, ale třeba i kulturních nebo cestovního ruchu. Právě lákání čínských turistů by mělo být jednou z perspektivních oblastí. I pod vlivem těchto plánů se Mládek rozhodl přehodnotit plánované slučování dvou vládních agentur – CzechInvest a CzechTrade. „Pozastavil jsem plán na jejich sloučení,“ konstatoval ministr a současně upozornil, že pokud mají agentury plnit svoje poslání, musí fungovat samostatně. „Předpokládám, že CzechInvest otevře své nové zastoupení v jihokorejském Soulu,“ nastínil Mládek další plány vládní agentury.

Mládek současně upozornil, že by se i díky aktivitám agentury CzechInvest mělo podařit přilákat na sever Čech jednu velkou investici. Konkrétní jméno ale neoznámil.

Další Mládkovou prioritou je podpora vědy a výzkumu. Nejen ministři, ale i manažeři a odborníci, kteří se v restauraci Mlýnec setkání zúčastnili, upozornili na malé využití českých objevů v tuzemském průmyslu. „Jen firmy s vlastními inovacemi mají vysoké zisky a dlouhodobou perspektivu. V Česku jich je bohužel ale žalostně málo,“ konstatoval Jan Mládek. l

Mládek nepřímo naznačil, že se chce Česko vyhnout stejným problémům, které aktuálně řeší sousední Německo.

O autorovi| Vadim Fojtík • fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít