Odeber více, zaplať méně

31. března 2014, 00:00 - Vadim Fojtík
31. března 2014, 00:00

Ministr Mládek chce, aby velcí průmysloví odběratelé elektřiny platili méně na příspěvcích na obnovitelné zdroje

Velké průmyslové firmy možná již brzy budou platit méně za elektřinu než ostatní spotřebitelé. Respektive jim klesne příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů, který platí v tuzemsku každý odběratel proudu. Změnu podmínek, které to umožní, připravuje ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Ztraceno v systému „Připravujeme to tak, aby se to ztratilo v systému,“ konstatoval Mládek na akci Euro Business Breakfast, kterou pod názvem Průmyslová politika vlády v restauraci Mlýnec uspořádal týdeník Euro. Partnery akce byly společnosti ČEZ, EY a Unipetrol.

Mládek tak na zmíněné akci nepřímo naznačil, že se chce Česko vyhnout stejným problémům, které aktuálně řeší sousední Německo. Německé energeticky náročné podniky mají výjimku z poplatku na obnovitelné zdroje. Tento způsob podpory se ale příliš nelíbí Evropské unii, která oprávněnost této podpory prošetřuje. Ale zpět do Česka. Odkdy a jak velkou úlevu budou mít na poplatcích za obnovitelné zdroje tuzemské firmy, Mládek neuvedl.

Rozhodně se ale nejedná o jediné opatření, kterým chce ministr oživit tuzemský průmysl, potažmo ekonomiku. Mládek na již zmíněné akci upozornil, že ze svého postu hodlá dohlížet na rozvoj několika klíčových oblastí. Tam spadají mimo jiné i podpora exportu, vzdělání, energetická politika, zjednodušení administrativy pro podnikatele a firmy, věda a výzkum. „Nestačí mít jednu prioritu v podobě snižování deficitu, jako tomu bylo za exministra financí Miroslava Kalouska. Musíte k tomu přidat třeba i hospodářskou politiku, sociální soudržnost a podobně,“ řekl Mládek na akci Euro Business Breakfast.

Klausova exhibice Jak Mládek všechny přítomné upozornil, jen několik měsíců od nástupu současné vlády se výrazně změnil přístup Česka k integraci do Evropské unie. Vláda mimo jiné zrušila takzvanou výjimku z Listiny základních práv EU. Tou bývalý prezident Václav Klaus podmínil před více než čtyřmi lety svůj podpis pod Lisabonskou smlouvou z obavy před tím, že by mohly být prolomeny Benešovy dekrety. „Byla to zbytečná exhibice bývalého prezidenta,“ konstatoval Mládek.

Dalším důkazem změny přístupu k EU má být i skutečnost, že vláda souhlasila s přistoupením České republiky ke Smlouvě o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii, známé jako fiskální pakt.

Ministr průmyslu jako jednu z prvních priorit, kterými se na úřadě zabývá, označil podporu ekonomické diplomacie, tedy exportu. Aktuálně směřuje 80 procent vývozu do zemí Evropské unie. Dle ministra se toto číslo moc nezmění ani v budoucnu. Proč by tedy mělo Česko podporovat i exporty mimo Unii? Dle Mládka i kvůli tomu, že exportéři na těchto trzích dosahují vyšších marží, zisků.

Čína i Korea V této souvislosti Mládek upozornil, že se Česko snaží o zlepšení vztahů s Čínou.

I proto premiér Bohuslav Sobotka poslal čínskému vedení dopis, kde upozorňuje na to, že má Česko zájem na rozvoji spolupráce ve všech oblastech, nejen těch ekonomických, ale třeba i kulturních nebo cestovního ruchu. Právě lákání čínských turistů by mělo být jednou z perspektivních oblastí. I pod vlivem těchto plánů se Mládek rozhodl přehodnotit plánované slučování dvou vládních agentur – CzechInvest a CzechTrade. „Pozastavil jsem plán na jejich sloučení,“ konstatoval ministr a současně upozornil, že pokud mají agentury plnit svoje poslání, musí fungovat samostatně. „Předpokládám, že CzechInvest otevře své nové zastoupení v jihokorejském Soulu,“ nastínil Mládek další plány vládní agentury.

Mládek současně upozornil, že by se i díky aktivitám agentury CzechInvest mělo podařit přilákat na sever Čech jednu velkou investici. Konkrétní jméno ale neoznámil.

Další Mládkovou prioritou je podpora vědy a výzkumu. Nejen ministři, ale i manažeři a odborníci, kteří se v restauraci Mlýnec setkání zúčastnili, upozornili na malé využití českých objevů v tuzemském průmyslu. „Jen firmy s vlastními inovacemi mají vysoké zisky a dlouhodobou perspektivu. V Česku jich je bohužel ale žalostně málo,“ konstatoval Jan Mládek. l

Mládek nepřímo naznačil, že se chce Česko vyhnout stejným problémům, které aktuálně řeší sousední Německo.

O autorovi| Vadim Fojtík • fojtik@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít