Odcházení

27. října 2014, 00:00 -
27. října 2014, 00:00

Deset let s Barrosem bylo přelomových. Především v tom, jak se EU odcizila

S Pánom Bohom, idem od vás, neublížil som nikomu z vás. Televizní rozlučku s národem, jakou v roce 1998 v přímém přenosu vystřihl někdejší slovenský premiér Vladimír Mečiar, asi sotva někdo překoná. Odcházející předseda Evropské komise José Manuel Barroso minulý týden svému evropskému lidu nezazpíval a ani slzu neuronil. Zato neopomněl zdůraznit svou historickou úlohu. A ještě stihl křest dvou memoárů. Ty první vydal ve vlastním nakladatelství (pardon, v tiskovém oddělení komise), druhé za něj napsali dva francouzští novináři. „Když se ohlédnu zpět, musím si říct: kolik jsme jen za těch deset let stihli převratných rozhodnutí!“ pochválil se Barroso v předmluvě.

Jestli něco charakterizuje těch deset let, která Barroso strávil v čele eurokomise, pak především to, jak je velká evropská politika pomíjivá. Bitvy o evropskou ústavu nebo Lisabonskou smlouvu dnes nikoho nedojmou. Stejně tak je dávno zasutá vzpomínka na roli EU ve finanční a dluhové krizi. Dnešní Evropu trápí úplně jiné věci: ztrácí konkurenceschopnost, hospodářsky se propadá a neví si rady s armádou mladých nezaměstnaných.

Především si ale čím dál více lidí klade otázku, k čemu je jim EU vlastně dobrá. Mechanismus stmelující Evropu, který měl za cíl vytvořit pásmo svobody ducha a podnikání, se jim smrskl na zákaz žárovek a pomazánkového másla.

Lví podíl na tom má právě Barroso. Nikdy si nepřipustil, že se takovou legislativou Brusel zesměšňuje. Naopak, myšlenka všeobjímající regulace podle něj byla správná. Jen ji nedokázal Evropanům správně vysvětlit.

Stejně tak zůstal přesvědčený, že hlubší federalizace je východiskem ze všech patálií, které Evropu potkaly. A že jen zatvrzelí lidé, jako je třeba exprezident Václav Klaus, jeho velké evropské dílo nejsou schopni docenit.

Umění odejít, či aspoň dobře zrežírovat své odcházení zvládá málokdo. Skoro každý ale přitom dbá na diváky. Barroso ještě poslední týden v úřadu zdůraznil, že Evropa je silnější, než si lidé myslí. Ukázal tak, že ho vnímání jím vedené instituce zvnějšku zas tak moc nezajímá a že se správně dokáže ocenit sám. O stavu klíčové evropské instituce to vypovídá víc, než by bylo zdrávo.

O autorovi| hruskab@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít