Odcházení

27. října 2014, 00:00 -
27. října 2014, 00:00

Deset let s Barrosem bylo přelomových. Především v tom, jak se EU odcizila

S Pánom Bohom, idem od vás, neublížil som nikomu z vás. Televizní rozlučku s národem, jakou v roce 1998 v přímém přenosu vystřihl někdejší slovenský premiér Vladimír Mečiar, asi sotva někdo překoná. Odcházející předseda Evropské komise José Manuel Barroso minulý týden svému evropskému lidu nezazpíval a ani slzu neuronil. Zato neopomněl zdůraznit svou historickou úlohu. A ještě stihl křest dvou memoárů. Ty první vydal ve vlastním nakladatelství (pardon, v tiskovém oddělení komise), druhé za něj napsali dva francouzští novináři. „Když se ohlédnu zpět, musím si říct: kolik jsme jen za těch deset let stihli převratných rozhodnutí!“ pochválil se Barroso v předmluvě.

Jestli něco charakterizuje těch deset let, která Barroso strávil v čele eurokomise, pak především to, jak je velká evropská politika pomíjivá. Bitvy o evropskou ústavu nebo Lisabonskou smlouvu dnes nikoho nedojmou. Stejně tak je dávno zasutá vzpomínka na roli EU ve finanční a dluhové krizi. Dnešní Evropu trápí úplně jiné věci: ztrácí konkurenceschopnost, hospodářsky se propadá a neví si rady s armádou mladých nezaměstnaných.

Především si ale čím dál více lidí klade otázku, k čemu je jim EU vlastně dobrá. Mechanismus stmelující Evropu, který měl za cíl vytvořit pásmo svobody ducha a podnikání, se jim smrskl na zákaz žárovek a pomazánkového másla.

Lví podíl na tom má právě Barroso. Nikdy si nepřipustil, že se takovou legislativou Brusel zesměšňuje. Naopak, myšlenka všeobjímající regulace podle něj byla správná. Jen ji nedokázal Evropanům správně vysvětlit.

Stejně tak zůstal přesvědčený, že hlubší federalizace je východiskem ze všech patálií, které Evropu potkaly. A že jen zatvrzelí lidé, jako je třeba exprezident Václav Klaus, jeho velké evropské dílo nejsou schopni docenit.

Umění odejít, či aspoň dobře zrežírovat své odcházení zvládá málokdo. Skoro každý ale přitom dbá na diváky. Barroso ještě poslední týden v úřadu zdůraznil, že Evropa je silnější, než si lidé myslí. Ukázal tak, že ho vnímání jím vedené instituce zvnějšku zas tak moc nezajímá a že se správně dokáže ocenit sám. O stavu klíčové evropské instituce to vypovídá víc, než by bylo zdrávo.

O autorovi| hruskab@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít