Odborníci na počasí mají firmám zachránit miliardy

02. března 2015, 00:00 - (dan)
02. března 2015, 00:00

Klimatologie Zapomeňte na MBA, praxi v kreativním účetnictví, nebo dokonce společenskou odpovědnost. Dnes vám firemní kariéru nejrychleji zajistí erudice v čerstvě „objeveném“ oboru climate adaptation, tedy přizpůsobení podnebním podmínkám. Konzultanty v tomto oboru si najímají velké firmy tak různorodého zaměření, jako jsou telefonní operátor Verizon, výrobce sportovního oblečení Nike, producent počítačového hardwaru HP, řetězec kaváren Starbucks nebo oděvní výrobci Levi’s a The Gap.

„Tyto firmy mají jedno společné: počítají, že jim klimatičtí konzultanti pomohou vyhnout se miliardovým rizikům, jimž by jinak obtížně předcházely,“ citoval minulý týden server francouzského výzkumného ústavu Ensia Ryana Schucharda, ředitele mezinárodní pracovní skupiny Business for Social Responsibility.

Jako příklad uvedl miliardovou ztrátu operátora Verizon, jehož infrastrukturu z neodolných měděných drátů zlikvidoval hurikán Sandy: „Až od té doby staví Verizon odolnější typy infrastruktury, jako je optická a bezdrátová.“ Podobně jedná i jeho největší konkurent AT&T. Podle Jima Gowena (jenž v posledně jmenované firmě zastává funkci zvanou CSO, chief sustainability officer) kvůli tomu již krachují výrobci telekomunikačního hardwaru pro pevné linky.

Extrémní počasí je však jen jedním z rizik, jimž se nový obor snaží čelit. Dalšími z nich jsou nedostatek vody nebo pohonných hmot a proměnlivé trendy masové migrace. Experti analyzují, která z takových rizik jsou pro firmy relevantní a jak se k nim mají firmy postavit. Například Nike si vybírá umístění pro své jihoasijské továrny v oblastech s co nejnižší mírou klimatické nejistoty. Výrobce džínsů Levi’s se zase připravuje na nedostatek vody používáním materiálů, které vyžadují méně časté praní. Řetězec kaváren Starbucks se pak věnuje disciplíně zvané management škůdců, jež extrapoluje z dosud známých vztahů mezi podnebními podmínkami a výskytem onemocnění kávových keřů.

l

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít