Od tužek k nástrojům

09. března 2015, 00:00 - Vladan Gallistl
09. března 2015, 00:00

Slavnou značku již patnáct let kontroluje Vlastislav Bříza, který vyhrál soutěž EY Podnikatel roku 2014. Impérium Koh-i-noor ale již dávno není jen o tužkách

A vítězem se stává Vlastislav Bříza, vyhlásil podnikatele roku minulé úterý ministr financí a miliardář Andrej Babiš. Ten zároveň lákal podnikatele včetně Břízy do politiky – prý by si dokázal vládce Koh-i-nooru představit jako jihočeského hejtmana.

Bříza by však v tomto případě musel svěřit skupinu svým synům, což se zatím nechystá.

Právě předání firmy další generaci ovšem považuje za největší budoucí výzvu. „Když se mě zeptáte, co je těžší, jestli budovat firmu, nebo předat firmu, tak vám určitě řeknu, že předat firmu,“ prohlásil v této souvislosti hlavní akcionář Koh-i-noor Holdingu. V podniku mu v současnosti pomáhají jeho dva synové David a Vlastislav a synovec Robert, kterého se ujal po smrti své sestry.

rodinný klan Břízův holding v současnosti ovšem rozhodně nejsou jen slavné tužky, ale rozsáhlý konglomerát firem. Kromě výroby proslulých tužek působí v oblasti zdravotnictví a výroby zdravotnických potřeb, energetice (prodej plynu a solární elektárny) a strojírenství. Kromě toho vlastní i několik hotelů.

Obrat skupiny loni přesáhl tři miliardy korun a odhadovaný zisk před zdaněním byl 380 milionů korun. Právě rozmach holdingu a jeho úspěšný přesah do různých odvětví stál podle samotného Břízy za jeho úspěchem v soutěži: „Já myslím, že je to dlouhá časová řada a zejména finále v poslední době, kdy jsme rozšířili divizi z tužek na další tři obory podnikání a tam sklízíme velké úspěchy.“

Za vzkříšením slavné značky stojí dlouhodobá práce celého klanu Břízových. Samotný Bříza se přitom dostal do Koh-i-nooru náhodou, když původně chtěl pracovat v Motoru Jikov, kde ho však nevzali, a zakotvil proto ve výrobci tužek.

V českobudějovické společnosti začínal nejprve jako konstruktér u prkna, až se před revolucí stal generálním ředitelem společnosti Gama. Po pádu komunismu k řízení firmy přidal podnikání. V roce 1994 přestoupil zpět do Koh-i-nooru, kde domluvil přechod od rakouských fondů Creditanstalt pod křídla skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, což se ukázalo jako stěžejní pro další Břízovo podnikání a jeho vstup mezi tuzemské miliardáře. Jeho jmění odhadl týdeník Euro v minulém roce na 2,75 až 3,75 miliardy korun.

Klíčový moment Bříza totiž Koh-i-noor v roce 2000 od Kellnera koupil. Tvrdě vyjednával o ceně a nakonec společnost získal za stamiliony korun, které si s potřebnou dávkou štěstí půjčil.

Se zajištěním úvěru byly totiž velké potíže. „V Rakousku se mnou úplně vymetli, ale nakonec jsem uspěl u Československé obchodní banky. Jejich tehdejší risk manažer Petr Knapp (nyní člen představenstva banky – pozn. red.) si to uměl spočítat a hlavně podniku věřil,“ uvedl Bříza v rozhovoru pro zvláštní vydání týdeníku Euro Top miliardáři 2014.

Podle Břízy však za rozhodujícím okamžikem stála rovněž tvrdá práce. „Kdo je připraven, není překvapen a pak mu štěstí jde naproti.

Ale není to tak, že někdo má štěstí. To je nesmysl, když nejsem připraven, tak nemůžu mít štěstí,“ komentuje zlomový moment, kdy se před patnácti lety z manažera stal vlastníkem. Patnáct let v této roli oslaví letos jako vítěz soutěže Podnikatel roku. Kromě toho za dva měsíce bude na Hluboké firma slavit významné výročí. „Známku založil rakouský průmyslník Josef Hardtmuth v roce 1790 a později přemístil výrobu do Českých Budějovic,“ uvedl Bříza. Tužka tehdy byla inovativním výrobkem, který dokonce získal první místo na výstavě v Paříži v roce 1900. Tehdy si jistě Hardtmuth nepředstavoval, že Koh-i-noor bude působit ve čtyřech odvětvích, na více než osmdesáti trzích světa a ve třech desítkách firmách zaměstnávat 2500 lidí.

Firma Koh-i-noor Hardtmuth vznikla již v roce 1790 a tužky byly posledním inovativním výkřikem. Letos je firmě 225 let a zdaleka už nedělá jenom tužky.

O autorovi| Vladan Gallistl • gallistl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít