Od Paroubka k Babišovi

03. června 2013, 00:00 - (red)
03. června 2013, 00:00

PALUBNÍ DENÍK Americká agentura Penn, Schoen & Berland Associates má podle informací Palubního deníku pracovat na volební kampani hnutí Andreje Babiše ve sněmovních volbách v příštím roce. Československý miliardář si od firmy, která spolupracovala na volebních kampaních Billa Clintona a Jiřího Paroubka, slibuje až dvouciferný výsledek hlasování pro své hnutí Ano 2011. Je ale otázkou, zda to nebude i pro tak renomovanou firmu příliš tvrdý oříšek, když hnutí chybějí s výjimkou otce zakladatele nějaké výraznější osobnosti, z nichž by šlo učinit důvěryhodné lídry volebních kandidátek, a hlavně – nějaká srozumitelná politická orientace.

Jako každý politik, který jde s kůží na trh, si Babiš musí dát pozor nejen na drahé poradce, ale i na slabá místa a tajemství. Jedno z nich se stále vznáší nad Babišovou údajnou spoluprací se Státní bezpečností, o níž svědčí dokumenty slovenského Ústavu paměti národa (viz reportáž ty´deníku Euro z prosince 2011). Babiš se proti informacím, že za působení v podniku zahraničního obchodu Petrimex donášel komunistické rozvědce coby její „důvěrník“, ostře ohradil a sesterský institut českého ÚSTR zažaloval. Věc mezitím trochu zapadla, teď se ale znovu vynoří. Tento čtvrtek dopoledne začne spor projednávat Okresní soud Bratislava I. Snad udělá více jasno a stihne to do voleb. ZASE TY EUROFONDY Po někoho dar z nebes, pro jiného morová rána. I tak by se dalo nazvat pobírání peněz z evropských fondů, které jedni považují za vítaný příjem a ekonomický stimul, jiní za prostor pro vlastní obohacení a korupci.

Na severu a západě Čech (viz str. 30), kde se manipulovalo s projekty ostošest, mohou vyprávět.

Statistická oblast Severozápad dluží konečným příjemcům z národních peněz, stát visí Bruselu dvě miliardy na korekcích. Platit nechce ani jeden. Polehčující okolností je, že hejtmani Karlovarského a Ústeckého kraje, na jejichž území se potrefený region rozkládá, uznávají podle informací Palubního deníku aspoň morální vinu za prošustrování peněz…

Chce se dodat, že musejí mít hodně černé svědomí. Až tak, že se dotyční krajští šéfové, stejně jako jejich pět kolegů, nedostavili minulý týden na schůzku s ministerstvem pro místní rozvoj, které je národním koordinátorem procesu čerpání. Třebaže to původně slíbili.

Hejtmani mají pro tentokrát výmluvu, ze schůzky je vyvázala zastřešující Asociace krajů. Někteří jednotlivci připojili poté omluvu sami za sebe. Nic to však nemění na skutečnosti, že z někdejších premiantů (jak nám ty kraje krásně čerpají, liboval si stát před pár lety) jsou (opravdu rázem?) hříšníci. A navíc neoprávněně nárokované dotace bude muset tak jako tak někdo zatáhnout. Nejlépe ještě do voleb…

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít