Očistili jsme se od balastu

22. dubna 2014, 00:00 - Jakub Křešnička
22. dubna 2014, 00:00

Kdo přežil recesi, má silnou pozici do budoucna, říká šéf firmy Bisnode ČR

Středoevropský region je z nejhorší krize venku. Podle statistických údajů se prostředí stabilizovalo a má dobrý potenciál. Pouze spory s Ruskem, případné uvalení sankcí, které by zdražilo energie a vyvolalo nejistotu na komoditním trhu, by mohly snížit výkon evropské ekonomiky. „To je ale jen jeden z možných scénářů. Lze uvažovat i o diplomatické cestě, která nebude uvalovat přílišnou zátěž na mezinárodní obchod ve snaze o maximální stabilitu byznysu. Pak budou dopady minimální,“ tvrdí David Farský, šéf analytické firmy Bisnode pro Česko i Slovensko.

* Pořád pokračuje trend stěhování firem do daňových rájů. O jaké je největší zájem?

Naše statistiky za první kvartál potvrzují pokračující trend stěhování českých firem do daňových rájů, který v letošním roce navíc podpoří zákaz anonymních akcií. Historicky byl důvod pro vstup do daňového ráje dán zejména daňovým zvýhodněním, v dnešní době je jeden z hlavních důvodů zajištění anonymity a ochrana majetku, například před šikanózním insolvenčním návrhem. Z jednotlivých destinací považovaných za daňové ráje podnikatelé dlouhodobě preferují Nizozemsko, Kypr a Seychely.

* Nedávno jste ale vydali výsledky průzkumu mezi manažery, kteří to hodnotili negativně. Kde se bere ten rozpor?

Oslovení generální a finanční ředitelé se vyjádřili, že firmy z daňových rájů vnímají jako rizikovější, a to zejména takzvané offshorové destinace, což lze považovat za hlavní důvod. Na druhé straně však pětina z nich zvažuje přesun do daňového ráje a dalších téměř sedm procent to již učinilo. Přitom mateřskou společnost v daňovém ráji má aktuálně „pouze“ 3,5 procenta českých firem.

* Srovnáváte země střední Evropy, jak si podle vašich zjištění stojí Česko?

Z hlediska nezaměstnanosti a inflace mezi osmi sledovanými zeměmi regionu střední Evropy si ČR stojí nejlépe. Na druhé straně však HDP na obyvatele a zahraniční obchod vykazují kvartálně nejnižší růst. Z makroekonomického pohledu lze tedy Česko označit za stabilní zemi, která však nutně potřebuje zvýšit konkurenceschopnost.

* Zaujalo mě, že u nás v meziročním srovnání loni ubylo zakládání startupů, zatímco jinde jejich počty rostou. Čím to?

Meziročně se značně zvýšil počet společností s ručením omezením a akciových společností, což spolu s dalšími analýzami a statistikami společnosti Bisnode napovídá o pravděpodobném nastartování ekonomiky. Zdá se tedy, že z krize je region venku, stejně jako Česko. Celkový pohled na startupy meziročně sice zaznamenává pokles, ovšem jedná se o úbytek podnikajících fyzických osob, což lze považovat za čištění a přeskupení trhu.

* Jedním z trendů loňského roku bylo i vyvlastňování drobných akcionářů – proč k tomu došlo a bude se v tom pokračovat?

Katalyzátorem zvýšeného zájmu o vyvlastňování minoritních akcionářů v loňském roce byly změny v obchodním zákoníku platné od 1. 1. 2014, které mimo jiné posilují práva drobných vlastníků. Jinými slovy, majoritní akcionáři se s minoritními chtěli „vypořádat“ ještě podle starých, pro ně výhodnějších pravidel. Další vývoj bude pravděpodobně pokračovat ve své ustálené normální výši čili s ohledem na nový zákoník nelze očekávat vyšší míru vyvlastňování minoritních akcionářů.

* Sledujete snad všechna odvětví průmyslu. Kterým se daří nejlépe a proč?

V tuto chvíli se významně daří ve výrobě počítačů a elektrotechnických zařízení, také ve výrobě farmaceutických výrobků a přípravků a v neposlední řadě ve výrobě motorových vozidel. Zmíněné tři obory dosahují meziročně významných přírůstků produkce i tržeb, což se postupně promítá do velkoobchodu i maloobchodu a dalších přidružených odvětví, respektive exportu. Všechny mají společného jmenovatele, jímž je export, což opět dokládá, že světová ekonomika je na vzestupu, a jelikož je Česko značně spjato se zahraničním vývojem, můžeme očekávat růst i u nás.

* Jak se podle vašich odhadů bude dařit české ekonomice letos?

Jak jsem již naznačil, česká ekonomika má před sebou poměrně dobré vyhlídky. Z nejhoršího jsme venku a ekonomika se očistila z balastu, který vznikl při jejím přehřívání před krizí. Na příkladu stavebnictví lze dobře pozorovat, co se odehrálo – enormní nárůst stavebních projektů, neadekvátní zakládání nových firem, které fakticky neměly ekonomický fundament, to vedlo tento obor do bezprecedentního propadu, z něhož se postupně dostává až v těchto dnech. Nicméně obor se pročistil, stabilizoval a ten, kdo ve zdraví prošel takto náročným obdobím, si vyvinul velmi silnou pozici pro další období. V menším měřítku lze takto uvažovat za všechny obory, které jsou nyní připravené vykročit vpřed do stabilizovaného a klidnějšího ekonomického prostředí, majícího dobrý růstový potenciál.

O autorovi| Jakub Křešnička, kresnicka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít