Očistili jsme se od balastu

22. dubna 2014, 00:00 - Jakub Křešnička
22. dubna 2014, 00:00

Kdo přežil recesi, má silnou pozici do budoucna, říká šéf firmy Bisnode ČR

Středoevropský region je z nejhorší krize venku. Podle statistických údajů se prostředí stabilizovalo a má dobrý potenciál. Pouze spory s Ruskem, případné uvalení sankcí, které by zdražilo energie a vyvolalo nejistotu na komoditním trhu, by mohly snížit výkon evropské ekonomiky. „To je ale jen jeden z možných scénářů. Lze uvažovat i o diplomatické cestě, která nebude uvalovat přílišnou zátěž na mezinárodní obchod ve snaze o maximální stabilitu byznysu. Pak budou dopady minimální,“ tvrdí David Farský, šéf analytické firmy Bisnode pro Česko i Slovensko.

* Pořád pokračuje trend stěhování firem do daňových rájů. O jaké je největší zájem?

Naše statistiky za první kvartál potvrzují pokračující trend stěhování českých firem do daňových rájů, který v letošním roce navíc podpoří zákaz anonymních akcií. Historicky byl důvod pro vstup do daňového ráje dán zejména daňovým zvýhodněním, v dnešní době je jeden z hlavních důvodů zajištění anonymity a ochrana majetku, například před šikanózním insolvenčním návrhem. Z jednotlivých destinací považovaných za daňové ráje podnikatelé dlouhodobě preferují Nizozemsko, Kypr a Seychely.

* Nedávno jste ale vydali výsledky průzkumu mezi manažery, kteří to hodnotili negativně. Kde se bere ten rozpor?

Oslovení generální a finanční ředitelé se vyjádřili, že firmy z daňových rájů vnímají jako rizikovější, a to zejména takzvané offshorové destinace, což lze považovat za hlavní důvod. Na druhé straně však pětina z nich zvažuje přesun do daňového ráje a dalších téměř sedm procent to již učinilo. Přitom mateřskou společnost v daňovém ráji má aktuálně „pouze“ 3,5 procenta českých firem.

* Srovnáváte země střední Evropy, jak si podle vašich zjištění stojí Česko?

Z hlediska nezaměstnanosti a inflace mezi osmi sledovanými zeměmi regionu střední Evropy si ČR stojí nejlépe. Na druhé straně však HDP na obyvatele a zahraniční obchod vykazují kvartálně nejnižší růst. Z makroekonomického pohledu lze tedy Česko označit za stabilní zemi, která však nutně potřebuje zvýšit konkurenceschopnost.

* Zaujalo mě, že u nás v meziročním srovnání loni ubylo zakládání startupů, zatímco jinde jejich počty rostou. Čím to?

Meziročně se značně zvýšil počet společností s ručením omezením a akciových společností, což spolu s dalšími analýzami a statistikami společnosti Bisnode napovídá o pravděpodobném nastartování ekonomiky. Zdá se tedy, že z krize je region venku, stejně jako Česko. Celkový pohled na startupy meziročně sice zaznamenává pokles, ovšem jedná se o úbytek podnikajících fyzických osob, což lze považovat za čištění a přeskupení trhu.

* Jedním z trendů loňského roku bylo i vyvlastňování drobných akcionářů – proč k tomu došlo a bude se v tom pokračovat?

Katalyzátorem zvýšeného zájmu o vyvlastňování minoritních akcionářů v loňském roce byly změny v obchodním zákoníku platné od 1. 1. 2014, které mimo jiné posilují práva drobných vlastníků. Jinými slovy, majoritní akcionáři se s minoritními chtěli „vypořádat“ ještě podle starých, pro ně výhodnějších pravidel. Další vývoj bude pravděpodobně pokračovat ve své ustálené normální výši čili s ohledem na nový zákoník nelze očekávat vyšší míru vyvlastňování minoritních akcionářů.

* Sledujete snad všechna odvětví průmyslu. Kterým se daří nejlépe a proč?

V tuto chvíli se významně daří ve výrobě počítačů a elektrotechnických zařízení, také ve výrobě farmaceutických výrobků a přípravků a v neposlední řadě ve výrobě motorových vozidel. Zmíněné tři obory dosahují meziročně významných přírůstků produkce i tržeb, což se postupně promítá do velkoobchodu i maloobchodu a dalších přidružených odvětví, respektive exportu. Všechny mají společného jmenovatele, jímž je export, což opět dokládá, že světová ekonomika je na vzestupu, a jelikož je Česko značně spjato se zahraničním vývojem, můžeme očekávat růst i u nás.

* Jak se podle vašich odhadů bude dařit české ekonomice letos?

Jak jsem již naznačil, česká ekonomika má před sebou poměrně dobré vyhlídky. Z nejhoršího jsme venku a ekonomika se očistila z balastu, který vznikl při jejím přehřívání před krizí. Na příkladu stavebnictví lze dobře pozorovat, co se odehrálo – enormní nárůst stavebních projektů, neadekvátní zakládání nových firem, které fakticky neměly ekonomický fundament, to vedlo tento obor do bezprecedentního propadu, z něhož se postupně dostává až v těchto dnech. Nicméně obor se pročistil, stabilizoval a ten, kdo ve zdraví prošel takto náročným obdobím, si vyvinul velmi silnou pozici pro další období. V menším měřítku lze takto uvažovat za všechny obory, které jsou nyní připravené vykročit vpřed do stabilizovaného a klidnějšího ekonomického prostředí, majícího dobrý růstový potenciál.

O autorovi| Jakub Křešnička, kresnicka@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít