Ochraňte svůj zisk před nepříznivým vývojem koruny

18. března 2013, 00:00 - Martin Chum
18. března 2013, 00:00

Řada českých firem se aktivně věnuje obchodování se zahraničím. A růst pokračuje. Co může bránit dalšímu rozvoji?

Jen v loňském roce se počet exportérů pohyboval kolem 71 800. Pro srovnání: ještě před deseti lety jich bylo zhruba o 30 tisíc méně. Vývoj také ukazuje, že exportující společnosti pozvolna rostou. Již dvě desetiletí se ale musejí kromě zcela běžných rizik, jako je například klesající poptávka obyvatel nebo změna daňové legislativy, neustále vyrovnávat také s riziky souvisejícími se změnou devizových kurzů. Předvídat jejich budoucí pohyb je přitom takřka nemožné. Podnikatelé ale mají nástroje, jak se vyhnout rizikům z těchto pohybů vyplývajícím.

Během posledních let dochází ke zhoršení ekonomické situace ve světě i u nás, což přispívá ke značné nejistotě na finančních trzích a dochází tím k výrazným výkyvům měnových kurzů. Při bližším pohledu na vývoj kurzů však zjišťujeme, že jejich výkyvy bývají mnohdy nepředvídatelné, a právě to podnikatelům často způsobuje nemalé potíže.

Budeme se proto věnovat hlavním signálům blížící se změny kurzu a také možnosti, jak se před nečekanými výkyvy ochránit.

Mezi hlavní „hybatele“ kurzu na měnovém trhu patří růst ekonomiky. Rychlejší růst, především u konvergujících ekonomik jako Česko, zpravidla značí rychlejší tempo dohánění úrovně produktivity práce vyspělejších obchodních partnerů (v případě Česka jde zejména o Německo). V konvergujících ekonomikách v dlouhém období dochází k nárůstu relativní cenové úrovně. K té dochází buď primárně skrze vyšší inflaci, jako například v Polsku, nebo skrze posilování měny, tak jak jsme viděli před krizí v Česku. Proces posilování měny je zpravidla doprovázen postupným vylepšováním obchodní bilance – rozdílu mezi vývozy a dovozy.

Politika a nálady Na rozdíl od trendu, který je v případě měn konvergujících ekonomik dán tempem konvergence, je krátkodobé a střednědobé kolísání kurzu měn určováno primárně vývojem předstihových indikátorů (podnikatelských nálad), politickou situací (především ve vztahu k rozpočtové ukázněnosti) a sázkami na vývoj rozdílu mezi domácími a zahraničními úrokovými sazbami. Zásadním uměním je dobře předpovědět vývoj hospodářského cyklu a odpovídající reakci centrálních bank, které nastavují krátkodobé úrokové sazby. Pokud jedna země sazbu zvýší a druhá ponechá, pak investoři budou přemisťovat své peníze tam, kde poroste úrokové zhodnocení. Nečekaný příliv peněz do této ekonomiky pak bude mít za následek zvýšení poptávky po dané měně a to povede k jejímu posílení.

Nikdo z nás však nevlastní dostatek kompletních informací a ani křišťálovou kouli, aby mohl stoprocentně odhadnout vývoj kurzu. Oslabení nebo posílení koruny přitom může velmi nepříznivě ovlivnit celkovou ziskovost společnosti a mnohdy má i zásadní vliv na konkurenceschopnost firmy jak na domácím, tak i na zahraničním trhu. Proto je nejvyšší čas začít přemýšlet, jak úspěšně zvládnout nečekané pohyby měn.

Jak s riziky kurzu Volbou vhodných metod zajištění může být dopad kolísání směnných kurzů do hospodaření společnosti zanedbatelný. Své o tom ví Andrej Štybnar, jednatel firmy FB Trading, které se díky kurzovému zajištění podařilo měnové riziko poměrně jednoduše a levně eliminovat. „Jsme exportéři. Naše podnikání tvoří ze 70 procent spolupráce se zahraničím. Náš obrat se pohybuje kolem 20 milionů eur ročně. Tyto objemy vyžadují kurzové zajištění.

Máme s tím zkušenosti už od roku 2000,“ říká Andrej Štybnar a dodává: „Ze své zkušenosti vím, že koruna je během roku poměrně volatilní. V době, kdy na jedné straně s našimi obchodními partnery uzavíráme zakázky, si zároveň na straně druhé zajišťujeme přes banku budoucí směnný kurz pro vypořádání jednotlivých plateb. Tímto účinně eliminujeme riziko pohybu kurzu v době od uzavření kontraktu do jeho vypořádání.“ Zajištění kurzu je pro velké firmy důležité a mnozí podnikatelé už sami zjistili, že se jim to dlouhodobě skutečně vyplatí.

V současnosti v ČSOB využívá kurzové zajištění kolem pěti set tuzemských podniků.

Zvýšený zájem evidujeme v době, kdy se zvětšuje volatilita trhů. Avšak není to ideální řešení, protože firma se má zajišťovat vůči své kalkulaci, a ne jako důsledek výkyvů.

O autorovi| Martin Chum dealer ČSOB

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít