Obří ztráta sportovců: 1,147 miliardy

20. srpna 2012, 00:00 - (oh)
20. srpna 2012, 00:00

ČSTV

Český svaz tělesné výchovy (ČSTV), největší sportovní organizace v zemi, hospodařil v loňském roce s obrovskou ztrátou 1,147 miliardy korun. Ztráta za předcházející období, tedy rok 2010, dosáhla 306,6 milionu. Informaci o loňském výsledku hospodaření potvrdil týdeníku Euro předseda ČSTV Miroslav Jansta. Hrozivě vypadající ztráta je z velké části způsobena účetním odpisem akciového podílu ČSTV v loterijní společnosti Sazka.

V ní ČSTV vlastní téměř 68 procent, jenže po loňském krachu Sazky a následném konkurzu jsou akcie prakticky bezcenné. „Jakou hodnotu má teď Sazka? Nula, nebo téměř nula. Proto jsme přistoupili k vytvoření opravné položky ve výši 951,5 milionu korun a po dohodě s auditorem jsme korigovali hodnotu našich akcií na jednu korunu,“ řekl Jansta týdeníku Euro. Takto vytvořená ztráta je pouze účetním zásahem do hospodaření, tudíž neměla vliv na čisté finanční toky svazu. „Pokud by se nám někdy v budoucnu podařilo zobchodovat cenné papíry Sazky za větší hodnotu než korunu, bylo by to pro hospodaření ČSTV profitabilní. Takto jsme jen přecenili hodnotu akcií na reálnou úroveň,“ vysvětluje Pavel Benda, generální ředitel ekonomických agend ČSTV.

Na celkové ztrátě svazu se 16milionovou „dírou“ podílely i výsledky hospodaření jednotlivých sportovních středisek patřících ČSTV. Například středisko Strahov prodělalo devět milionů, sportcentrum v Brandýse nad Labem, pro které svaz nyní hledá nájemce, mělo ztrátu 4,25 milionu.

Naopak plavecký stadion v Praze-Podolí vydělal svazu 4,6 milionu. Nadstandardní výnos také ČSTV inkasoval z dividend takzvaných horských akciovek, tedy krkonošských lyžařských středisek. Celkově do kasy svazu připlulo ze Skiareálu Špindlerův Mlýn, Sportovního areálu Harrachov a Ski Pec 35,6 milionu korun, což je oproti roku 2010 více než dvojnásobek. Zásadní částkou – 31 milionů – se na dividendovém výnosu podílelo největší české lyžařské středisko ve Špindlerově Mlýně, oproti předchozímu roku je dividenda trojnásobná. „Tam se však nejednalo o reálný výsledek hospodaření Skiareálu, ale o mimořádnou dividendu z nerozděleného zisku minulých let,“ upozorňuje Benda.

Pro letošní rok počítá šéf ekonomiky ČSTV s provozním ziskem ve výši několika milionů korun, celkové hospodaření bude zřejmě zatíženo splácením starých dluhů a případně dalšími opravnými položkami. „Svaz se díky řadě úsporných kroků stal ekonomicky životaschopným, už se dokážeme jako organizace po provozní stránce uživit. A to třeba spravujeme dvě tribuny velkého strahovského stadionu nebo podfinancovaná sportovní střediska, což je spíš obrovský žrout peněz než zdroj příjmů,“ říká Benda.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít