Obří ztráta sportovců: 1,147 miliardy

20. srpna 2012, 00:00 - (oh)
20. srpna 2012, 00:00

ČSTV

Český svaz tělesné výchovy (ČSTV), největší sportovní organizace v zemi, hospodařil v loňském roce s obrovskou ztrátou 1,147 miliardy korun. Ztráta za předcházející období, tedy rok 2010, dosáhla 306,6 milionu. Informaci o loňském výsledku hospodaření potvrdil týdeníku Euro předseda ČSTV Miroslav Jansta. Hrozivě vypadající ztráta je z velké části způsobena účetním odpisem akciového podílu ČSTV v loterijní společnosti Sazka.

V ní ČSTV vlastní téměř 68 procent, jenže po loňském krachu Sazky a následném konkurzu jsou akcie prakticky bezcenné. „Jakou hodnotu má teď Sazka? Nula, nebo téměř nula. Proto jsme přistoupili k vytvoření opravné položky ve výši 951,5 milionu korun a po dohodě s auditorem jsme korigovali hodnotu našich akcií na jednu korunu,“ řekl Jansta týdeníku Euro. Takto vytvořená ztráta je pouze účetním zásahem do hospodaření, tudíž neměla vliv na čisté finanční toky svazu. „Pokud by se nám někdy v budoucnu podařilo zobchodovat cenné papíry Sazky za větší hodnotu než korunu, bylo by to pro hospodaření ČSTV profitabilní. Takto jsme jen přecenili hodnotu akcií na reálnou úroveň,“ vysvětluje Pavel Benda, generální ředitel ekonomických agend ČSTV.

Na celkové ztrátě svazu se 16milionovou „dírou“ podílely i výsledky hospodaření jednotlivých sportovních středisek patřících ČSTV. Například středisko Strahov prodělalo devět milionů, sportcentrum v Brandýse nad Labem, pro které svaz nyní hledá nájemce, mělo ztrátu 4,25 milionu.

Naopak plavecký stadion v Praze-Podolí vydělal svazu 4,6 milionu. Nadstandardní výnos také ČSTV inkasoval z dividend takzvaných horských akciovek, tedy krkonošských lyžařských středisek. Celkově do kasy svazu připlulo ze Skiareálu Špindlerův Mlýn, Sportovního areálu Harrachov a Ski Pec 35,6 milionu korun, což je oproti roku 2010 více než dvojnásobek. Zásadní částkou – 31 milionů – se na dividendovém výnosu podílelo největší české lyžařské středisko ve Špindlerově Mlýně, oproti předchozímu roku je dividenda trojnásobná. „Tam se však nejednalo o reálný výsledek hospodaření Skiareálu, ale o mimořádnou dividendu z nerozděleného zisku minulých let,“ upozorňuje Benda.

Pro letošní rok počítá šéf ekonomiky ČSTV s provozním ziskem ve výši několika milionů korun, celkové hospodaření bude zřejmě zatíženo splácením starých dluhů a případně dalšími opravnými položkami. „Svaz se díky řadě úsporných kroků stal ekonomicky životaschopným, už se dokážeme jako organizace po provozní stránce uživit. A to třeba spravujeme dvě tribuny velkého strahovského stadionu nebo podfinancovaná sportovní střediska, což je spíš obrovský žrout peněz než zdroj příjmů,“ říká Benda.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít