Obor s jiným přístupem

10. září 2012, 00:00 -
10. září 2012, 00:00

Z pohledu banky je zdravotnictví velmi specifickou oblastí, tomu se musí přizpůsobit i nabídka produktů

V ekonomii obecně hovoříme o vývoji nabídky a poptávky, trendech v cenách, popřípadě hospodářských cyklech. Ve zdravotnictví platí tato pravidla omezeně a tato specifičnost se odráží i v portfoliu bankovních produktů. Správný výběr produktu může snížit náklady na financování nebo zlepšit finanční stabilitu zdravotnického zařízení. Připomeňme, že objem prostředků v celém systému zdravotní péče dosahuje úctyhodných 250 miliard korun.

Nejčastěji využívanou formou financování jsou kontokorentní nebo revolvingové úvěry. Objem takovéhoto úvěru, splatnost i cena pak závisejí na tom, jakým způsobem banka ohodnotí bonitu daného klienta, tedy na celkové kondici společnosti. Další podmínkou při poskytnutí úvěru pak může být požadavek banky na jeho dodatečné zajištění například zřizovatelem zdravotnického zařízení.

Výhodným způsobem financování investic jsou dotace z evropských strukturálních fondů. V rámci různých operačních programů jsou k dispozici prostředky, které je možné čerpat průběžně, nikoliv ex post, během realizace projektů. Díky tomu velmi často odpadá mezičlánek předfinancování dotace poskytnuté na projekt.

Zdravotnická zařízení se sofistikovanějším finančním řízením začínají využívat komplikovanější produkt, jakým je třeba odkup pohledávek. Jeho nejčastější využití je při prodeji pravidelných, opakujících se závazků.

Hlavním cílem je vyhlazení peněžních toků společnosti, která tím získá pravidelnou splatnost svých pohledávek, a tím pak může daleko lépe plánovat své investice i ostatní výdaje. Obliba tohoto produktu vzrůstá v souvislosti s prodlužováním splatnosti závazků některých zdravotních pojišťoven.

Odkup pohledávek lze také využít při dlouhodobějším financování investičních projektů. V takovémto případě je dobré začít jednání s bankou již v přípravné fázi tak, aby všechny smluvní podmínky a dokumenty vyhovovaly následnému odkupu. Tento produkt může také nahradit obvykle využívaný dodavatelský úvěr.

K doplňkovým službám některých bank patří i poradenské služby, které jsou typicky vyhledávány v situacích, kdy organizace cítí potřebu změny, například v systému řízení, organizační struktuře nebo svém každodenním fungování, ale neumí potřebnou změnu přesně definovat nebo nemá dostatek kapacit k jejímu provedení. V takovém případě může být výhodnější pozvat si někoho externího, jenž má s řešením obdobných problémů větší zkušenosti a zároveň odstup od historicky daných souvislostí a vazeb.

O autorovi| Michal Káně • ředitel nebankovních finančních institucí ČSOB

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít