Obor s jiným přístupem

10. září 2012, 00:00 -
10. září 2012, 00:00

Z pohledu banky je zdravotnictví velmi specifickou oblastí, tomu se musí přizpůsobit i nabídka produktů

V ekonomii obecně hovoříme o vývoji nabídky a poptávky, trendech v cenách, popřípadě hospodářských cyklech. Ve zdravotnictví platí tato pravidla omezeně a tato specifičnost se odráží i v portfoliu bankovních produktů. Správný výběr produktu může snížit náklady na financování nebo zlepšit finanční stabilitu zdravotnického zařízení. Připomeňme, že objem prostředků v celém systému zdravotní péče dosahuje úctyhodných 250 miliard korun.

Nejčastěji využívanou formou financování jsou kontokorentní nebo revolvingové úvěry. Objem takovéhoto úvěru, splatnost i cena pak závisejí na tom, jakým způsobem banka ohodnotí bonitu daného klienta, tedy na celkové kondici společnosti. Další podmínkou při poskytnutí úvěru pak může být požadavek banky na jeho dodatečné zajištění například zřizovatelem zdravotnického zařízení.

Výhodným způsobem financování investic jsou dotace z evropských strukturálních fondů. V rámci různých operačních programů jsou k dispozici prostředky, které je možné čerpat průběžně, nikoliv ex post, během realizace projektů. Díky tomu velmi často odpadá mezičlánek předfinancování dotace poskytnuté na projekt.

Zdravotnická zařízení se sofistikovanějším finančním řízením začínají využívat komplikovanější produkt, jakým je třeba odkup pohledávek. Jeho nejčastější využití je při prodeji pravidelných, opakujících se závazků.

Hlavním cílem je vyhlazení peněžních toků společnosti, která tím získá pravidelnou splatnost svých pohledávek, a tím pak může daleko lépe plánovat své investice i ostatní výdaje. Obliba tohoto produktu vzrůstá v souvislosti s prodlužováním splatnosti závazků některých zdravotních pojišťoven.

Odkup pohledávek lze také využít při dlouhodobějším financování investičních projektů. V takovémto případě je dobré začít jednání s bankou již v přípravné fázi tak, aby všechny smluvní podmínky a dokumenty vyhovovaly následnému odkupu. Tento produkt může také nahradit obvykle využívaný dodavatelský úvěr.

K doplňkovým službám některých bank patří i poradenské služby, které jsou typicky vyhledávány v situacích, kdy organizace cítí potřebu změny, například v systému řízení, organizační struktuře nebo svém každodenním fungování, ale neumí potřebnou změnu přesně definovat nebo nemá dostatek kapacit k jejímu provedení. V takovém případě může být výhodnější pozvat si někoho externího, jenž má s řešením obdobných problémů větší zkušenosti a zároveň odstup od historicky daných souvislostí a vazeb.

O autorovi| Michal Káně • ředitel nebankovních finančních institucí ČSOB

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít