Oblíbená odměna

08. června 2015, 00:00 - Petr Weikert
08. června 2015, 00:00

Vláda dál rozdává trafiky v dozorčích radách státních podniků. Do energetické firmy ČEZ míří László Hajnal

Před volbami byla jednou z hlavních zbraní hnutí ANO Andreje Babiše kritika politického obsazování dozorčích rad státních podniků. Babiš se tím ostře vymezoval vůči kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase. Nyní do dozorčí rady energetického gigantu ČEZ míří László Hajnal. Ten je živým důkazem toho, že současný Sobotkův kabinet účinné změny neudělal.

Z vnitra do ČEZ O Hajnalovi se má rozhodovat podle mluvčího vlády Martina Ayrera v pondělí. Pokud vezmeme v úvahu prohlášení vlády, že klíčové posty ve státních firmách budou obsazovány odborníky, jedná se o výsměch voličům. V Hajnalově životopisu nelze najít nic, co by ho spojovalo s odborností v energetice.

Pracoval řadu let na ministerstvu vnitra v IT oblasti. V roce 2009 měl na starost koordinaci datových schránek. Později vedl odbor programového řízení a otřela se o něj kauza machinací se zakázkami z dob ministrů Radka Johna a Martina Peciny. Zatímco v zákulisí ho známí z éry ODS chválí jako „šikovného člověka“, dnes má Hajnal blízko k hnutí ANO, které ho do energetické firmy ČEZ prosazuje. Proč, to není jasné.

Hajnalovo jmenování má probírat vládní výbor pro personální nominace. A tím se dostáváme k podstatě věci. Výbor je jediná hmatatelná věc, kterou vláda dokázala udělat pro to, aby byl výběr klíčových lidí do jejích podniků alespoň trochu odlišný od předchozích neprůhledných dohod a nominací.

Jenže výsledky, které za sebou výbor má, ukazují spíše na to, že nedělá politickým dohodám, které v koalici vzniknou, nic jiného než krytí. Pokud zůstaneme u ČEZ, na návrh lidovců prošel touto komisí Robert Šťastný a stal se členem dozorčí rady podniku. Člen KDU-ČSL také není velkým expertem na energetiku nebo související obory. Je to vystudovaný právník, který pracoval ve výzkumném týmu pro mladoboleslavskou Škodovku a pro Besip dělal osvětové kampaně, například ohledně poutání dětí do autosedaček. Komisí prošel bez ztráty kytičky i Stanislav Eichler, někdejší liberecký hejtman a pozdější neúspěšný kandidát za zemanovce. Ucházel se o křeslo v dozorčí radě Českomoravské záruční a rozvojové banky, kam ho nominoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD. Eichler ale i přes souhlas vládního výboru neuspěl. Ukázalo se totiž, že v době nominace byl trestně stíhaný pro podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Výbor ale i několik kandidátů dokázal odmítnout. Ne pro všechny to ovšem znamenalo smůlu. Například Tomáš Drmola, neúspěšný kandidát na Povodí Vltavy, zasedl později ve výboru pro audit Správy železniční a dopravní cesty.

Problémem výboru navíc je, že posuzuje jen nominace do dozorčích rad, a ne do představenstev a dalších orgánů podniků.

Dvaašedesát statečných Nejde přitom o málo. Český stát ovládá 102 podniků a obchodních společností s ročním obratem přes 560 miliard korun. Sobotkův kabinet vzal jejich řídící orgány ztečí. Jen v osmi nejvýznamnějších udělal za první rok dvaašedesát změn. Předčil tím změny provedené předchozími dvěma vládami.

Účinné opatření, tedy zákon, který by dával nominacím smysl, se ale dosud nezrodil, i když ho vláda plánuje. Podle předchozího vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky chce před sepsáním zákona ještě posoudit fungování výboru, protože pokud funguje dobře, zákon by byl nadbytečný.

Role Andreje Babiše je v tomto specifická. Patřil mezi ty, kteří zákon odmítali. Nyní ale ministerstvo financí svoji vlastní normu připravilo. V návrhu je třeba jakási konkurenční doložka. Poslanci a senátoři by čtyři roky po skončení mandátu nesměli být do dozorčích rad nominováni. Zákon dále počítá s nominačním výborem, jeho členy by ale navrhovalo ministerstvo financí. Andreji Babišovi by se tak v rukou soustředil přímý vliv na obsazování postů ve státních a polostátních firmách. Paralelně s tím svůj návrh připravili senátoři v zákonu o státním podniku. Plénum ho projednalo v polovině května a smetlo ze stolu. Oficiálním jazykem řečeno ho „vrátilo navrhovatelům k přepracování“. Jedním z bodů návrhu je, že na místa v dozorčích radách budou vypsána otevřená výběrová řízení. Skončila by tak praxe, že své koně doporučují politici. Byť můžou mít někdy šťastnou ruku, u řady jmen vyvstává otázka, zda by v otevřené konkurenci uspěli, nebo jestli jejich úspěchu pomohla přízeň politika. l

O autorovi| Petr Weikert • weikert@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít