Oáza organických vín

03. června 2013, 00:00 - Milan Ballík
03. června 2013, 00:00

Vinařský festival Summa v italské Magre sulla Strada del Vino dokazuje, že i malé přehlídky má smysl navštěvovat

Existují světové vinařské přehlídky, na nichž stovky producentů ze všech vinařských zemí světa představují tisíce vín různých kvalit. Konají se ale také komorní, téměř neznámé výstavy, bez široké publicity a účasti. Jednu takovou již více než patnáct let pořádají v Magre sulla Strada del Vino (po tyrolsku Margreid an der Weinstraße) a nese název Summa.

Ryzlinky i šampaňské Nevelká přehlídka co do počtu účastníků i návštěvníků se každoročně koná počátkem dubna. Seznam zhruba šedesáti vinařů, kteří se zde objevují, ovšem naznačuje, že se na Summě setkávají mimořádní producenti zakládající si zejména na kvalitě. Po dva dny, prakticky v předvečer zahájení mamutího veronského podniku VinItaly, je možné se v zámečku Hirschbrunn ze sedmnáctého století ponořit do ukázky sebevědomých, na svou jakost právem pyšných vín, respektive jejich autorů. Navíc v prostředí výsostně noblesním, v klidu a tichu středověkého paláce. Počet návštěvníků za oba dny o málo přesahuje dva tisíce, což je velmi příjemné.

Pokud jste nabyli dojmu, že akce s tak malou publicitou a skromnou účastí nemůže nabídnout nic zajímavého, mýlíte se. Hermanna Dönnhoffa z německé oblasti Nahe není třeba příliš představovat. Vítěz soutěže Feinschmecker – Riesling Cup 2012 je i v České republice vyhledávaným producentem. Ať sáhnete po jakékoli láhvi z jeho sklepa, nespletete se. Za zkoušku obzvláště stojí suchý Tonschiffer Riesling. Rakousko reprezentuje pokaždé řada světově proslulých jmen. Manfred Tement nejčastěji návštěvníky oblažuje řadou štýrských sauvignonů, včetně výjimečného Sernau 2011. Jiným jménem, které znamená mezi milovníky rakouských vín výsostný sukces, je Wilhelm „Willi“ Bründlmayer.

Vedle řady veltlínských nejvyššího ratingu nabízí stejně báječné, avšak lehké a svěží, příjemně pitelné Veltlínské zelené (L&T) 2012, kde L&T znamená Leicht und Trocken.

Summa se však nezaměřuje pouze na německorakouskou vinařskou oblast. Champagne například letos zastupoval dům Champagne Pol Roger, jehož chloubou je Cuvée Sir Winston Churchill. Údajně vzniklo na základě dlouhého přátelství mezi britským státníkem a rodinou Rogerů. Připravuje se jen v opravdu výjimečných letech a dosud poslední ročník, označený číslicí 2000, byl teprve třináctým od roku 1975, kdy měla kupáž premiéru.

Mezi vystavenými víny lze narazit i na portská vína, třeba z vinařství Graham’s Port – Symington Family Estate. Z devíti velkých jmen portských, sklepů, kterým rodina dnes vládne, je nejtradičnějším patrně Quinta do Vesuvio.

Nejvzdálenějším vystavovatelem byl letos na jaře novozélandský vinařský dům Schubert Wines. Z jeho produkce poslední doby je hvězdou patrně Pinot Noir Wairarapa Block B 2009, který dosáhl vynikajících 91 bodů v hodnocení časopisu Wine Spectator.

Mezi domácími italskými vinaři se každým rokem skvějí úžasná jména, jako je Tenute Cisa Asinari dei Marchesi di Grésy. Jistě není třeba psát o tomto prestižním vinařství oslavné traktáty, je totiž dobře zavedené i v tuzemsku. Jeho doménou je barbaresco, víno, které v provedení sklepa patří mezi nejprestižnější v zemi. Vyberete-li si Martinenga Barbaresco DOCG, Gaiun Martinenga Barbaresco DOCG nebo Camp Gros Martinenga Barbaresco DOCG, potom jste získali jedno z nejvyhledávanějších italských vín vůbec.

Pod taktovkou Lagedera Duší komorního vinařského festivalu je Alois Lageder, který již coby zástupce čtvrté generace vede rodinné sklepy v Magre a je hlavním organizátorem Summy. Pokud se o něm budeme bavit jako o vinaři, pak bychom vedle špičkových biodynamických chardonnay Gaun či Löwengang určitě měli ochutnat málo známý a v českých vinotékách neviděný Rosenmuskateller neboli Moscato Rosa.

Protože Alois Lageder je velkým zastáncem pokroku v pěstování révy, představuje Summa zároveň významné místo pro setkávání odborníků. Odehrává se tam řada specializovaných přednášek a seminářů na téma organického pěstování révy a všeho, co s tím souvisí. Festival je navíc i charitativním podnikem, na němž se loni vybralo 34 tisíc eur. Především však Summa nabízí příjemnou procházku mezi vzorky znamenitých vín v krásném prostředí, daleko od hektického spěchu megalomanských podniků s podobným zaměřením.

O autorovi| Milan Ballík, spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít