O pravidlech stylu, nebohých stylistech a tkaničkách

22. června 2015, 00:00 - TOMÁŠ OTTA
22. června 2015, 00:00

STYLOZOFIE Nedávno jsem se bavil s jedním pražským krejčovským mistrem. Je to pán ze staré školy. Nad krejčovským metrem jsme vedli příjemnou a poučnou debatu. Ale jen do chvíle, než jsem začal o svém oblíbeném stylistovi. Vysvětloval jsem, že svému džobu fakt rozumí (ať už si o povolání stylisty myslíte cokoli). Jakmile však slůvko stylista bylo na stole, pan krejčí okamžitě zrudl vzteky a rozzuřeně se nafoukl jako pan Sykes, čtverzubec z mořského animáku Příběh žraloka.

Zjevně jsem si nevybral vhodného posluchače. A je to v pořádku. Jak mám také starému poctivému krejčímu, skutečnému mistrovi své profese, vysvětlovat něco o nějakém stylistovi?

Zlí jazykové říkají, že za soumrak pravidel klasického pánského stylu mohou dvacetileté stylistky z módních časopisů. V šedesátých letech si je šéfredaktoři najímali, aby k magazínům přitáhly mladé generace. To se jim nepochybně povedlo, ale klasický pánský styl v časácích trpěl a postupně zbastardizoval podle nenadálých pohnutek stylistovy a fotografovy imaginace. Tak to prostě je. Ale také se na vše lze kouknout z druhé strany. Nebyla původní „pravidla“ přece jenom až příliš úzkoprsá a svazující?

Minulý týden jsem poseděl s jistým blogerem, který píše o formální pánské módě. Jako se někdo zabývá stavem ozonové díry, situací v Palestině či Babišovým východním akcentem, my jsme vášnivě řešili… ano, tkaničky u bot.

Ve světě nejvyššího pánského stylu se jejich uvázání řídí přesně ustanovenými pravidly. Taková třídní, kastovní hra gentlemanů. To víte, nestačí jen zamotat uzel a jít.

Správným uvázáním tkaniček prokážete příslušnost k elitě. Totiž ke staré elitě, nikoli k nějaké zbohatlické oligarchistické družině hotentotů. Ve skutečnosti je i pitomé uvázání tkaniček bytostně chlapské téma, není v tom nic ťutínkovského. V armádě se boty vázaly schválně horizontálně, aby se v případě nouze daly nožem co nejrychleji rozříznout. Sakra, tak proč se z nich stal takový emblém nejvyššího stylu? Na leckteré stylové otázky nemáme odpověď. Hlavně se na ně nevyptávejme stylisty.

O autorovi| TOMÁŠ OTTA, trendolog časopisu ForMen

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít