O pravidlech stylu, nebohých stylistech a tkaničkách

22. června 2015, 00:00 - TOMÁŠ OTTA
22. června 2015, 00:00

STYLOZOFIE Nedávno jsem se bavil s jedním pražským krejčovským mistrem. Je to pán ze staré školy. Nad krejčovským metrem jsme vedli příjemnou a poučnou debatu. Ale jen do chvíle, než jsem začal o svém oblíbeném stylistovi. Vysvětloval jsem, že svému džobu fakt rozumí (ať už si o povolání stylisty myslíte cokoli). Jakmile však slůvko stylista bylo na stole, pan krejčí okamžitě zrudl vzteky a rozzuřeně se nafoukl jako pan Sykes, čtverzubec z mořského animáku Příběh žraloka.

Zjevně jsem si nevybral vhodného posluchače. A je to v pořádku. Jak mám také starému poctivému krejčímu, skutečnému mistrovi své profese, vysvětlovat něco o nějakém stylistovi?

Zlí jazykové říkají, že za soumrak pravidel klasického pánského stylu mohou dvacetileté stylistky z módních časopisů. V šedesátých letech si je šéfredaktoři najímali, aby k magazínům přitáhly mladé generace. To se jim nepochybně povedlo, ale klasický pánský styl v časácích trpěl a postupně zbastardizoval podle nenadálých pohnutek stylistovy a fotografovy imaginace. Tak to prostě je. Ale také se na vše lze kouknout z druhé strany. Nebyla původní „pravidla“ přece jenom až příliš úzkoprsá a svazující?

Minulý týden jsem poseděl s jistým blogerem, který píše o formální pánské módě. Jako se někdo zabývá stavem ozonové díry, situací v Palestině či Babišovým východním akcentem, my jsme vášnivě řešili… ano, tkaničky u bot.

Ve světě nejvyššího pánského stylu se jejich uvázání řídí přesně ustanovenými pravidly. Taková třídní, kastovní hra gentlemanů. To víte, nestačí jen zamotat uzel a jít.

Správným uvázáním tkaniček prokážete příslušnost k elitě. Totiž ke staré elitě, nikoli k nějaké zbohatlické oligarchistické družině hotentotů. Ve skutečnosti je i pitomé uvázání tkaniček bytostně chlapské téma, není v tom nic ťutínkovského. V armádě se boty vázaly schválně horizontálně, aby se v případě nouze daly nožem co nejrychleji rozříznout. Sakra, tak proč se z nich stal takový emblém nejvyššího stylu? Na leckteré stylové otázky nemáme odpověď. Hlavně se na ně nevyptávejme stylisty.

O autorovi| TOMÁŠ OTTA, trendolog časopisu ForMen

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít