O pandě a české povaze

09. února 2015, 00:00 - MIROSLAV ZĺME NńK
09. února 2015, 00:00

Ministr financí a předseda koaliční strany ANO chce pandu Předseda hnutí ANO Andrej Babiš to s obyvateli hlavního města myslí dobře. Rád by jim rád dopřál pandu, kterou chce půjčit z Číny. To však není jen tak! Ani Skotům Číňané nechtěli před čtyřmi lety pronajmout pár pand za míň než šest set tisíc liber ročně. Jedno zvíře z ekonomických i biologických důvodů nepůjčí. Navíc je tu otázka potravy: bambus je spolehlivě nejdražší tráva na světě. Edinburskou zoologickou zahradu vyšel na začátku jeho dovoz z Francie na 70 tisíc liber za rok, ale teď za něj platí rovných sto tisíc.

Skotové proto už sázejí plantáže. Kdyby panda pošla, je pokuta 300 tisíc liber, i kdyby se tak stalo bez lidského zavinění. Kdyby naopak Bůh dopustil a i pandy se rozmnožily (pandice ovulují dva tři dny v roce a panďáci jsou často neplodní), pak narozené potomstvo musíte Číně stejně do dvou let zase odevzdat, jelikož zkušeně drží monopol. Klimatizovaný pavilon – to bude nejméně tak za „pade v českých“.

Ještě žádná zoo ani náhodou nevydělala na vstupném byť jen zlomek svých nákladů. Přesto zoologické zahrady rády pandy dovážejí. Nejenže za pandy platíte jak mourovatí, nejenže je na ně čekací listina, ale navíc si je musíte zasloužit nějakým Číně obzvlášť milým skutkem.

Za Maa pandy napomáhaly velmocenské politice, teď zápůjčky vždy nějak souvisejí s velkým byznysem. Singapur a Thajsko je údajně získaly za to, že s Čínou podepsaly dohodu o zóně volného obchodu, Francouzům je pronajali za megakontrakt na dodávky jaderného paliva, Skotům za technologie na těžbu ropy (a hodně lososů).

Čím se do přízně vlísáme my Češi, nemajíce ropy, lososů, jaderného paliva ani autonomie k uzavírání obchodních smluv? Nějaký bílý lev s řetězem či zřeknutí se dalajlamy odteď až navěky nebudou stačit. Kdo viděl legendární „krtečkové interview“ našeho pana prezidenta v čínské televizi, tak se těch pand bojí předem.

Za Maa pandy sloužily velmocenské politice, teď zápůjčky vždy nějak souvisejí s velkým byznysem.

O autorovi| MIROSLAV ZĺME NńK zamecnik@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít