O nás raději bez nás

26. května 2014, 00:00 - Hana Boříková, Tereza Čapková
26. května 2014, 00:00

O ceně za akcie novozélandské firmy v Pražských službách se rozhodne v červnu bez účasti politiků. Jde o miliardu

Hlavní město chce mít pod absolutní kontrolou svoz a likvidaci komunálního odpadu. K tomu ale potřebuje stoprocentně vlastnit společnost Pražské služby. Cestičku k pětinovému podílu, který v současnosti vlastní novozélandská firma Northward Holdings Limited (NHL), má otevřít finta – akcie místo města odkoupí sama společnost Pražské služby. K ceně se tak ovšem nebudou moci vyjádřit ani radní, ani pražští zastupitelé. A vypadá to, že za menšinový podíl mají Pražské služby zaplatit částku o stovky milionů vyšší, než se původně předpokládalo. Zdroje jsou V firmě, která likviduje obsah popelnic, drží město téměř 77procentní podíl a snaží se ji plně ovládnout už bezmála tři roky. Nyní dochází k zásadnímu posunu. Minulý týden rada města rozhodla, že restrukturalizaci Pražských služeb nechá na jejich managementu. Ten by měl tedy dojednat nákup více než 19procentního podílu novozélandské firmy NHL v Pražských službách. Za tu jednají lidé spojení s PPF. Definitivně bude jasno po červnové valné hromadě Pražských služeb.

Valnou hromadu vyvolala sama společnost NHL. Na programu má být převedení zhruba půlmiliardového rezervního fondu Pražských služeb na účet nerozděleného zisku společnosti. Tam už leží 440 milionů. Z těchto peněz by měly Pražské služby vyplatit podíl novozélandské firmy. NHL požaduje výkup jedné kmenové akcie za nejméně 1673 korun a jedné prioritní akcie za nejméně 650 korun. Dohromady s drobnými akcionáři (drží zhruba čtyři procenta akcií firmy) by výkup tedy přišel na více než miliardu korun.

Firmě NHL by připadla téměř miliarda, a dosáhla by tak vlastně svého cíle. Zhruba tuto částku totiž požadovala už loni v květnu a podle záměru bývalého radního Radka Lohynského (ODS) ji měla opravdu dostat. Cena za akcie měla činit 803 milionů korun, město mělo ovšem NHL vyplatit ještě „opční prémii“ 165 milionů korun, čímž novozélandská firma transakci podmiňovala. Rada už návrh neprojednala; koalice TOP 09 a ODS se krátce předtím rozpadla. Lohynského materiál nicméně zaujal protikorupční policii.

Posudky se liší Hlavním smyslem stoprocentního ovládnutí Pražských služeb je, aby mohlo město své firmě zadávat zakázky přímo a nemuselo je soutěžit. Ceny pro občany by si potom určovala radnice s vědomím, že jde o veřejnou službu. Za dobu vyjednávání nechalo město vyhotovit několik znaleckých posudků. Výsledná ocenění za minoritní podíl se značně rozcházela. První dva posudky se lišily o 300 milionů korun, radní se přiklonili k tomu nižšímu a nabídli tehdejšímu akcionáři 400 milionů korun s vědomím, že ani pro něj není stávající situace žádné terno – má utopené peníze a na dění ve firmě nemá prakticky žádný vliv. Minoritní akcionář navíc nemůže obsadit místa v řídících orgánech a bez souhlasu města nemá nárok na dividendy.

Jenomže tehdejší akcionář – společnost Natland – se do žádné velké licitace nepustil a akcie přeprodal NHL. Během dvou dnů se představitelům města ozval Jaroslav Otenšlégr (v minulosti spolupracoval s PPF) jako zástupce nového vlastníka a vyjednávání se rozjelo nanovo. Už od počátku ale bylo jasné, že tentokrát se bude hrát o jinou částku. Mluvilo se o osmi stech milionech. A ani to nebyla částka konečná.

Jak se zdá, nyní má firma cíl na dosah. Pro pražské radní a konečně i pro zastupitele by nemuselo být jednoduché vzhledem ke značně odlišným cenovým posudkům rozhodnout.

Tím, že podíl budou vykupovat samotné Pražské služby, bude odpovědnost pouze na nich.

Nakoupíme, vydělíme, přidělíme Jak se tedy politici zbaví odpovědnosti? Praha se chystá vydělit z Pražských služeb divizi svozu a ponechat v ní malešickou spalovnu a další služby. Svoz by převedla na svou firmu Trade Centre Praha, které už by mohla zakázku na pražské odpadky přidělit bez tendru, jelikož ji stoprocentně vlastní. Jenomže to je podmíněno právě výkupem akcií NHL. Minoritní akcionář by totiž mohl tento proces zkomplikovat. Proto je nutné podíl NHL napřed vykoupit, tvrdí náměstek primátora Jiří Vávra. A k tomu musí dojít právě na červnové valné hromadě Pražských služeb. Jinak bude muset proběhnout standardní výběrové řízení na svoz a likvidaci odpadu na příští čtyři roky. S koncem října totiž vyprší zakázka na svoz a likvidaci pražských odpadků, kterou radnice přidělila Pražským službám jednacím řízením bez uveřejnění (už potřetí) poté, co loni v srpnu zrušila tendr za miliardu na tyto služby.

Přihlásily se do něj totiž jen Pražské služby.

Co kdyby… „Já jsem přesvědčen, že Pražské služby budou jednat s péčí řádného hospodáře a akcie vykoupí za cenu, která neohrozí jejich řádné fungování do budoucna. Tady se budou domlouvat dva komerční subjekty a nikde není řečeno, že výsledná cena bude ta, kterou NHL požaduje.

Já ale budu cenu hodnotit už jen z pozice dozorčí rady,“ říká náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09), který je předkladatelem záměru. Pražské služby si podle něho nechávají vyhotovit na cenu akcií znalecký posudek. A proč chce město vykupovat akcie pod časovým tlakem, navíc bez přímé kontroly? Pokud akcie nevykoupí, hrozí podle Vávry Pražským službám propad tržeb až 40 procent, tedy v případě, že soutěž nevyhrají. Vávra si prý dokáže představit, že se jiný velký subjekt rozhodne investovat miliardy do potřebné infrastruktury – tu mají včetně klíčové spalovny jen Pražské služby – a cenu v soutěži „podstřelí“.

Opozice se pokusí na zastupitelstvu tento týden transakci zastavit. „Podíl NHL miliardovou hodnotu nemá, jak ukázaly předchozí posudky. Praha mohla místo toho vložit miliardu do navýšení jmění firmy, aby měla právo na nucený odkup minoritních akcií. Pak by vyjednávala z jiné pozice,“ říká bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

O autorovi| Hana Boříková Tereza Čapková • borikova@mf.cz • capkova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít