O české skepsi

18. března 2013, 00:00 - Miroslav Zámečník
18. března 2013, 00:00

Máme se lépe než před deseti lety, důvěru v budoucnost a vládu už ale ztratili i optimisté

Zprávy z Česka nejsou právě útěšlivé.

Při luštění vzkazů ze statistické sedliny však něco přece jenom najdeme.

Nemá smysl vyjadřovat nepochopení pro to, co se s českou ekonomikou stalo. Vláda se snažila šetřit, přinejmenším do léta 2012 neměla žádnou jistotu, že nebude odříznuta od financování na trzích. To bylo racionální. Ve skutečnosti výdaje vlády na konečnou spotřebu klesly v reálném vyjádření o jedno procento, což nedovede způsobit recesi, přinejmenším ne bez haló efektu na další sektory. Hrubá tvorba fixního kapitálu klesla o 1,6 procenta. Firmy neviděly prostor pro domácí a exportní expanzi. S tím, jak se k nim dostávaly špatné zprávy o objednávkách, neinvestovaly. I to je racionální.

A co domácnosti? Na Česku je samozřejmě statisticky pozoruhodný údaj ČSÚ, že spotřeba domácností klesala i v nominálním vyjádření, tedy bez vlivu inflace o 1,3 procenta, a reálně udělala zásek o 3,5 procenta. Jinak řečeno, hlavním závažím táhnoucím Českou republiku k poklesu byla spotřeba domácností, protože čistý export HDP zvyšoval a všechny ostatní komponenty celkový výkon snižovaly méně než spotřeba domácností. Co to o naší zemi vypovídá?

Nenaříkejme nad tradičními českými ctnostmi, tedy opatrným přístupem k zadlužování. Jakkoli bychom měli vnímat rostoucí procento domácností, které v posledních letech vždy vytloukaly klín klínem (a finanční sektor se na ně nyní dívá obezřetně), nevysvětlují makroekonomicky to, co se stalo. Pečlivě musíme vnímat mizerii této části spoluobčanů přinejmenším z toho politického, „bulharského“ důvodu. I v Česku totiž existuje velmi početná skupina obyvatel, kteří jsou přesvědčeni o tom, že jim celá „postkomunistická“ historie nic nedala, a nemají tedy co ztratit.

Vysvětlujícím faktorem naší dnešní chandry však bude spíše strach z budoucnosti u dosavadních optimistů. Zažíváme první recesi po nástupu generace „Husákových dětí“.

Tedy populačně silných ročníků, které stály za masivním nárůstem hypoték (především proto, že jim byty nikdo „nepřidělil“) a růstem cen nemovitostí. Srážka generačního optimismu s recesí, a tedy i rostoucím rizikem nezaměstnanosti nemůže být bez následků. Tahle generace prostě musela reagovat, stejně jako ti, kteří mají peníze a relativně méně dluhů, ale také obavy o budoucnost. Ve skutečnosti jsme pořád jako celek mnohem bohatší než před deseti lety, takže problém není úroveň, ale důvěra ve vládu a v budoucnost. Jsme tam, kde jsme, a díky svému skepticismu se z toho bez vnějšího pozitivního impulzu ani hned tak nedostaneme.

A teď suďte Řeky, kteří zchudli ve srovnání s průměrem HDP „evropské dvanáctky“ od roku 2009 v paritě kupní síly o 16 procentních bodů, zatímco my (po předchozím růstu) o dva. V Řecku je pořád ještě demokracie. Nahlíženo s ohledem na to, co s námi udělaly ty pouhé dva procentní body, choval bych k nim úctu.

Na závěr dobrá zpráva: mezikvartální data z Evropské unie naznačují, že český pád zpomaluje, a pokud se optimistické předstihové indikátory v Německu potvrdí, Česko by již nemělo být vzdáleno od bodu zvratu. Doufejme.

Graf

nafouklý pesimismus Český HDP v běžných a stálých cenách (v mld. Kč), meziroční index pramen: ČSÚ

(stálé ceny, očištěno o kalendářní vlivy)

O autorovi| Miroslav Zámečník • zamecnik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít