Nový zákon bude do konce roku

20. srpna 2012, 00:00 - (pel)
20. srpna 2012, 00:00

Inkaso pohledávek

Pošramocená pověst byznysu okolo inkasa pohledávek by se už brzy mohla vylepšit. Asociace inkasních agentur totiž připravuje novou legislativu, která upraví provozování této činnosti na českém trhu. „Byl bych velmi rád, abychom do konce roku měli paragrafové znění zákona,“ tvrdí prezident asociace Vladimír Gazárek. Přípravy jsou ovšem teprve na začátku, největší kolo jednání mají členové asociace teprve před sebou.

„Chaos způsobený tím, že na trhu téměř neexistují pravidla, by mohl skončit,“ doufá Gazárek. „Teď může provádět inkaso pohledávek jakýkoli subjekt, který má způsobilost k právním úkonům. Podle nás by měl prokázat profesní způsobilost, ať formou licence či koncese, a splnit určitá kritéria,“ uvádí.

Legislativa by měla mimo jiné upravovat výši nákladů. „Zde máme několik variant řešení,“ říká Gazárek. Jedním z problémů totiž je, že pohledávka v řádu stokorun se může kvůli zásahu inkasní agentury vyšplhat i na desetinásobek. Gazárek přesto ujišťuje, že většina subjektů dělá práci poctivě. A několik pochybení, která se následně medializují, pak podle něj zbytečně poškozuje celý trh.

Zákon by měl rovněž zajistit nárokovatelnost nákladů, které inkaso pohledávek přinese. „U soudu prohrajete spor a jste povinni zaplatit náklady protistrany. V mimosoudním řešení pohledávek toto není,“ upozorňuje.

Oblast by měla podle něj spadat pod ministerstvo spravedlnosti, protože právě tento rezort zastřešuje advokáty a exekutory. Ve hře je ovšem také varianta, že zákon by mohl projít jako poslanecký návrh, pokud se asociaci podaří sehnat dostatek poslanců. „Ministerstvo spravedlnosti nebude tahoun, který by legislativu vypracoval a prosazoval, to je na nás, ale podle indicií, které máme, by tomu nemělo bránit,“ tvrdí Gazárek.

Trh inkasních agentur se za poslední dva roky rozrostl. Podle odhadů působí v Česku přes 200 subjektů, většinou jde ale o malé hráče. Gazárek očekává na trhu postupnou konsolidaci, neboť konkurence neustále roste a tlak na cenu za inkaso pohledávek a služby s tím spojené je obrovský.

Ministerstvo spravedlnosti v současné době prohlašuje, že úpravu problematiky by mělo mít na starost spíše ministerstvo průmyslu (MPO). Pod MPO totiž spadá živnostenský zákon, který by případně upravoval, pokud by se inkasní činnost změnila na živnost koncesovanou či vázanou. „Bohužel na takto položený dotaz nejde jednoznačně odpovědět, záleží na tom, co by inkasní agentura měla dělat,“ říká Tomáš Paták z odboru komunikace MPO na otázku, zda by ministerstvo souhlasilo, aby vznikl zcela nový zákon upravující trh inkasní činnosti.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít