Nový zákon bude do konce roku

20. srpna 2012, 00:00 - (pel)
20. srpna 2012, 00:00

Inkaso pohledávek

Pošramocená pověst byznysu okolo inkasa pohledávek by se už brzy mohla vylepšit. Asociace inkasních agentur totiž připravuje novou legislativu, která upraví provozování této činnosti na českém trhu. „Byl bych velmi rád, abychom do konce roku měli paragrafové znění zákona,“ tvrdí prezident asociace Vladimír Gazárek. Přípravy jsou ovšem teprve na začátku, největší kolo jednání mají členové asociace teprve před sebou.

„Chaos způsobený tím, že na trhu téměř neexistují pravidla, by mohl skončit,“ doufá Gazárek. „Teď může provádět inkaso pohledávek jakýkoli subjekt, který má způsobilost k právním úkonům. Podle nás by měl prokázat profesní způsobilost, ať formou licence či koncese, a splnit určitá kritéria,“ uvádí.

Legislativa by měla mimo jiné upravovat výši nákladů. „Zde máme několik variant řešení,“ říká Gazárek. Jedním z problémů totiž je, že pohledávka v řádu stokorun se může kvůli zásahu inkasní agentury vyšplhat i na desetinásobek. Gazárek přesto ujišťuje, že většina subjektů dělá práci poctivě. A několik pochybení, která se následně medializují, pak podle něj zbytečně poškozuje celý trh.

Zákon by měl rovněž zajistit nárokovatelnost nákladů, které inkaso pohledávek přinese. „U soudu prohrajete spor a jste povinni zaplatit náklady protistrany. V mimosoudním řešení pohledávek toto není,“ upozorňuje.

Oblast by měla podle něj spadat pod ministerstvo spravedlnosti, protože právě tento rezort zastřešuje advokáty a exekutory. Ve hře je ovšem také varianta, že zákon by mohl projít jako poslanecký návrh, pokud se asociaci podaří sehnat dostatek poslanců. „Ministerstvo spravedlnosti nebude tahoun, který by legislativu vypracoval a prosazoval, to je na nás, ale podle indicií, které máme, by tomu nemělo bránit,“ tvrdí Gazárek.

Trh inkasních agentur se za poslední dva roky rozrostl. Podle odhadů působí v Česku přes 200 subjektů, většinou jde ale o malé hráče. Gazárek očekává na trhu postupnou konsolidaci, neboť konkurence neustále roste a tlak na cenu za inkaso pohledávek a služby s tím spojené je obrovský.

Ministerstvo spravedlnosti v současné době prohlašuje, že úpravu problematiky by mělo mít na starost spíše ministerstvo průmyslu (MPO). Pod MPO totiž spadá živnostenský zákon, který by případně upravoval, pokud by se inkasní činnost změnila na živnost koncesovanou či vázanou. „Bohužel na takto položený dotaz nejde jednoznačně odpovědět, záleží na tom, co by inkasní agentura měla dělat,“ říká Tomáš Paták z odboru komunikace MPO na otázku, zda by ministerstvo souhlasilo, aby vznikl zcela nový zákon upravující trh inkasní činnosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít