Nový úřad, nové zakázky

14. ledna 2013, 00:00 - Táňa Králová
14. ledna 2013, 00:00

Státní pozemkový úřad pomohou rozchodit služby, které jen letos přijdou na bezmála půl miliardy korun

Po Novém roce přemontovali cedule a vyměnili razítka, během letoška nadělí zakázky za téměř půl miliardy korun. Takto se rozjíždí nový Státní pozemkový úřad. Vznikl 1. ledna na základech zaniklého Pozemkového fondu České republiky a pozemkových úřadů, které byly do závěru uplynulého roku okresními odnožemi ministerstva zemědělství.

Nejdražší církevní restituce Veřejné zakázky nezbytné na zajištění svého chodu v letošním roce vyčíslil nový celostátní úřad na 455,6 milionu korun. Zdaleka nejdražší bude identifikace církevního majetku. Zaměření pozemků vydávaných církvi přijde dle předpokladů na 200 milionů korun.

Jak nařizuje zákon o církevních restitucích, náklady na geometrické plány hradí povinná osoba, což jsou vedle Státního pozemkového úřadu také Lesy České republiky.

„Tomuto podniku potom výdaje proplatí stát prostřednictvím Státního pozemkového úřadu. Dodavatele geometrických plánů bychom si měli vybírat my, abychom pak nepropláceli kdeco,“ předpokládá dosavadní šéf Pozemkového fondu Petr Šťovíček. V pozemkové agendě pokračuje dál, ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) ho jmenoval ústředním ředitelem nového celostátního úřadu. Šťovíčkovou pravou rukou – první náměstkyní – je Veronika Nedvědová (ODS), bývalá šéfka pozemkových úřadů.

Nový přírůstek ve státním aparátu má krajské pobočky, v některých okresech budou pracoviště pro pozemkové úpravy.

Úřad bez koruny Zatímco fond měl loni na podzim nastřádáno na účtu přes tři miliardy korun, jeho nástupce začíná doslova bez koruny. Sumou 2,6 miliardy korun ještě zanikající fond stačil přilepšit zemědělcům. „Ke konci roku zůstalo na účtu 600 milionů korun, a ty se staly součástí státního rozpočtu,“ vysvětluje Šťovíček. Coby organizační složka státu je nový úřad přímo napojený na státní rozpočet. Erár by ale neměl přijít zkrátka. Z nového úřadu s přibližně 1500 zaměstnanci by v tomto roce měla do státní kasy přitéct více než jedna a půl miliardy korun. Nejvíc peněz – kolem 1,1 miliardy – má dle očekávání vynést prodej půdy nabízené na základě volnějších pravidel.

S odstátněním pozemků je také spojena zakázka za 35 milionů. Tolik mají stát znalecké posudky k ocenění převáděných nemovitostí. Bývalý Pozemkový fond jich ročně objednával několik set. A k tomu bude nový úřad potřebovat geometrické plány za odhadovaných celkem 24 milionů, aby mohl pozemky privatizovat. Dalších 25 milionů korun se chystá zaplatit externím právníkům, které využívá při komplikovaných případech, při vymáhání starých pohledávek a při hromadných žalobách.

Pozemkový fond byl účastníkem téměř tří tisíc soudních sporů, které nový úřad spolu se spravovaným státním majetkem převzal. Jen v restitučních sporech se žalující domáhají odškodnění ve výši 400 milionů korun. „Letos nejspíš přibudou typově nové žaloby církevních subjektů, jimiž se budou domáhat restituce,“ očekává Šťovíček.

Dar Šumavě a developerům Předvánoční schvalování speciálního zákona, který upravil vznik nového celostátního úřadu, ostražitě sledovali starostové šumavských obcí. Zákon totiž umožňuje darovat jim parcely ve třetí zóně národního parku v zastavěném území nebo na zastavitelné ploše.

Kvůli tomu pranýřovali senátora Miroslava Krejču, který se snažil předání státních pozemků omezit na případy, kdy obec nabyté parcely využije výhradně na veřejně prospěšné stavby.

„Starostové obcí v Národním parku Šumava nejsou pohůnci developerských společností,“ uvedli někteří z nich v prohlášení, kterým se veřejně zřekli svého senátora Krejči.

Proti převedení pozemků na obce nejhlasitěji protestovalo Hnutí Duha. „Přes obce přejdou pozemky k soukromníkům a na Šumavě hrozí živelná zástavba,“ obává se Jaromír Bláha z Duhy. Nepovažuje za normální, aby u obcí mimo národní parky bylo využití darovaných pozemků omezeno výhradně na veřejně prospěšné stavby, zatímco u obcí v národních parcích toto pravidlo neplatí.

Největší položky

Plánované zakázky Státního pozemkového úřadu

v letošním roce

200 milionů korun identifikace církevního

majetku

35 milionů korun znalecké posudky na ocenění

převáděných nemovitostí

25 milionů korun právní služby a poradenství

24 milionů korun geometrické plány nezbytné

pro převody státních

pozemků

O autorovi| Táňa Králová, kralova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít