Nový studenoválečný řád?

22. prosince 2014, 00:00 -
22. prosince 2014, 00:00

Ukrajinská krize je důsledkem krátkozrakého úsilí o prosazení vlastní vůle bez ohledu na zájmy partnerů

Jak se rok 2014 blíží k závěru, je zřetelné, že evropské a mezinárodní politické struktury, které se uplatňují od roku 1989, ve zkoušce času neobstály. Od konce studené války svět tak napjatou a tíživou situaci nezažil; v situaci, kdy se hroutí dialog mezi předními velmocemi, jsme svědky krveprolití v Evropě a na Blízkém východě. Svět je, zdá se, na pokraji druhé studené války.

Někteří říkají, že už začala.

Stěžejní mezinárodní orgán světa – Rada bezpečnosti OSN – přitom sotva plní nějakou úlohu a nepodniká žádné konkrétní kroky k uhašení požárů a zastavení zabíjení. Proč?

Hlavní důvod podle mého názoru spočívá v tom, že se rozložila důvěra vytvořená usilovnou prací a společnou snahou o ukončení studené války. Bez takové důvěry jsou mírové mezinárodní vztahy v dnešním globalizovaném světě nemyslitelné.

K podkopání důvěry ale nedošlo včera; stalo se tak už dávno. Kořeny současného stavu sahají až k událostem 90. let.

Mělo se za to, že konec studené války ohlašuje začátek cesty k nové Evropě a bezpečnějšímu světovému řádu. Jenže namísto budování nových evropských bezpečnostních institucí a prosazování demilitarizace Evropy – jak bylo roku 1990 přislíbeno v Londýnské deklaraci NATO – Západ, zejména Spojené státy, vyhlásil vítězství. Západním lídrům stoupla do hlavy euforie a triumfalismus. Využili slabosti Ruska a absence protiváhy a odmítli naslouchat výstrahám před nárokem na monopol v globálním vůdcovství.

CESTA DO BEZVÝZNAMNOSTI Události posledních několika měsíců jsou důsledkem krátkozrakého úsilí o prosazení vlastní vůle bez ohledu na zájmy partnerů. Stručný přehled takových faits accomplis by zahrnoval rozšíření NATO, válku v Jugoslávii (zejména v Kosovu), plány na protiraketovou obranu, Irák, Libyi a Sýrii. Dřívější odřenina se tak změnila v hnisající ránu.

Nejvíc přitom trpí Evropa. Místo aby kontinent kráčel v čele změn v globalizujícím se světě, proměnil se v dějiště politických otřesů, soupeření o sféry vlivu a vojenských střetů. Neodvratným důsledkem je, že v době, kdy jiná centra moci a vlivu sílí, Evropa slábne. Bude­li to pokračovat, Evropa ztratí vliv na světové dění a postupně upadne do bezvýznamnosti. Východisko naznačuje zkušenost z 80. let. Tehdejší mezinárodní situace nebyla o nic méně nebezpečná než dnes. Přesto se nám podařilo ji zlepšit – nejen normalizovat vztahy, ale ukončit samotnou konfrontaci studené války. Toho bylo dosaženo v prvé řadě prostřednictvím dialogu. Klíčem k dialogu je ale politická vůle a stanovení správných priorit.

Nejdůležitější prioritou by dnes měl být samotný dialog: oživení schopnosti mluvit spolu, naslouchat a slyšet druhého. Objevují se slibné signály, třebaže prvotní snahy zatím přinesly jen skrovné a křehké výsledky: minskou dohodu o příměří a vojenském stažení z Ukrajiny, trojstrannou dohodu o plynu uzavřenou mezi Ruskem, Ukrajinou a Evropskou unií a zastavení eskalace vzájemných sankcí.

Musíme dál ustupovat od polemik a vzájemného obviňování k hledání styčných bodů a postupnému rušení sankcí, jež poškozují obě strany. Prvním krokem by mělo být zrušení takzvaných personálních sankcí, které se týkají politických osobností a členů parlamentu, aby se mohli opět zapojit do procesu hledání vzájemně přijatelných řešení. Jednou oblastí interakce by mohla být pomoc Ukrajině s překonáním důsledků bratrovražedné války a rekonstrukcí postižených regionů.

SPOLEČNÉ NE VOJENSKÉ ŘEŠENÍ Totéž platí pro globální výzvy a celoevropskou bezpečnost. Klíčové globální problémy dneška – terorismus a extremismus, chudoba a nerovnost, změna klimatu, migrace a epidemie – se den co den zhoršují. Ač se vzájemně značně liší, mají jedno společné: ani jeden nemá vojenské řešení. Politické mechanismy k jejich řešení přesto chybějí nebo nefungují, ačkoli by nás pokračující globální krize měla přesvědčit k bezodkladnému hledání nového modelu, který dokáže zajistit politickou, ekonomickou a environmentální udržitelnost.

Co se týče bezpečnosti Evropy, životaschopné je jedině celoevropské řešení. Pokusy vypořádat se s problémem rozšířením NATO nebo prostřednictvím obranné politiky EU jsou dokonce kontraproduktivní. Potřebujeme inkluzivnější instituce a mechanismy, které dají záruky a garance všem.

V této oblasti svému úkolu zatím nedostála Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), k níž se upínalo mnoho nadějí.

To neznamená, že by OBSE měla nahradit něco nového – obzvlášť když teď na Ukrajině přijala důležitou kontrolní funkci. Nicméně OBSE je, řekl bych, budova vyžadující zásadní opravu a částečnou dostavbu.

Přestože jsem založením optimista, musím přiznat, že v závěru roku 2014 je velice těžké nebýt pesimistický. Nesmíme však podlehnout panice a zoufalství ani se nechat vtáhnout do víru negativní apatie. Trpkou zkušenost uplynulých několika měsíců je třeba přetavit ve vůli pustit se znovu do dialogu a spolupráce.

K tomu vyzývám naše lídry a nás všechny v roce 2015: Přemýšlejme, předkládejme návrhy a jednejme společně.

O autorovi| Z angličtiny přeložil David Daduč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít