Nový povodňový rekord je 145 milionů

17. června 2013, 00:00 - (maš)
17. června 2013, 00:00

Státní správa hmotných rezerv Správa státních hmotných rezerv (SSHR) už poskytla v závěru minulého týdne na odstraňování následků povodní materiál za více než 145 milionů korun. Překonala tím objem potřebného materiálu vydaný ze skladů při ničivých povodních v roce 2002, kdy dosáhl hodnoty 90 milionů.

Šlo zejména o pohotovostní zásoby uložené u hasičských záchranných sborů nebo u ochraňovatelů, což jsou například Vodohospodářské a inženýrské služby. Podle mluvčí SSHR Terezy Krásenské nejžádanější byly čerpací soupravy, vysoušeče, kontejnery na pitnou vodu a samozřejmě hasičská technika. „Do Svobody nad Úpou putovala celá protipovodňová stěna,“ vysvětluje Tereza Krásenská.

Stěžejní událostí však bylo rozhodnutí vlády o bezplatném výdeji pohonných hmot ze skladovaných rezerv pro složky Integrovaného záchranného systému (IZS) a Armádu ČR. „Do minulého týdne jsme poskytli přes 350 tisíc litrů pohonných hmot. Odběrové karty byly předány generálnímu ředitelství hasičů, které je distribuovalo dál,“ upřesňuje Krásenská. Karty se uplatňují na stanicích EuroOil a používat je mohou všechny subjekty, které jsou podle zákona členy IZS nebo mohou být podle tohoto zákona do IZS zařazeny. Složkám, které pomáhají při odstraňování povodňových škod, přiděluje pohonné hmoty podle uvážení velitel zásahu v příslušné oblasti a možnost bezplatného odběru se týká pouze stavu nouze. „Pokud není vládou ČR vyhlášen stav nouze a povoleno vydávat zásoby ze státních hmotných rezerv, žádné odběrové karty nefungují,“ uvádí Krásenská.

Stav nouze byl vládou na žádost hejtmana zrušen v uplynulém týdnu v Libereckém kraji, jinde ještě trval. „Předpokládáme jeho zrušení až v polovině tohoto týdne. Nechceme vytvářet zbytečný tlak na starosty. Pokud by byl odvolán, musely by být do sedmi dnů vyčísleny škody,“ řekl týdeníku Euro hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. V pohotovosti tak zůstává šest skladů SSHR (Vinařice u Kladna, Plzeň, Sázava, Olomouc-Holice, Olomouc-Chvalkovice a Pohořelice u Hustopečí) a třicet řidičů, kteří jsou připraveni k dopravě pohotovostních zásob po celé ČR. „Tyto sklady byly vytipovány na základě jejich umístění v rámci České republiky, a to v přímé souvislosti s proběhlými povodněmi,“ dodává Krásenská.

Ačkoli voda na většině toků již opadla, další požadavky na SSHR se podle Terezy Krásenské dají očekávat. „Hlavní úloha SSHR přichází právě při odstraňování následků škod po povodni a při vyčerpání pohotovostních zásob uložených u hasičských záchranných sborů,“ tvrdí Krásenská. Tomu odpovídají i aktivity SSHR v minulém týdnu, kdy zahájila všechny potřebné kroky, aby mohla na žádost Ústředního krizového štábu nakoupit tisíc vysoušečů, sto vysokotlakých čističů a vysokokapacitní čerpadlo Somati. Právě o vysoušeče je největší zájem.

„Čísla poskytnutých vysoušečů jdou do stovek kusů. Například v Praze bylo poskytnuto 370 kusů, dalších skoro 130 pak středočeskému krajskému úřadu,“ podotýká Krásenská.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
iFixit rozebral nové iPhony 8 do posledního šroubku. Apple zmenšil akumulátor
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít