Nový KIVS: stát ušetří stamiliony

13. srpna 2012, 00:00 - (oh)
13. srpna 2012, 00:00

Ministerstvo vnitra

Ministerstvo vnitra inovovalo projekt KIVS (Komunikační infrastruktura veřejné správy), který zastřešuje dodávky internetového

připojení a fixního volání pro české úřady, a vyhlásilo nový tendr za téměř 4,6 miliardy korun bez DPH. Během čtyřletého období, počínaje březnem 2013, by prostřednictvím „nového KIVS“ mohlo telekomunikační služby nakupovat 420 subjektů státní správy. To je podle informací týdeníku Euro zhruba pětkrát více než se počítalo v původním projektu.

Zároveň vnitro předpokládá, že se díky nové architektuře celého projektu bude moci do „KIVS 2013“ zapojit více operátorů a dodavatelů služeb, včetně menších regionálních firem. Díky tomu vzroste konkurence a klesne cena služeb. „Stát by měl nově za svou komunikaci platit výrazně méně, roční úspora by se mohla pohybovat kolem 300 až 400 milionů korun,“ řekl týdeníku Euro Miroslav Tůma, vrchní ředitel sekce provozu ICT ministerstva vnitra.

Úspora finančních prostředků by měla vzniknout i na straně nákladů jednotlivých úřadů, které dosud musely tendry realizovat samy. Mluvčí ministerstva Jiří Korbel vypočítává, že k zapojení do „KIVS 2013“ bylo osloveno 540 organizací státní správy, které zadávání služeb musely dosud řešit vlastními silami. „Datové a hlasové služby jsou nově rozděleny do tří základních částí, přičemž u některých z nich je zapojení pro organizace státní správy povinné, u části nikoli. Velkou výhodou,KIVS 2013‘ je, že nákup služeb bude realizován prostřednictvím takzvaného Dynamického nákupního systému (DNS), který zaručuje jednak transparentní průběh tendrů na jednotlivé služby, ale především flexibilitu a i zmiňované snížení nákladů, díky využití elektronické aukce,“ vysvětluje Korbel.

Aktuálně vyhlášený tendr má uzávěrku 15. října. Je ale pouze jakousi první kvalifikací v několikakolovém výběrovém řízení. V tom prvním firmy podají předběžné nabídky, v půlce listopadu ministerstvo vyzve k podání cenové nabídky na konkrétní zakázky a v prosinci by měly proběhnout první e-aukce. „Samotné podepisování kontraktů je naplánováno na leden příštího roku a služby budou poskytovány od 28. března,“ říká Korbel.

Vnitro tak už snad definitivně uzavře kapitolu původního a neúspěšného projektu KIVS, kdy se o „úřednický internet“ ministerstvo opakovaně hádalo s operátory. Spory řešil antimonopolní úřad i civilní soudy.

l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít