Nový KIVS: stát ušetří stamiliony

13. srpna 2012, 00:00 - (oh)
13. srpna 2012, 00:00

Ministerstvo vnitra

Ministerstvo vnitra inovovalo projekt KIVS (Komunikační infrastruktura veřejné správy), který zastřešuje dodávky internetového

připojení a fixního volání pro české úřady, a vyhlásilo nový tendr za téměř 4,6 miliardy korun bez DPH. Během čtyřletého období, počínaje březnem 2013, by prostřednictvím „nového KIVS“ mohlo telekomunikační služby nakupovat 420 subjektů státní správy. To je podle informací týdeníku Euro zhruba pětkrát více než se počítalo v původním projektu.

Zároveň vnitro předpokládá, že se díky nové architektuře celého projektu bude moci do „KIVS 2013“ zapojit více operátorů a dodavatelů služeb, včetně menších regionálních firem. Díky tomu vzroste konkurence a klesne cena služeb. „Stát by měl nově za svou komunikaci platit výrazně méně, roční úspora by se mohla pohybovat kolem 300 až 400 milionů korun,“ řekl týdeníku Euro Miroslav Tůma, vrchní ředitel sekce provozu ICT ministerstva vnitra.

Úspora finančních prostředků by měla vzniknout i na straně nákladů jednotlivých úřadů, které dosud musely tendry realizovat samy. Mluvčí ministerstva Jiří Korbel vypočítává, že k zapojení do „KIVS 2013“ bylo osloveno 540 organizací státní správy, které zadávání služeb musely dosud řešit vlastními silami. „Datové a hlasové služby jsou nově rozděleny do tří základních částí, přičemž u některých z nich je zapojení pro organizace státní správy povinné, u části nikoli. Velkou výhodou,KIVS 2013‘ je, že nákup služeb bude realizován prostřednictvím takzvaného Dynamického nákupního systému (DNS), který zaručuje jednak transparentní průběh tendrů na jednotlivé služby, ale především flexibilitu a i zmiňované snížení nákladů, díky využití elektronické aukce,“ vysvětluje Korbel.

Aktuálně vyhlášený tendr má uzávěrku 15. října. Je ale pouze jakousi první kvalifikací v několikakolovém výběrovém řízení. V tom prvním firmy podají předběžné nabídky, v půlce listopadu ministerstvo vyzve k podání cenové nabídky na konkrétní zakázky a v prosinci by měly proběhnout první e-aukce. „Samotné podepisování kontraktů je naplánováno na leden příštího roku a služby budou poskytovány od 28. března,“ říká Korbel.

Vnitro tak už snad definitivně uzavře kapitolu původního a neúspěšného projektu KIVS, kdy se o „úřednický internet“ ministerstvo opakovaně hádalo s operátory. Spory řešil antimonopolní úřad i civilní soudy.

l

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít