Nové příležitosti v roce Koně

03. února 2014, 00:00 - CHRIS DAVIES
03. února 2014, 00:00

Čína pokračuje v úspěšném růstu. Z jejího úspěchu mohou těžit i její obchodní partneři

Právě uplynulý čínský Nový rok je obdobím oslav. Protože se čínská společnost zaměřuje na budoucnost, je i vstup do roku Koně událostí, jež evropským firmám připomíná potenciál, který Východ skrývá.

Přestože se hospodářské vyhlídky Evropy začaly zlepšovat, růst v eurozóně se podle průzkumu HSBC Global Research v letošním roce odhaduje na pouhých 0,8 procenta, ve srovnání s 4,9 procenta u rozvíjejících se trhů. Čína je mezi rozvíjejícími se trhy lídrem.

Přestože ve srovnání s maximálním, více než desetiprocentním růstem došlo ke zpomalení, odhadují naši ekonomové, že letos čínská ekonomika poroste tempem přibližně 7,5 procenta a mnoho dalších asijských ekonomik tempem více než pětiprocentním.

Existuje řada důvodů, proč se domnívat, že čínský úspěch bude pokračovat i nadále a zůstane oporou globální ekonomiky. Čína je dnes největším obchodníkem světa. Její střední třída roste. A v loňském roce došlo díky její vedoucí pozici k ambiciózním reformám, jejichž cílem je podporovat firmy působící v oblasti špičkových technologií, umožnit soukromé podnikání a podpořit domácí spotřebu. Opatření přijatá počátkem roku 2014 -včetně nových opatření na podporu malých podniků a rozvoje klíčových pilotních programů v Čchien-chaji a Šanghaji, jež mají usnadnit mezinárodní transakce v čínské měně -ukazují, že ke změnám dochází rychle.

Čína pokračuje v růstu a její obchodní partneři mohou z jejího úspěchu těžit. Země navíc rozšiřuje své zámořské investice a je daleko vstřícnější k těm, kdo chce obchodovat přímo v Číně.

V roce 1980 žila ve městech pouze pětina Číňanů. Dnes toto číslo vzrostlo na více než polovinu a dál roste. Vybudovat nová města znamená, že se musejí postavit domy a vybudovat telekomunikační a dopravní sítě a že je potřeba mnoho surovin, strojů a technologií. I přes rapidní rozvoj má Čína méně kilometrů železnic, než měly Spojené státy v roce 1880. V Číně je přes 80 měst s více než pěti miliony obyvatel, která nemají podzemní dráhu.

Očekává se, že průměrný příjem dělníka v Číně se do roku 2050 sedminásobně zvýší z 2500 dolarů v roce 2012 na téměř 18 tisíc dolarů. Čína se navíc začíná starat o to, aby uspokojila zájmy každého člověka z více než jedné miliardy obyvatel, a rozšiřuje proto dovoz luxusního i běžného zboží, od německých automobilů přes skotskou whisky či francouzskou luxusní módu pro velmi zámožné občany až po zboží pro děti, hotová jídla i jízdní kola.

V roce 2013 vycestovalo na dovolenou do zahraničí téměř sto milionů čínských turistů, kteří tam utratili víc peněz než občané jiných zemí. Přestože pro Číňany zůstávají nejoblíbenějšími destinacemi ostatní asijské země, evropské destinace se snaží turisty z Číny přilákat tím, že pořizují překlady nápisů do čínštiny, najímají čínsky hovořící zaměstnance a propagují různé atrakce.

Pro potenciální vývozce z Evropy je zcela zásadní, aby znali kulturu, zvyky a očekávání obyvatel žijících v zemi, která je druhou největší ekonomikou světa. Vlády a obchodní sdružení mohou nabídnout informace o místních problémech. Společnost HSBC působí v Číně už téměř 150 let. Naše mezinárodní síť pokrývá nejatraktivnější obchodní koridory a v řadě zemí máme oddělení, která poskytují poradenství týkající se obchodování s Čínou.

Přijetí čínské měny pro účely obchodních transakcí může například pomoci vývozcům konkurovat na zdejším trhu. U čínských firem může používání čínských renminbi (RMB) namísto amerických dolarů snížit riziko i náklady. Z průzkumu provedeného mezi klienty HSBC v roce 2013 vyplynulo, že více než polovina čínských firem by byla ochotna nabídnout slevu partnerům, kteří by chtěli obchodovat v RMB.

Při příležitosti čínského Nového roku dávají rodiče dětem červené obálky s penězi a přejí jim bohatství a prosperitu. Aby byl pro evropské firmy, které si přejí totéž, rok Koně úspěšný, bude třeba, aby zlepšily spolupráci s Čínou.

O autorovi| CHRIS DAVIES * výkonný ředitel divize Europe International, HSBC

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít