Nové pověsti pražské

10. února 2014, 00:00 - Pavel Páral
10. února 2014, 00:00

Náklady na odvrácení velkých škod na majetku Prahy považují policisté za zločin, zato na kmotry ještě neudělali ani malé bububu

Bohuslav Svoboda bude prvním pražským primátorem, který kdy stanul před soudem pro údajné oloupení hlavního města. Sněmovna ho bez váhání a s jeho souhlasem vydala trestnímu stíhání.

Ale podle všeho nebude posledním souzeným za primátorské činy.

To, co se nyní v Praze odehrává, totiž přesahuje všechny dosud představitelné hranice justiční zvůle. Po volbách v roce 2010 se začala výrazně měnit umazaná tvář pražské politiky. Ta byla minimálně tři volební období předtím ovládána šíbry operujícími v pozadí a vodícími na loutkářských nitích důležité politiky z obou klíčových pražských stran, jak z ODS, tak z ČSSD. Pobouření voliči proto vynesli na podzim 2010 nad oběma partajemi rozsudek v podobě výhry TOP 09 v čele s respektovaným a důvěryhodným exguvernérem ČNB Zdeňkem Tůmou.

Naděje, že se poměry v pražské politice konečně podstatně změní, se však dnes zcela jasně ukazují jako liché. A není to až tak vinou jejích současných aktérů. Byť i oni nyní vědí, že řadu věcí měli udělat jinak.

Vše začalo tím, že Svobodovo vedení města odvolalo z funkce generálního ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka, který čelil řadě skandálů naznačujících, že z největší městské firmy tečou gigantické částky do struktur ovládaných známými pražskými kmotry Romanem Janouškem, Ivem Rittigem a Tomášem Hrdličkou. Svoboda si posadil do DPP svého člověka Vladimíra Licha, který, aby se ochránil před možnými tlaky, angažoval na prověření starých smluv advokáta Václava Lásku z Transparency International. Ten z vlastní vůle, bez účasti vedení DPP, pak podal na Dvořáka trestní oznámení a policie začala Dvořáka stíhat a vyšetřovat i toky peněz. Vyšetřování už trvá hodně dlouho a nějaká případná žaloba je pořád v nedohlednu. Na rozdíl od jiných kauz, které jdou policistům pěkně od ruky.

Například právě ta, za niž je stíhán Bohuslav Svoboda a s ním skoro celá městská rada. Uzavření smlouvy s firmou Haguess bez výběrového řízení za situace, kdy byli všichni pražští politici informování, že licenci k systému má pouze Haguess a nikdo jiný nemůže karty dodat, je podle policistů trestným činem, protože jejich znalci, kteří měli již dříve oplétačky se zákonem, jim řekli, že je to jinak. Na vyšetřování původních evidentně cinknutých smluv kolem Opencard se potichu zapomíná při soudu se subalterními úředníčky, kteří, chudáci, udělali, co po nich šéfově chtěli.

Identická je situace kolem tunelu Blanka. Lze předpokládat, že tam došlo rovněž k předražení některých částí zakázky a lze mít pochybnosti o okolnostech, za nichž byla uzavřena. Policie však nešetří, jak to bylo na začátku, kdo z politiků nesl za smlouvy odpovědnost, ale velmi silně se zajímá o to, jestli současné vedení města zaplatí faktury za objednané práce, či nikoli. Opět ty práce, například v případě Trojského mostu, objednal někdo úplně jiný než ten, kdo má být dnes za jejich proplacení stíhán. Je zde samozřejmě varianta, že současní politici nedají k platbám souhlas. Jenže pak na sebe berou odpovědnost za nedokončení stavby a zmaření již utracených miliard na dlouhou dobu plus naběhnuté penále a soudní výlohy, které bude dodavatel uplatňovat. A zase jsou na cestě do kriminálu. Současným radním dokonce prý hrozí stíhání za to, že si zadali tzv. kategorizaci prací, tedy zkoušeli zjistit, zda faktury smějí podle zákona o zadávání veřejných zakázek proplatit, či nesmějí. Podle policistů měli jasně vědět, že nesmějí, a peníze za kategorizaci utratili neoprávněně. A velmi podobná situace se rýsuje kolem dostavby trasy A pražského metra, jak o tom informujeme v tomto vydání týdeníku Euro.

Ve všech těchto případech se angažuje českobudějovická expozitura Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Jsou to podřízení plukovníka Šlachty, jehož lidé kromě jiného svrhli vládu Petra Nečase, která přece jen postupně odstavovala od vlivu ony nejrůznější zákulisní hráče. A ti za to Nečase z duše nenáviděli. Šlachtovi policisté dnes považují i náklady na to, aby byly odvráceny daleko větší škody na majetku hlavního města, za zločin a konají, zatímco vůči oněm kmotrům zatím nepředvedli ani malé bububu. O hlouposti policajtů se v Česku vyprávějí vtipy už desítky let. Ale zde se lze obávat, že to, bohužel, nemusí být hloupost.

O autorovi| Pavel Páral • paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít