Nová daň, více čmoudu

10. prosince 2012, 00:00 - Vadim Fojtík
10. prosince 2012, 00:00

Od roku 2014 si domácnosti připlatí ke každé spotřebované megawatthodině zemního plynu sto korun navíc

Bez zemního plynu se česká energetika neobejde. Jeho větší využití při vytápění je navíc jednou z mála možností, jak zkvalitnit zdejší ovzduší. To je několik závěrů devátého ročníku odborné plynárenské konference Gas Business Breakfast 2012. Setkání na téma Křižovatky v plynárenství, které se uskutečnilo v pátek 30. listopadu v Corinthia Hotel Prague, uspořádal týdeník Euro. Patronem devátého ročníku konference byla Česká plynárenská unie, partnery společnost Net4Gas a společnost Ppm factum. Záštitu nad akcí mělo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Návrat k petkám Následující dva roky budou pro vývoj v plynárenském sektoru zásadní. „Od 1. ledna bude veškeré aktivity skupiny RWE v Česku řídit nová společnost RWE Česká republika,“ upozornil na jednu ze změn, která se dotkne přímo plynárenské firmy, šéf RWE Transgas Martin Herrmann. Nově vzniklá společnost převezme nejen aktivity, ale i většinu zaměstnanců od RWE Transgas. Šéfem RWE Česká republika bude Martin Herrmann. Ten mimo jiné uvedl, že v příštím roce by německá firma měla prodat společnost Net4Gas.

Mnohem významnější změny by ale měly v následujících letech potkat samotný plynárenský sektor. V průběhu příštího roku začne mimo jiné platit evropská směrnice o energetické účinnosti. Ta přikazuje energetickým firmám například ušetřit každý rok u svých koncových zákazníků 1,5 procenta prodané energie. V příštím roce by rovněž měl být hotov zákon o zdanění pevných paliv, plynů a minerálních olejů.

Daň na zemní plyn by sice měla začít platit až od roku 2014, již teď ale plynárenské firmy notně straší. A nejen ona. Současně s ní by měla začít platit i další daň, uhlíková. To neznamená nic jiného, než že si každá domácnost od ledna roku 2014 připlatí ke každé spotřebované megawatthodině zemního plynu sto korun navíc. Přesně řečeno: 30,60 koruny půjde na daň ze zemního plynu a dalších 69,31 uhradí domácnost ve formě uhlíkové daně. „Zrušením výjimky ze spotřební daně u zemního plynu pro domácnosti de facto zmizí jediná existující pobídka k využití ekologického paliva. Obávám se, že to nebude znamenat nic jiného než návrat domácností k topení uhlím a odpadem,“ říká Herrmann.

V současné době je v celé České republice zhruba 324 tisíc nevyužitých přípojek zemního plynu. Energetické firmy se ale obávají, že úprk domácností od zemního plynu k vytápění tuhými palivy a odpady bude po zavedení daní pokračovat. Nákladná infrastruktura bude ležet ladem, energetické firmy ji ale budou muset stále udržovat v provozu. „Nižší počet odběratelů rovná se vyšší jednotkové náklady, tedy i dražší zemní plyn pro konečné odběratele,“ dodal Herrmann. Možností, jak těmto negativním výhledům zabránit, je dle jeho názoru několik. Především zachovat u domácností osvobození od spotřební daně, odložit zavedení uhlíkové daně a omezit využívání neekologických paliv.

Hlavně CNG „Stát počítá se zemním plynem jako s významným zdrojem energie i v dalších desetiletích, což ostatně dokazuje aktualizace Státní energetické koncepce,“ připomněl přítomným další z řečníků akce, ředitel sekce energetiky ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Gebauer. Plyn by měl do roku 2040 mimo jiné sloužit jako významný zdroj umožňující postupný přechod od užití tuhých paliv v konečné spotřebě a malých soustavách zásobování teplem. Stát počítá s využitím plynu i v dalších oblastech, například v dopravě, a to ve formě CNG.

Současně s tím klade v energetické koncepci důraz i na zajištění větší bezpečnosti republiky v oblasti zásobování energiemi, tedy i zemním plynem. K tomu by mělo přispět také posílení infrastruktury mezi severní a jižní Moravou, projekt Moravia. „Projekt je nutný pro zvýšení bezpečnosti dodávek ze zásobníků plynu a krytí zvýšené spotřeby v regionu severní Moravy,“ dodal Gebauer.

Po Gazele přiběhne Moravia Jak uvedl další z řečníků, jednatel společnosti Net4Gas Radek Benčík, jeho firma dlouhodobě pracuje na posílení bezpečnosti dodávek plynu pro Českou republiku. Především tím, že propojuje severní a západní Evropu s centrální Evropou a globálními dodavateli. Současně s tím posiluje i tuzemskou síť plynovodů. Net4Gas mimo jiné dokončil plynovod Gazela, který propojuje Opal na severu a Megal na jihu. „Zvyšuje bezpečnost zásobování plynem a energetickou bezpečnost Evropy a České republiky,“ konstatoval Benčík. Dodal, že projekt Moravia, který zvýší kapacity a posílí bezpečnost dodávek plynu směrem na severní Moravu, bude uveden do provozu v roce 2017. Délka nového plynovodu bude 157 kilometrů.

Další téma, které již několik měsíců čeří vody českého plynárenství, jsou zásoby a možná těžba břidlicového plynu na území České republiky. Ministerstvo životního prostředí před časem zakázalo průzkumné práce firmám, které chtěly prověřit, zda jsou zásoby této suroviny vhodné k těžbě. „Ministerstvo v žádném případě netvrdí, že těžba břidlicového plynu není nikdy možná a za žádných okolností,“ vysvětloval ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Upřesnil, že jeho resort pouze vydal moratorium na zákaz těžby a průzkumné práce a takto získaný čas chce využít k přípravě legislativy, která ošetří celý proces průzkumu a těžby břidlicového plynu.

Chalupa rovněž připomněl, že jeho resort je pro větší využití zemního plynu. Zatímco v Evropské unii se na výrobě energií podílí plyn z pětadvaceti procent, v Česku jen z 18 procent.

Prezident České plynárenské unie Oldřich Petržilka seznámil přítomné s výsledky průzkumu veřejného mínění, který zpracovala společnost Ppm factum. Z něj mimo jiné vyplývá, že z hlediska lokálního vytápění budov mají Češi nejotevřenější postoj k alternativním zdrojům. Solární panely či tepelná čerpadla upřednostňuje 54 procent dotázaných.

„S malým odstupem následuje preference plynu s 46 procenty,“ konstatoval Petržilka. Většina uživatelů – 86 procent – navíc neuvažuje o přechodu na jiné palivo. „Pro využívání CNG v automobilovém průmyslu vidí perspektivu sedmdesát procent Čechů,“ naznačil další možný vývoj Petržilka.

O autorovi| Vadim Fojtík • fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít