noci doktor, ve dne ředitel

01. června 2015, 00:00 - Hana Boříková
01. června 2015, 00:00

Jsme přeborníky v resuscitaci, říká Zdeněk Schwarz. Skoro polovina pacientů přežije

Škoda že jste nepřišli včera, vítá Zdeněk Schwarz novinářskou návštěvu, se kterou stráví nedělní noční službu. V sobotu oživoval čtyřicetiletého Vietnamce. Když záchranka přijela, už byl modrý jako švestka.

Po 15 minutách „naskočil“ a na příjem už jej přivezli růžového. Snad bude mít mozek v pořádku. Podle kapnometru - přístroje, který ukazuje, jaké jsou šance na přežití bez poškození mozku - má dobrou naději.

Návraty do života I kdyby se mu životní funkce neobnovily, záchranka by jej vezla do nemocnice. Resuscitovala by jej díky speciálnímu přístroji Lucas, který provádí nepřetržitou srdeční masáž, celou cestu. Lucase stejně jako oxymetr mozku nebo chemické chlazení, které zpomaluje tělesné funkce, a další vymoženosti za miliony má záchranka zadarmo díky tomu, že se zapojila do speciální studie. Lékaři v nemocnici na Karlově náměstí připojují i pacienty, u kterých by byla za normálních okolností konstatována smrt, na mimotělní oběh a další přístroje a nasazují jim léčbu. Řada z nich se po několika hodinách „smrti“ vrátí do života.

Ale těch, které se podaří oživit už během resuscitace, je víc.

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy drží v úspěšnosti resuscitace primát. Předloni dosahovala 50 procent, loni 42,5 procenta.

V USA se pohybuje kolem 20 procent, v Evropě je průměr kolem 32 procent. „Funguje celý řetězec. Už před osmnácti lety jsem na jedné konferenci říkal, že prostor ke zlepšení je především ještě předtím, než přijede záchranka. Začali jsme vzdělávat děti a mládež a to je ta generace, která dnes pomáhá. Tři roky jsem prosazoval do MHD samolepky s návodem, jak resuscitovat. Dříve bylo laicky resuscitováno 18 procent pacientů, dnes 85 procent,“ vysvětluje Schwarz.

Osm minut Každá resuscitace je na záchrance následně analyzována. „Sledujeme všechno. Víme třeba i to, že padesát procent pacientů s polytraumatem (život ohrožující stav způsobený poraněním tří a více orgánů - pozn. red.) se vrací do normálního života. Máme speciální software na statistiky. Ale i to mi bylo vyčteno,“ konstatuje ředitel, kterým bude už jen do konce června. Co za ním zůstane? „Dobře fungující záchranka, kterou ostatní kopírují,“ reaguje. „Zavedl jsem třeba koronera nebo inspektora provozu, který řeší za záchranáře krizové nebo konfliktní situace jako třeba dopravní nehody. Vymyslel jsem smarty nebo cyklohlídky, které jsem ale musel zrušit, protože je pojišťovny neplatí a město nám na ně nedalo,“ vypočítává „schwarzoviny“. Je deset hodin večer a poprvé mu pískne pager.

Nasedáme do „doktorského“ auta s fototapetou Prahy (tu mimochodem stejně jako design s velkou modrou hvězdou života na sanitkách vymyslel opět Schwarz) a vyrážíme. „Rvačka. Někdo je zkopaný do hlavy,“ upřesňuje Schwarz, na co se máme těšit. V nedaleké hospodě jsme během tří minut, takže o pět minut dříve, než je průměrná dojezdová doba pražské záchranky. Schwarz s kolegou záchranářem jdou do restaurace ještě dřív, než dorazí policie. Ukrajinci se pohádali s Rusy o Putinovi, ale nic vážného to nebylo.

Během chvíle přijíždí velká sanita, která odveze oteklého Ukrajince na ortopedii na Bulovku. Ještě z auta volá Schwarz zpět na operační středisko a zrekapituluje zásah. Psychologové zjistili, že dispečerky nejvíc stresuje, že nemají zpětnou vazbu a nevědí, co bylo s pacientem dál a zda něco nepokazily.

Vystřelit je na Mars?

Další hodiny se nic neděje. „To se nikdy nedá odhadnout. Někdy se jezdí celou noc, jindy nic,“ odpovídá Schwarz fotografovi nervóznímu z toho, že nebude mít co fotit. Jsou tedy záchranáři přetížení, jak si stěžují? „Objem práce roste, magistrát mi ale neschválil nové lidi a peníze na jejich platy. Na druhé straně, když jsem to propočítal, počet výjezdů se za směnu u třetiny posádek zvýšil o jeden, což není zas tak hrozné. Stejně mi vyčítají, že bych odvezl všechno,“ říká Schwarz.

S politiky ani s některými záchranáři nesdílí nápady, že by se měli pacienti postihovat, když zavolají záchranku na banality. „Tak mi vydefinujte, kde je hranice zneužívání. ZneV užívá záchranku starý člověk, který se ztrácí ve zdravotnickém paskvilu? Jsou to opilci? Opilý můžete být vy, já i pan prezident. Politici pořád vymýšlejí, jak zredukovat počet pacientů. Vždyť je to blbost. Vystřelíme je na Mars? Ruší se pohotovosti, praktici zkracují ordinační hodiny. Pacienti nikam nezmizí, jen se někam přelejí,“ soudí Schwarz.

Jak naštvat ministra Jsou tři hodiny ráno a pager konečně znovu zapípá. Vyjíždíme k vietnamskému pacientovi s epileptickým záchvatem. Podle stohu dokumentace má výduť v hlavě, když ale doktor přijel, záchvat už odezněl. Velká sanita jej odvezla na neurologii na Bulovku a my máme čas si dál povídat. Loni v květnu si Schwarz vyrobil „nekamarády“ z ředitelů pražských nemocnic a ministra zdravotnictví, když zveřejnil případ pacientky, kterou musela vozit sanitka po Praze desítky minut, než ji někde přijali. Z problému, který trvá roky a trápí i další záchranky, se stala politická záležitost. Andrej Babiš jej použil jako munici proti neoblíbenému Němečkovi. „Loni v květnu vyskočil počet případů, kdy nám odmítli vzít pacienta, na 163 a to už bylo příliš a nikdo to nechtěl řešit,“ vysvětluje Schwarz.

Příhoda ze seriálu Sanitka, kdy záchranáři odrodili v autě v areálu Bulovky ženu, kterou odmítla doktorka přijmout, se skutečně před čtyřmi lety stala. Jiná seriálová zápletka, kdy primátor zavolal odvolanému řediteli, aby zůstal, protože zjistil, že je správný chlapík na svém místě, se ale nestane. „Už jsem volal Filipu Renčovi, jestli nechce natočit třetí díl,“ směje se Schwarz. Venku svítá a on se pomalu chystá odejít řídit celou záchranku z kanceláře v Korunní. l *

Tak mi definujte, kde je hranice zneužívání. Zneužívá záchranku starý člověk, který se ztrácí ve zdravotnickém paskvilu? Jsou to opilci? Opilý můžete být vy, já i pan prezident. 131 000 výjezdů za rok absolvuje pražská záchranka. 450 mil. Kč je roční rozpočet pražské záchranky.

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít