Nike pod tlakem

03. října 2016, 00:00 - Vladan Gallistl
03. října 2016, 00:00

Turecké akcie čekají těžké časy. Naopak producenti počítačových her budou těžit ze změn celého odvětví

Akcie producentu her

Akcie společností Activision Blizzard a Electronic Arts, které produkují počítačové hry jsou podle banky Morgan Stanley velkým investičním hitem. Obě společnosti mohou zvýšit svoji trzni hodnotu nejméně o pětinu. Cílovou cenu u akcií Activision Blizzard stanovil analytik Brian Nowak na 56 dolaru, což je nárůst o 26 procent oproti ceně ze začátku minulého týdne. U akcií Electronic Arts očekává zhruba pětinový nárůst na 101 dolarů.

Dobrá rada: Obě společnosti podle analytika Morgan Stanley Briana Nowaka vydělají na změnách celého odvětví, které se posouvá od prodeje kusů her k modelu založenému na po čtu hráčů a jejich zapojení do hry, což se projeví v ziscích společností. Ty budou vydělávat naprí klad na prodeji výzbroje či dovedností jednotlivých postav.

Nike

Na světovou jedničku ve sportovním vybavení - společnost Nike - tvrdě dotírá konkurence. Ta firmu nevytlačuje jen z obchodních regálů.

Analytik banky JPMorgan Matthew Boss vyřadil Nike ze svého seznamu oblíbených akcií a na hradil je konkurenční společností Foot Locker.

Kvůli rostoucí konkurenci ze strany německé ho Adidasu, New Balance nebo například Under Armour snížila na začátku září doporučení investiční banka Piper Jaffray. Akciím Nike se letos nedaří, když od začátku roku ztrácejí téměř tři náct procent.

Dobrá rada: Investoři by měli bedlivě sledovat pozici Nike na trhu, kde čelí zejména konkurenci německého rivala. „Sila Adidasu se bude zvyšovat, odhaduje analytik Erinn Murphy z banky Piper Jaffray. Podle něj bude tlak konkurence ovlivňovat Nike v příštích šesti až dvanácti měsících.

Turecké investice

Na začátku minulého týdne snížila ratingová agentura Moody's Investors Service rating Turecka na neinvestiční úroveň, což vyvolalo propad tureckých akcií v průměru o 4,1 procenta a oslabení turecké liry o 0,6 procenta vůči dolaru. Nedařilo se ani tureckým dluhopisům. Pokles ceny tamních aktiv navíc může pokračovat, protože mnoho velkých světových fondů požaduje, aby země měla investiční rating nejméně od dvou ze tří největších ratingových agentur. Již dříve Turecko přišlo o toto ohodnocení u agentury S&P Global a udrželo si ho jen u třetí ratingové společnosti Fitch Ratings.

Dobrá rada: Investoři by se měli mít před investicemi v Turecku na pozoru. Banka JPMorgan Chase & Co. očekává, že by mohlo dojít u fondů k nucenému výprodeji tureckých dluhopisů až ve výši 8,7 miliardy dolarů kvůli snížení ratingu. Podle portfolio manažera Viktora Szaboa z firmy Aberdeen Asset Management bude propad tureckých aktiv postupný.

Akciím Nike se letos nedaří (vývoj akcií od začátku roku, v USD)

Vývoj tureckých akcií (podle indexu Borsa Istanbul 100, za posledních 12 měsíců)

Poznámka: Nejedná se o investiční doporučeni ani nabídku či výzvu ke koupi nebo prodeji cenných papírů nebo jiného investičního nástroje.

O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít