Article, show

Neztratit víru

23. prosince 2013, 00:00 - RICHARD STONAVSKÝ
23. prosince 2013, 00:00

V koaliční smlouvě bohužel není o rychlém internetu a o jeho potřebnosti ani zmínka

Konec roku bývá obdobím bilancování, plánování a očekávání. Pro telekomunikační sektor nebyl končící rok v žádném případě nudný. A tím nemyslím jen (nechvalný) rekord, kdy jsme v jednom roce viděli jednu skončenou, neúspěšně, a jednu započatou aukci na velkou část mobilních kmitočtů. Nákupy a přesuny kapitálu se z Evropy dostaly i do České republiky. Jako houby po dešti roste segment „virtuální“ mobilní konkurence, tedy poskytovatelé mobilních služeb, kteří využívají sítě jiných operátorů. Takových MVNO se u nás za poslední rok objevilo kolem 40. Ceny stabilně klesají, sám ČTÚ hovoří o 70procentním meziročním poklesu cen mobilních služeb, což se významně projevuje ve velikosti trhu i v rentabilitě operátorů.

A probíhající dění dává velkou šanci, že bude co sledovat i příští rok. Evropský telekomunikační balíček prezentovaný Bruselem pod poetickým názvem Connected Continent se na jedné straně chvályhodně pokouší snížit administrativní bariéry pro telekomunikační podnikání, na druhé straně vystavuje mobilní odvětví riziku zbytečných investic do oddělení národních a roamingových služeb, když zavedenou regulaci mění už po dvou letech. Přitom tyto investice mohly jít do posílení sítí či zlepšení zákaznické péče. Vidina úředně nařízeného odstranění roamingu je však natolik lákavým manifestem, že i přes vnitřní rozpory a uspěchanost celého balíčku zůstává tlak Evropské komise na jeho neprodlené přijetí značný. A není se co divit – v květnu čekáme volby do Evropského parlamentu a budou se vybírat noví členové Komise.

Příští rok bude též ve znamení vysokorychlostního mobilního internetu. Operátoři začínají (nejen) na kmitočtech získaných v aukci stavět nové LTE sítě, a ty se zaměří i na oblasti mimo velká města. Mobilní sítě ale samy veškeré komunikační potřeby nespasí. Již zmíněná kmitočtová aukce přinese do státního rozpočtu nemálo miliard. Zodpovědné resorty i odborná veřejnost podpořily myšlenku vrátit část peněz do ekonomiky ve formě podpory vysokokapacitních pevných optických sítí v odlehlejších koutech naší země, kde se jejich výstavba nevyplatí.

Podle aktuálního průzkumu ČTÚ je takových míst u nás víc než dost.

Je ovšem otázkou, zda multiplikační efekt investice do telekomunikační infrastruktury bude pro veřejné činitele dostatečně přesvědčivý a zda tyto vybrané peníze neskončí, stejně jako před lety evropské peníze pro internet na venkově, v dotacích na domácí zemědělskou produkci. V koaliční smlouvě bohužel o rychlém internetu a o jeho potřebnosti pro konkurenceschopnost regionů i celého státu a pro růst ekonomiky není ani zmínka. Neztrácejme víru, že programové prohlášení nové vlády bude v tomto smyslu bohatší.

O autorovi| RICHARD STONAVSKÝ, ředitel pro regulaci, vnější vztahy a velkoobchod, Vodafone Czech Republic

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít