Neztratit víru

23. prosince 2013, 00:00 - RICHARD STONAVSKÝ
23. prosince 2013, 00:00

V koaliční smlouvě bohužel není o rychlém internetu a o jeho potřebnosti ani zmínka

Konec roku bývá obdobím bilancování, plánování a očekávání. Pro telekomunikační sektor nebyl končící rok v žádném případě nudný. A tím nemyslím jen (nechvalný) rekord, kdy jsme v jednom roce viděli jednu skončenou, neúspěšně, a jednu započatou aukci na velkou část mobilních kmitočtů. Nákupy a přesuny kapitálu se z Evropy dostaly i do České republiky. Jako houby po dešti roste segment „virtuální“ mobilní konkurence, tedy poskytovatelé mobilních služeb, kteří využívají sítě jiných operátorů. Takových MVNO se u nás za poslední rok objevilo kolem 40. Ceny stabilně klesají, sám ČTÚ hovoří o 70procentním meziročním poklesu cen mobilních služeb, což se významně projevuje ve velikosti trhu i v rentabilitě operátorů.

A probíhající dění dává velkou šanci, že bude co sledovat i příští rok. Evropský telekomunikační balíček prezentovaný Bruselem pod poetickým názvem Connected Continent se na jedné straně chvályhodně pokouší snížit administrativní bariéry pro telekomunikační podnikání, na druhé straně vystavuje mobilní odvětví riziku zbytečných investic do oddělení národních a roamingových služeb, když zavedenou regulaci mění už po dvou letech. Přitom tyto investice mohly jít do posílení sítí či zlepšení zákaznické péče. Vidina úředně nařízeného odstranění roamingu je však natolik lákavým manifestem, že i přes vnitřní rozpory a uspěchanost celého balíčku zůstává tlak Evropské komise na jeho neprodlené přijetí značný. A není se co divit – v květnu čekáme volby do Evropského parlamentu a budou se vybírat noví členové Komise.

Příští rok bude též ve znamení vysokorychlostního mobilního internetu. Operátoři začínají (nejen) na kmitočtech získaných v aukci stavět nové LTE sítě, a ty se zaměří i na oblasti mimo velká města. Mobilní sítě ale samy veškeré komunikační potřeby nespasí. Již zmíněná kmitočtová aukce přinese do státního rozpočtu nemálo miliard. Zodpovědné resorty i odborná veřejnost podpořily myšlenku vrátit část peněz do ekonomiky ve formě podpory vysokokapacitních pevných optických sítí v odlehlejších koutech naší země, kde se jejich výstavba nevyplatí.

Podle aktuálního průzkumu ČTÚ je takových míst u nás víc než dost.

Je ovšem otázkou, zda multiplikační efekt investice do telekomunikační infrastruktury bude pro veřejné činitele dostatečně přesvědčivý a zda tyto vybrané peníze neskončí, stejně jako před lety evropské peníze pro internet na venkově, v dotacích na domácí zemědělskou produkci. V koaliční smlouvě bohužel o rychlém internetu a o jeho potřebnosti pro konkurenceschopnost regionů i celého státu a pro růst ekonomiky není ani zmínka. Neztrácejme víru, že programové prohlášení nové vlády bude v tomto smyslu bohatší.

O autorovi| RICHARD STONAVSKÝ, ředitel pro regulaci, vnější vztahy a velkoobchod, Vodafone Czech Republic

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít