Nezničitelný střízlík

05. května 2014, 00:00 - Jakub Křešnička
05. května 2014, 00:00

Z okrajového sportu udělal dlouholetý šéf Formule 1 miliardový byznys, s jeho vlivem může zamíchat snad jen prohra u soudu

Pod rukama Bernarda Ecclestona vyrostl okrajový sport formule 1 do značkového byznysu vydělávajícího přes miliardu liber ročně, i když on sám se výškou ztratí mezi svými dvěma dcerami i třemi manželkami.

Svým obhájcům také nesahá ani po ramena, ale právě jejich um zřejmě rozhodne o jeho dosud neotřesitelné pozici.

Pokud by prohrál soud v Mnichově, kde čelí obvinění z uplácení, mohl by „Bernieho“ čekat desetiletý pobyt ve vězení i konec v čele impéria, které ovládá takřka 40 let. „Pokud bude prokázáno, že pan Ecclestone spáchal trestný čin, vyhodíme ho,“ uvedl loni u londýnského nejvyššího soudu nynější předseda představenstva Formule 1 Donald Mackenzie.

Ač 83letý Bernard Ecclestone běžný byznys Formule 1 řídí pořád, předsednictví od něj převzal právě Mackenzie poté, co jeho společnost CVC koupila rozhodující 47procentní podíl ve Formuli 1 za 685 milionů liber. A právě kvůli tomuto obchodu se Bernie Ecclestone podíval k soudům v Londýně i v Mnichově a čelí žalobě ve Spojených státech.

Soudy jako na okruhu Dalo by se říci, že Ecclestone prochází soudními spory podobně, jako formule projíždí okruhem. V USA jej zatím čeká žaloba firmy Bluewaters, podle níž vynechal její nejvyšší nabídku při prodeji Formule 1 v roce 2006. Místo toho měl upřednostnit zmiňovanou firmu CVC, která mu slíbila setrvání ve vedení závodního byznysu.

U londýnského nejvyššího soudu už Bernie čelil obvinění zájemce o Formuli 1, společnosti Constantin Medien, že tento obchod byl podhodnocený. Občanskoprávní spor, v němž německá mediální skupina žádala odškodnění 85 milionů liber, soud nakonec smetl ze stolu s tím, že firmě nevznikla žádná škoda. Jednání Ecclestona ale označil za korupční a samotného Bernieho za nedůvěryhodného svědka.

„Pokud jsem tak nedůvěryhodný, musel bych mít velké štěstí, abych byl tak úspěšný,“ odvětil po skočení soudu lakonicky Ecclestone pro BBC. A humor ho neopouští ani u soudu v Mnichově. Když se soudce sportovní legendy zeptal, jestli je rozvedený, nebo ženatý, rozesmál publikum odpovědí, že obojí, ale rád si prý pamatuje tu rozvodovou část.

V Mnichově se rozvodové vyrovnání propírá proto, že je součástí Ecclestonovy obhajoby.

Před tamním soudem je totiž viněn z uplacení bankéře Gerharda Gribkowského, exmanažera Bavorské zemské banky, která původně držela zmiňovaný rozhodující podíl ve Formuli 1. Za 26 milionů liber měl proti zájmům akcionáře prodej podílu nasměrovat kupci vybranému Ecclestonem. Gribkowsky byl za přijetí peněz v roce 2012 odsouzen k osmi a půl letům vězení.

Podle Bernieho to ale bylo jinak. Bankéři prý peníze dal, protože mu vyhrožoval poskytnutím falešných informací britským úřadům. Ty tehdy vedly vyšetřování možného daňového úniku Ecclestona ve výši 1,2 miliardy liber.

Legendární loupež Zamotané nejsou jen soudy Bernieho Ecclestona. Obklopuje ho tolik legend, že se těžko rozlišuje, co z toho jsou fámy. Proslulý je i svým tajnůstkařením okolo původu vlastního majetku, který časopis Forbes odhaduje na 4,2 miliardy dolarů, což z něj dělá 364. nejbohatšího člověka na světě. Otázky médií většinou odpálkuje suchým britským humorem.

Umění byznysu se Ecclestone naučil prodejem součástek na motorky a ojetých vozů.

U formule 1 se objevil jako nepříliš úspěšný závodník zkraje 50. let minulého století, aby později dělal manažera několika jezdcům. Po smrti prvního z nich na čas zmizel, aby se v 60. letech znovu objevil už s poměrně slušným kontem. Dlouho se žilo drbem, že Berniemu majetek vyneslo zapojení do legendární velké vlakové loupeže v roce 1964, kdy z vagonů britské pošty zmizelo 2,6 milionu liber.

„V tom vlaku nebylo dost peněz. Mohl bych udělat něco daleko lepšího,“ reagoval na to v roce 2005 Ecclestone v rozhovoru pro deník Independent. Dodal, že fáma vznikla kvůli jeho spolupráci s bývalým závodníkem Royem Jamesem, který byl do loupeže zapojen. Po propuštění z vězení hledal práci u Ecclestona, tehdy už majitele jednoho z týmů F1. Jako jezdce ho nepřijal, ale protože James byl i zlatníkem, nechal ho Bernie vyrobit trofej F1.

Svým svérázným vyjadřováním i humorem je Ecclestone také legendární. Dnešní top manažeři i celebrity končí v propadlišti dějin kvůli banálnějším průpovídkám, než jaké vypouští z úst on. Mimo jiné prohlásil, že ženy by měly chodit v bílé, aby ladily s ostatními domácími spotřebiči. Vyvázl s ironickou omluvou.

Nešikovný diplomat Horší už to bylo, když před pořádáním Grand Prix v Německu v roce 2009 Ecclestone kritizoval demokracii a pochválil Adolfa Hitlera za to, že byl schopný ledacos zařídit. Mezinárodní skandál srovnával omluvou, že prý chtěl jen říci, že se ještě před válkou během 30. let povedlo Hitlerovi postavit zdecimovanou ekonomiku Německa znovu na nohy.

Na výsluní přežívá díky své neuvěřitelné schopnosti udržet si vliv a generovat zisky Formule 1. Ty se začaly násobit, když se Ecclestonovi s pomocí přítele Maxe Mosleyho podařilo získat kontrolu nad vysílacími právy.

Od roku 1987 se prodávaly lukrativnějším způsobem, což mimo jiné umožnilo vyplácet týmům skutečně „velké ceny“ za vítězství v Grand Prix.

Dlouholetí přátelé Ecclestone i Mosley, který byl do roku 2009 celkem 16 let prezidentem Mezinárodní automobilové federace, museli čelit i obviněním z antisemitismu.

Otec Mosleyho ostatně vedl ve 30. letech v Británii fašistickou unii. Maxe britský bulvár obvinil z pořádání nacistických orgií s pěti prostitutkami. Pozdější soud ale rozhodl, že v jejich hrátkách se neobjevil nacistický element, který by mohl zajímat veřejné mínění, a Mosley získal odškodnění 60 tisíc liber.

Po Ecclestonově přešlapu s Hitlerem a obhajování Maxe Mosleyho volal Světový židovský kongres po jeho odvolání z funkcí. Bernie opět kontroval s ironií sobě vlastní. „Škoda, že se jim nepodařilo srovnat banky. Mají všude spoustu vlivu,“ prohlásil pro agenturu AP.

To by srazilo profesionální vaz leckomu.

Bernard Ecclestone si svůj vliv na formuli držel dalších šest let. Zda si ho udrží i po procesu v Německu, je otázka, která vyvolává rovněž spekulace o možných nástupcích. Bernieho ale sebevědomí neopouští. „Vypadá to, jako by se slétali supi. Problémem je, že ti se většinou zaměřují na mrtvoly, a já se cítím velmi živě,“ uvedl Ecclestone pro list Times.

Pokud prohraje trestní soud v Mnichově, kde čelí obviněním z podplácení, čeká Ecclestona desetiletý pobyt ve vězení i konec v čele impéria, které ovládal takřka 40 let.

O autorovi| Jakub Křešnička, kresnicka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít