Nezavěšujte, prosím

21. ledna 2013, 00:00 - Jakub Křešnička
21. ledna 2013, 00:00

Pokud si sluchátka z telefonních budek někdo neodnese jako suvenýr, zvedají se stále méně. Drží se hlavně na místech pro turisty

Kdo nepřijel z Londýna s fotografií klasické červené telefonní budky, jako by v britském hlavním městě nikdy nebyl.

Podobně ikonické telefonní automaty se dají najít všude ve světě. V čínském Zakázaném městě překvapí moderním designem, v jiných zemích si vyhrají s odkazy na tradici.

I když se, byť v různých částech světa, stále více podobají, na fotografiích mohou být populární. Automaty na volání přesto pomalu mizejí ze zemského povrchu. Stát zůstávají především v místech zajímavých pro turisty.

Inspirací pro filmy byla kdysi i budka v Mohavské poušti ve Spojených státech amerických.

Prakticky uprostřed ničeho sloužila desítky kilometrů od dálnice i silnice pár místním usedlíkům a pracovníkům okolních škvárových dolů. Na konci devadesátých let se stala hitem internetu a proudily k ní davy turistů. Někteří byli ochotni u ní stanovat a čekat na telefonát od fanouška, který si zjistil její číslo. Zájem turistů byl tak velký, že byla budka v roce 2000 na žádost tamního národního parku odstraněna.

Podobně mizejí telefonní budky i v Česku, aktuálně jich Telefónica O2 v zemi spravuje zhruba patnáct tisíc. I když jejich počet na tisíc obyvatel převyšuje hustotu obvyklou v evropských zemích, předloni jich bylo ještě přibližně o tisíc víc. Nejvíce budek se dá najít v Praze, kde se v roce 1911 objevil první dřevěný telefonní automat na Staroměstském náměstí.

V telefonních automatech loni skončilo třináct milionů mincí o váze 62 tisíc tun. Stejně jako jinde ve světě nejčastěji slouží v turisticky atraktivních oblastech a na nádražích. Vyhledávané jsou ve chvílích, kdy člověk nemá po ruce mobilní telefon, nebo v krizových situacích. Na tísňové linky z nich směřuje ročně průměrně 300 tisíc hovorů.

Zlaté časy telefonních budek v Česku dávno skončily. Největší rozmach zažily mezi lety 1993 a 2002, od té doby jejich počet klesá. Je pouze otázkou času, kdy po celém světě skončí úplně. Nebo je nahradí dotykové displeje s informačním systémem a možností přivolat záchranné služby tak, jak se to právě děje v New Yorku?

O autorovi| Jakub Křešnička, kresnicka@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít