Neujede našim exportérům vlak?

29. září 2014, 00:00 - DAGMAR DVOŘÁKOVÁ
29. září 2014, 00:00

Přednostní zaměření státu na prioritní země nenese dostatečné ovoce, vývozcům je třeba pomoci proniknout i na méně vyhledávaná teritoria

V posledních týdnech se u nás živě diskutuje o vhodném zaměření české proexportní politiky. Hlavně o tom, jak by měl stát změnit dosavadní priority, aby exportéry v současné nelehké mezinárodní politické situaci podpořil.

Aktuální dění prokázalo, že je potřeba pružně reagovat, protože přednostní zaměření státu na prioritní země nenese dostatečné ovoce, a proto je třeba exportérům pomoci, aby pronikli i na dosud méně vyhledávaná teritoria. Bez ohledu na teritorium je určitě dobrým záměrem podpora vývozu těch sektorů a vývozců, již přinášejí jak vysokou přidanou hodnotu a zaměstnanost, tak také prestiž spolehlivých českých vývozů s dlouholetou tradicí a kvalitou.

Na podporu takového českého vývozu zde již přes 20 let úspěšně funguje Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), která představuje jednu z nejdůležitějších forem státní podpory vývozu a jež se osvědčila i v období minulých krizí. Spolupráce EGAP jak se státní exportní bankou, tak se soukromými bankami, které mají systém služeb pro své klienty­vývozce velmi dobře propracován, dává stabilní základ pro ? nancování a pojištění českého exportu.

Je třeba zmínit, že hlavní soukromé banky, které se v Česku věnují exportnímu ? nancování, jsou úspěšné nejen díky synergiím se státní podporou vývozu, ale i díky schopnosti správně ohodnotit zahraniční teritoriální a komerční rizika. Podle toho nastavují vhodnou strukturu ? nancování a důsledně sledují a vyhodnocují rizika po celou dobu trvání úvěru. Tento přístup je výhodný i pro český stát a státní rozpočet – minimalizuje nutnost pojistného plnění ze strany EGAP, takže pojistné kapacity mohou být využity pro další obchody.

Čeští exportéři musejí tvrdě bojovat, když chtějí vedle svých konkurentů uspět. Výhodné podmínky ? nancování se státní podporou poskytovanou formou vývozního pojištění jsou mnohdy pro výběr dodavatele rozhodující.

Velké zahraniční banky v současné době nemají problém s levnými penězi, které mohou půjčovat. A půjčit tyto peníze na zahraniční projekt, který je podpořen státní vývozní pojišťovnou, je pro všechny strany výhodné.

Z toho vyplývá, že v oblastech, které čeští exportéři opustí nebo v nichž nebudou schopni nabídnout adekvátní podmínky, konkurence rychle uspěje a návrat může být velmi obtížný. 29. září začíná 56. mezinárodní strojírenský veletrh, kde se opět sejdou jak exportéři, tak všichni, kteří mohou českému strojírenství pomoci uspět na mezinárodních trzích. Věřím, že obchodní jednání v Brně k tomu přispějí.

O autorovi| DAGMAR DVOŘÁKOVÁ, ředitelka Exportního a strukturovaného ?inancování obchodu ČSOB

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít