Neujede našim exportérům vlak?

29. září 2014, 00:00 - DAGMAR DVOŘÁKOVÁ
29. září 2014, 00:00

Přednostní zaměření státu na prioritní země nenese dostatečné ovoce, vývozcům je třeba pomoci proniknout i na méně vyhledávaná teritoria

V posledních týdnech se u nás živě diskutuje o vhodném zaměření české proexportní politiky. Hlavně o tom, jak by měl stát změnit dosavadní priority, aby exportéry v současné nelehké mezinárodní politické situaci podpořil.

Aktuální dění prokázalo, že je potřeba pružně reagovat, protože přednostní zaměření státu na prioritní země nenese dostatečné ovoce, a proto je třeba exportérům pomoci, aby pronikli i na dosud méně vyhledávaná teritoria. Bez ohledu na teritorium je určitě dobrým záměrem podpora vývozu těch sektorů a vývozců, již přinášejí jak vysokou přidanou hodnotu a zaměstnanost, tak také prestiž spolehlivých českých vývozů s dlouholetou tradicí a kvalitou.

Na podporu takového českého vývozu zde již přes 20 let úspěšně funguje Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), která představuje jednu z nejdůležitějších forem státní podpory vývozu a jež se osvědčila i v období minulých krizí. Spolupráce EGAP jak se státní exportní bankou, tak se soukromými bankami, které mají systém služeb pro své klienty­vývozce velmi dobře propracován, dává stabilní základ pro ? nancování a pojištění českého exportu.

Je třeba zmínit, že hlavní soukromé banky, které se v Česku věnují exportnímu ? nancování, jsou úspěšné nejen díky synergiím se státní podporou vývozu, ale i díky schopnosti správně ohodnotit zahraniční teritoriální a komerční rizika. Podle toho nastavují vhodnou strukturu ? nancování a důsledně sledují a vyhodnocují rizika po celou dobu trvání úvěru. Tento přístup je výhodný i pro český stát a státní rozpočet – minimalizuje nutnost pojistného plnění ze strany EGAP, takže pojistné kapacity mohou být využity pro další obchody.

Čeští exportéři musejí tvrdě bojovat, když chtějí vedle svých konkurentů uspět. Výhodné podmínky ? nancování se státní podporou poskytovanou formou vývozního pojištění jsou mnohdy pro výběr dodavatele rozhodující.

Velké zahraniční banky v současné době nemají problém s levnými penězi, které mohou půjčovat. A půjčit tyto peníze na zahraniční projekt, který je podpořen státní vývozní pojišťovnou, je pro všechny strany výhodné.

Z toho vyplývá, že v oblastech, které čeští exportéři opustí nebo v nichž nebudou schopni nabídnout adekvátní podmínky, konkurence rychle uspěje a návrat může být velmi obtížný. 29. září začíná 56. mezinárodní strojírenský veletrh, kde se opět sejdou jak exportéři, tak všichni, kteří mohou českému strojírenství pomoci uspět na mezinárodních trzích. Věřím, že obchodní jednání v Brně k tomu přispějí.

O autorovi| DAGMAR DVOŘÁKOVÁ, ředitelka Exportního a strukturovaného ?inancování obchodu ČSOB

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít