Neujede našim exportérům vlak?

29. září 2014, 00:00 - DAGMAR DVOŘÁKOVÁ
29. září 2014, 00:00

Přednostní zaměření státu na prioritní země nenese dostatečné ovoce, vývozcům je třeba pomoci proniknout i na méně vyhledávaná teritoria

V posledních týdnech se u nás živě diskutuje o vhodném zaměření české proexportní politiky. Hlavně o tom, jak by měl stát změnit dosavadní priority, aby exportéry v současné nelehké mezinárodní politické situaci podpořil.

Aktuální dění prokázalo, že je potřeba pružně reagovat, protože přednostní zaměření státu na prioritní země nenese dostatečné ovoce, a proto je třeba exportérům pomoci, aby pronikli i na dosud méně vyhledávaná teritoria. Bez ohledu na teritorium je určitě dobrým záměrem podpora vývozu těch sektorů a vývozců, již přinášejí jak vysokou přidanou hodnotu a zaměstnanost, tak také prestiž spolehlivých českých vývozů s dlouholetou tradicí a kvalitou.

Na podporu takového českého vývozu zde již přes 20 let úspěšně funguje Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), která představuje jednu z nejdůležitějších forem státní podpory vývozu a jež se osvědčila i v období minulých krizí. Spolupráce EGAP jak se státní exportní bankou, tak se soukromými bankami, které mají systém služeb pro své klienty­vývozce velmi dobře propracován, dává stabilní základ pro ? nancování a pojištění českého exportu.

Je třeba zmínit, že hlavní soukromé banky, které se v Česku věnují exportnímu ? nancování, jsou úspěšné nejen díky synergiím se státní podporou vývozu, ale i díky schopnosti správně ohodnotit zahraniční teritoriální a komerční rizika. Podle toho nastavují vhodnou strukturu ? nancování a důsledně sledují a vyhodnocují rizika po celou dobu trvání úvěru. Tento přístup je výhodný i pro český stát a státní rozpočet – minimalizuje nutnost pojistného plnění ze strany EGAP, takže pojistné kapacity mohou být využity pro další obchody.

Čeští exportéři musejí tvrdě bojovat, když chtějí vedle svých konkurentů uspět. Výhodné podmínky ? nancování se státní podporou poskytovanou formou vývozního pojištění jsou mnohdy pro výběr dodavatele rozhodující.

Velké zahraniční banky v současné době nemají problém s levnými penězi, které mohou půjčovat. A půjčit tyto peníze na zahraniční projekt, který je podpořen státní vývozní pojišťovnou, je pro všechny strany výhodné.

Z toho vyplývá, že v oblastech, které čeští exportéři opustí nebo v nichž nebudou schopni nabídnout adekvátní podmínky, konkurence rychle uspěje a návrat může být velmi obtížný. 29. září začíná 56. mezinárodní strojírenský veletrh, kde se opět sejdou jak exportéři, tak všichni, kteří mohou českému strojírenství pomoci uspět na mezinárodních trzích. Věřím, že obchodní jednání v Brně k tomu přispějí.

O autorovi| DAGMAR DVOŘÁKOVÁ, ředitelka Exportního a strukturovaného ?inancování obchodu ČSOB

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít