Netěsnící padělek

14. prosince 2015, 00:00 - vadim fojtík
14. prosince 2015, 00:00

Vicepremiér Andrej Babiš se pustil do boje o sesazení šéfa ČEZ, hodí se mu problémy v Dukovanech

Firma ČEZ slíbila, že do roku 2020 v porovnání s rokem 2001 sníží firemní emise CO2 o 46 procent. Zatím se to tak docela nedaří – jestli něco, tak se emise zvyšují, protože uhelné elektrárny jedou naplno, aby vykryly výpadek jádra. Takže jestli se něco ČEZ podařilo snížit zhruba o polovinu, tak výrobu ve firemních jaderných elektrárnách.

Tři ze čtyř bloků v Dukovanech stojí už několik týdnů a zatím to moc nevypadá, že se je podaří nastartovat ještě před koncem roku.

ČEZ tak přichází na tržbách o miliardy korun a ministr financí Andrej Babiš získal další munici pro další kolo boje ve své dlouhodobé snaze sesadit šéfa ČEZ Daniela Beneše.

Falšuje celá skupina

Když před několika měsíci technici jaderné elektrárny Dukovany při rutinní kontrole našli trhlinu na jednom ze svarů u potrubí přivádějícího vodu do parogenerátorů, nikdo ještě netušil, o jak velký problém se jedná.

Dle zdrojů týdeníku Euro netěsnost odborníky v Dukovanech dost překvapila, protože podle rentgenových snímků, jež ČEZ dodal od firmy, která svary dělala, měl být spoj v pořádku. Nebyl. „Původně se lidé v Dukovanech domnívali, že někdo omylem snímky zaměnil za jiné. I z toho důvodu se začaly kontrolovat všechny rentgeny dalších svarů. Ukázalo se, že velká část snímků neodpovídá realitě, ke svarům jsou přiřazeny jiné snímky, než jaké měly být,“ řekl zdroj z ČEZ. Jinak řečeno, subdodavatelská firma buď svojí neschopností snímky zaměnila při kontrole, nebo padělala. ČEZ v této souvislosti již podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Eneregetická společnost svoje zjištění okamžitě oznámila Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Ten vzápětí ohlásil, že našel v Dukovanech závažné technické nedostatky, které mohou vážně ovlivnit nejen stávající provoz, ale i prodloužení provozní licence.

Tady je trochu problém. SÚJB se sice postavil do role spasitele, na vzniklé situaci má však také docela velké „zásluhy“. Rentgenové snímky svarů se vyhotovují ve třech kusech.

První z nich zůstává technikům v Dukovanech, druhý míří na Státní úřad pro jadernou bezpečnost a třetí dostane dodavatelská firma. Každá ze zúčastněných stran pak svůj snímek takzvaně signuje, to ve zkratce znamená, že potvrzuje jeho převzetí a současně s tím jeho pravost.

Pro ČEZ může mít zjištění fatální následky.

V prvním bloku, který je odstaven kvůli netěsnícímu svaru, do konce roku vyprší povolení k činnosti. A jak v médiích prohlásila šéfka jaderného dozoru Dana Drábová, řízení o vydání nového dlouhodobého povolení bude pravděpodobně přerušeno. Drábová současně upozornila, že se v dohledné době (na začátku roku) nepodaří zprovoznit ani další dva bloky. Totální odstavení Dukovan z provozu prý ale zatím nehrozí. Až doposud vydávala Drábová k situaci v Dukovanech velmi ostrá vyhlášení, často upozorňovala na údajnou liknavost ČEZ. Její rétorika se teď trochu zkliňuje. Minulý týden se kvůli Dukovanům sešla s vedením ČEZ. Dle informací týdeníku Euro se obě strany dohodly na zmírnění napětí a snaze co nejrychleji najít řešení současné krize. ČEZ nebude komentovat prohlášení SÚJB a bude plnit jeho požadavky.

Trochu komicky působí za aktuálního stavu skutečnost, že ČEZ souběžně s odstraňováním závad pracuje i na přípravě budoucího staveniště nového dukovanského bloku.

Jen počkejte, odboráři

S aktuálním vývojem situace v Dukovanech musí být ale velmi spokojen ministr financí Andrej Babiš. Dle zdrojů týdeníku Euro totiž zahájil další pokus o odvolání Beneše z vedení ČEZ. Problémy ve společnosti, které budou mít na její hospodaření negativní dopad v řádech miliard korun, se mu náramně hodí. Babiš už se Beneše pokusil sestřelit zhruba před rokem, kdy se snažil prosadit v dozorčí radě ČEZ jeho odvolání. Neuspěl. Za šéfa společnosti se postavili mimo jiné zástupci odborů v dozorčí radě. Pomsta na sebe nenechala dlouho čekat. Babišovo ministerstvo, jako majoritní akcionář ČEZ, prosadilo razantní snížení tantiém pro revoltující členy dozorčí rady firmy. Seškrtané odměny zjevně nepomohly; týdeník Euro několik členů dozorčí rady oslovil a zjistil, že stojí za Benešem i v „těžkých dobách“.

Na trhu se navíc vyrojily spekulace o personálním posílení ČEZ. Nejčastěji se točí kolem Jana Musila, který před nedávnem rezignoval na post šéfa ČKD Group. Musil potvrdil, že odchází na vlastní žádost; kam, ale nesdělil. „Nemám informace o jeho příchodu do firmy,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Pokud však spojíme problémy v Dukovanech s tím, že je Musil jaderný fyzik, vypadá jeho příchod do ČEZ jako reálný.

O autorovi| vadim fojtík, fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít