Nepřestřelil Fed své odhady?

12. srpna 2013, 00:00 - MADS KOEFOED
12. srpna 2013, 00:00

A ačkoli trh práce ještě v létě nejspíš poznamená propouštění ve veřejné sféře, soukromý sektor je stabilní

Americká centrální banka Fed si stanovila na konec roku odvážný cíl – nezaměstnanost 7,3 procenta. To by totiž muselo znamenat, že každý měsíc přibude 200 tisíc nových míst. Podle nás to ale není nereálné. Pokud by k podobnému optimistickému scénáři přece jen došlo, jestřábi z Fedu by měli o argument více pro ukončení kvantitativního uvolňování.

V rámci setkání Federálního výboru pro volný trh (FOMC) ve dnech 18. až 19. června byly představeny také nové ekonomické prognózy, a to včetně výhledu nezaměstnanosti. Na konci tohoto roku by se podle FOMC mohl trh práce dostat na 7,2 až 7,3 procenta a v letech 2014 a 2015 pak může klesnout až na 6,65 procenta, respektive šest procent.

Tyto odhady jsou přitom velmi důležité, na svém prosincovém zasedání se totiž FOMC rozhodl svou měnovou politiku přímo provázat s dalšími výhledy ekonomiky. A poslední zasedání a následná konference to jenom potvrdily. Předseda Fedu Ben Bernanke si přitom nejspíše myslel, že během svého projevu jen zdůrazní to, co už všichni vědí – tedy že ekonomika pomalu oživuje a FOMC už nevidí tolik důvodů k nárůstu počtu lidí bez práce. Přesto se už tolik nemluvilo o klesající inflaci, což jen podpořilo spekulace o utnutí kvantitativního uvolňování ještě před koncem letošního roku. Otázkou nyní je, zda ekonomika, a především pak trh práce budou během nadcházejících měsíců natolik silné, aby k zastavení přílivu levných peněz došlo už řekněme v září.

Když mluvíme o americkém trhu práce, pozornost se logicky upírá na mzdy mimo zemědělskou sféru. Jenže pokud se chceme podívat blíže na odhady Fedu, musíme se zaměřit na tzv. household surveys account, tedy vývoj zaměstnanosti v rámci amerických domácností a dopad na jejich příjmy.

Budeme tedy předpokládat, že růst populace zůstane stejný jako od roku 2000 a že tzv. participační míra pracovní síly (vyjadřující počet pracujících a práci hledajících) bude stále konstantní na 63,4 procenta. Abychom se dostali k číslu 7,3 procenta ve čtvrtém kvartálu tohoto roku, muselo by každý měsíc najít novou práci 200 tisíc lidí. Jak ale můžeme vidět na grafu níže, tento odhad je silně závislý na vývoji participační míry. Kdyby se tato veličina snížila o půl procentního bodu na 62,9 procenta (tzn. pracovní síla by vzrostla o 324 tisíc lidí při růstu populace o 1,6 milionu), pak by Fedu stačilo k úspěchu prognózy jen deset tisíc nových míst.

Pokud se však vrátíme k takovému scénáři, který nepočítá se změnou už 13 let stálého vývoje populace a ani participační míry, pak je třeba 200 tisíc nových pracovních pozic. Za prvních pět měsíců tohoto roku přitom měsíčně přibylo v průměru 118 600 míst (celkem 593 tisíc), zatímco se participační míra snížila o 0,2 procenta na 63,4 procenta. Při předpokladu, že se tato míra bude vyvíjet v podobném trendu i po zbytek roku, bude to představovat změnu o 0,28 procenta. Tudíž by bylo třeba měsíčně zaměstnat jen dalších 86 tisíc lidí.

Všechny tyto předpoklady jsou důležité, aby se Fed ve svém výhledu nezaměstnanosti nezmýlil. Podle nás ale nejsou nereálné. A ačkoli trh práce během léta nejspíše zažije ještě nějaké dočasné propouštění ve veřejné sféře, soukromý sektor je stabilní. Navíc tzv. fiskální brzda by mohla zmírnit prudký pokles u výdajů domácností, který jsme mohli vidět v posledním čtvrtletí loňského roku (mezikvartálně 1,8 procenta) a v prvním kvartále roku letošního (1,2 procenta).

Ve druhé půlce roku by se tak ekonomika, včetně trhu práce, mohla znovu nastartovat, a tudíž by mohla stlačit dolů míru nezaměstnanosti. Vše ale záleží na tom, jak se bude vyvíjet oblast pracovní síly.

SMĚLÉ PLÁNY Nárůst pracovních míst v USA (v tisících) při různé participační míře (v %) pracovní síly potřebný pro dosažení cílové úrovně nezaměstnanosti 7,3 %

O autorovi| MADS KOEFOED • hlavní makroekonomický stratég Saxo Bank

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít