Nepřestřelil Fed své odhady?

12. srpna 2013, 00:00 - MADS KOEFOED
12. srpna 2013, 00:00

A ačkoli trh práce ještě v létě nejspíš poznamená propouštění ve veřejné sféře, soukromý sektor je stabilní

Americká centrální banka Fed si stanovila na konec roku odvážný cíl – nezaměstnanost 7,3 procenta. To by totiž muselo znamenat, že každý měsíc přibude 200 tisíc nových míst. Podle nás to ale není nereálné. Pokud by k podobnému optimistickému scénáři přece jen došlo, jestřábi z Fedu by měli o argument více pro ukončení kvantitativního uvolňování.

V rámci setkání Federálního výboru pro volný trh (FOMC) ve dnech 18. až 19. června byly představeny také nové ekonomické prognózy, a to včetně výhledu nezaměstnanosti. Na konci tohoto roku by se podle FOMC mohl trh práce dostat na 7,2 až 7,3 procenta a v letech 2014 a 2015 pak může klesnout až na 6,65 procenta, respektive šest procent.

Tyto odhady jsou přitom velmi důležité, na svém prosincovém zasedání se totiž FOMC rozhodl svou měnovou politiku přímo provázat s dalšími výhledy ekonomiky. A poslední zasedání a následná konference to jenom potvrdily. Předseda Fedu Ben Bernanke si přitom nejspíše myslel, že během svého projevu jen zdůrazní to, co už všichni vědí – tedy že ekonomika pomalu oživuje a FOMC už nevidí tolik důvodů k nárůstu počtu lidí bez práce. Přesto se už tolik nemluvilo o klesající inflaci, což jen podpořilo spekulace o utnutí kvantitativního uvolňování ještě před koncem letošního roku. Otázkou nyní je, zda ekonomika, a především pak trh práce budou během nadcházejících měsíců natolik silné, aby k zastavení přílivu levných peněz došlo už řekněme v září.

Když mluvíme o americkém trhu práce, pozornost se logicky upírá na mzdy mimo zemědělskou sféru. Jenže pokud se chceme podívat blíže na odhady Fedu, musíme se zaměřit na tzv. household surveys account, tedy vývoj zaměstnanosti v rámci amerických domácností a dopad na jejich příjmy.

Budeme tedy předpokládat, že růst populace zůstane stejný jako od roku 2000 a že tzv. participační míra pracovní síly (vyjadřující počet pracujících a práci hledajících) bude stále konstantní na 63,4 procenta. Abychom se dostali k číslu 7,3 procenta ve čtvrtém kvartálu tohoto roku, muselo by každý měsíc najít novou práci 200 tisíc lidí. Jak ale můžeme vidět na grafu níže, tento odhad je silně závislý na vývoji participační míry. Kdyby se tato veličina snížila o půl procentního bodu na 62,9 procenta (tzn. pracovní síla by vzrostla o 324 tisíc lidí při růstu populace o 1,6 milionu), pak by Fedu stačilo k úspěchu prognózy jen deset tisíc nových míst.

Pokud se však vrátíme k takovému scénáři, který nepočítá se změnou už 13 let stálého vývoje populace a ani participační míry, pak je třeba 200 tisíc nových pracovních pozic. Za prvních pět měsíců tohoto roku přitom měsíčně přibylo v průměru 118 600 míst (celkem 593 tisíc), zatímco se participační míra snížila o 0,2 procenta na 63,4 procenta. Při předpokladu, že se tato míra bude vyvíjet v podobném trendu i po zbytek roku, bude to představovat změnu o 0,28 procenta. Tudíž by bylo třeba měsíčně zaměstnat jen dalších 86 tisíc lidí.

Všechny tyto předpoklady jsou důležité, aby se Fed ve svém výhledu nezaměstnanosti nezmýlil. Podle nás ale nejsou nereálné. A ačkoli trh práce během léta nejspíše zažije ještě nějaké dočasné propouštění ve veřejné sféře, soukromý sektor je stabilní. Navíc tzv. fiskální brzda by mohla zmírnit prudký pokles u výdajů domácností, který jsme mohli vidět v posledním čtvrtletí loňského roku (mezikvartálně 1,8 procenta) a v prvním kvartále roku letošního (1,2 procenta).

Ve druhé půlce roku by se tak ekonomika, včetně trhu práce, mohla znovu nastartovat, a tudíž by mohla stlačit dolů míru nezaměstnanosti. Vše ale záleží na tom, jak se bude vyvíjet oblast pracovní síly.

SMĚLÉ PLÁNY Nárůst pracovních míst v USA (v tisících) při různé participační míře (v %) pracovní síly potřebný pro dosažení cílové úrovně nezaměstnanosti 7,3 %

O autorovi| MADS KOEFOED • hlavní makroekonomický stratég Saxo Bank

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít