Nepodceňujme penze

11. února 2013, 00:00 - KAREL SVOBODA
11. února 2013, 00:00

Spoléhat se sám na sebe není možná pohodlné, ale určitě nejjistější

Mohlo by se zdát, že když už penzijní reforma odstartovala, vše kolem ní se zklidní. Ale ona stále budí vášně a nekončící (i politické) diskuse o jejím (ne)smyslu. Jako kdyby zejména ti mladší konečně pochopili, že tady se hraje o jejich budoucnost a není na co čekat, začali hojně navštěvovat obchodní místa penzijních společností i pobočky bank.

Samozřejmě se stále najdou ti, pro které je vyhlídka na penzi příliš vzdálenou budoucností, a tak ji házejí za hlavu. Jak také ukazuje zkušenost, ti starší 35 let, kteří mají čas jen do konce června na rozhodnutí, zda vstoupí či nevstoupí do druhého pilíře, to začnou řešit začátkem června. Což může být poněkud pozdě na vskutku důkladné promyšlení. A tohle rozhodnutí nebudou moci vzít zpátky, a zároveň ho budou muset udělat.

Druhý pilíř ano Když se mě někdo ptá, jestli jsem zastáncem druhého pilíře, říkám jednoznačně, že ano, byť mám výhrady k jeho designu. Jedním z důvodů je, že se mohu částečně odpoutat od státu, nebýt na něm tolik závislý. Přesně to totiž 2. pilíř nabízí, když přichází s možností odvádět státu méně, a přitom v budoucnosti čerpat vyšší důchod.

Setkal jsem se i s poměrně častým názorem, že se lidé vstupu do druhého pilíře bojí. Důvodů je hned několik. Vedle politické nejistoty a absence znalosti pravděpodobného vývoje penzí z 1. pilíře je to hlavně skutečnost, že z něj nebudou moci vystoupit. Což je pravda, ale stejně tak je pravda, že nemohou vystoupit z 1. pilíře, který zejména těm mladším 35 let „nabídne“ důchod blízký životnímu minimu a to za odvod řádově vyšší, než je ten do druhého pilíře. Jinak Češi poměrně rádi zůstávají u jedné značky nebo jednoho produktu celý život. Nejde tedy o to, že by opravdu chtěli vystoupit, jen chtějí mít tu možnost. Než se případně někdy v budoucnu taková možnost stane součástí důchodové legislativy, je prozatím v rámci druhého pilíře umožněna alespoň „interní migrace“: lze přestupovat mezi čtyřmi fondy s odlišnou mírou rizika a výnosu. Kromě toho je samozřejmě možné změnit i penzijní společnost. Lidé si musejí uvědomit, že ani státní penze, ani druhý pilíř jim důstojné stáří nezajistí. Vždy bude nejlepší zvolit více cest spoření, například investování do vlastního bydlení, spoření prostřednictvím státem podporovaných produktů, tedy doplňkového penzijního spoření, životního pojištění a stavebního spoření, či jiných, více individualizovaných produktů (podílové fondy, akcie).

Je lépe spořit dlouho, byť zpočátku nižší částku, než se to později snažit (zpravidla marně) dohnat.

O autorovi| KAREL SVOBODA * generální ředitel ČSOB Penzijní společnosti a prezident Asociace penzijních fondů ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít