Není Dvořák jako Dvořák

20. srpna 2012, 00:00 - (red)
20. srpna 2012, 00:00

palubní deník

Starosti v přímém přenosu Konstatování z titulku dnešního palubního deníku je sice banální, ale v aktuálním dění v Česku dává smysl. Z toho, co se nyní děje v pražském dopravním podniku (DP), musí mít jeho bývalý generální ředitel Martin Dvořák dost těžkou hlavu. Není divu, když ve vzduchu létá minimálně šest let nepodmíněně nad aktéry kauz, na něž podalo odvolané vedení DP trestní oznámení. To je jiné kafe, než když po něm uklízeli v televizi Prima.

Kupodivu starosti bude mít asi i druhý televizní Dvořák. Petr Dvořák, generální ředitel České televize (ČT), který sám o žádný skandál jakživ nezavadil, bude asi muset řešit personální situaci ve svém oddělení marketingu a obchodu. Jeho ředitel Jan Svoboda je totiž letitým souputníkem Martina Dvořáka a byl odpovědný od roku 2007 do svého nástupu v ČT za marketing dopravního podniku. A za marketingové zakázky padlo také nějaké to trestní oznámeníčko.

Organizátor a propagandista Andrej Babiš po založení regionálního týdeníku 5+2, jímž chce pokrýt republiku stejně jako řepkou, hodlá investovat miliardu do internetové společnosti Centrum.cz, provozující třeba web Aktuálně.cz. Agromagnát se ve svém podnikání dosud orientoval jen na segmenty, kde mohl získat takové tržní postavení, jež lze zneužívat k likvidaci nepohodlné konkurence. Nyní však vykročil do sektoru, kde se mu nic podobného nemůže podařit a kde dosažení zisku není vůbec snadné. Nad jeho deklarací o ziskovosti 5+2 do dvou či tří let se lidé pohybující se v branži pobaveně usmívají a neberou ji moc vážně.

Nakonec je zcela evidentní, že ani tento český miliardář si nepořizuje média pro dosahování zisku, ale pro podporu svých aktivit.

Zatímco však všichni jeho miliardářští kolegové hledali ve svých mediálních akvizicích především klacek na odhánění nepohodlných jedinců škodících jejich byznysu na trhu či v politice, Babiš to pojímá komplexněji.

On sám je politik. Předseda strany, o níž, jak sám říká, zatím neví, jestli bude levicová, či pravicová. Jaký bude mít politický program, kromě hraní na policajty a zloděje, se zatím také neví. Zato bude mít stranický list. A to je důležité. I z minulého režimu zkušený autor Palubního deníku ví, že strana má mít sdělovací prostředky jako své organizátory a propagandisty.

Odvolání za dotační šťourání?

Zatím stále není jasno v tom, proč byl odvolán ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Důvodů už bylo sice vyjmenováno několik, ale ani jeden se zatím nezdá být tím pravým. V politických kruzích se teď začala skloňovat jedna zbrusu nová informace. Olomoucké vrchní státní zastupitelství podle těchto zpráv zacílilo na dotační projekty v Olomouckém a Zlínském kraji. S ohledem na to, na jaké čuňárny se přišlo v ROP Severozápad v Ústí nad Labem, není vyloučeno, že „stejný pořádek“ může být i v dotačních kancelářích zmíněných regionů. V Česku už se stalo zvykem, že kde je veřejná zakázka, tam je místní vlivný politik a spřízněná, nejčastěji stavební, firma. A na Olomoucku je vlivných politiků několik. Po zájmu vyšetřovatelů o tyto informace by pak asi i dávalo smysl odvolání ministra spravedlnosti, který se profiloval jako protikorupční bojovník, jehož problémy kolegů politiků valně nezajímají.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít