Není důvod zrušit tendr na JETE

17. března 2014, 00:00 - AlenA Adámková
17. března 2014, 00:00

Westinghouse si nechal zpracovat průzkum, podle něhož většina obyvatel České republiky souhlasí s dotacemi na jádro

Skutečnost, že Evropská komise nedávno neschválila Velké Británii garanci výkupních cen elektřiny z jaderných elektráren, což znamená, že s něčím podobným může těžko počítat česká vláda, není podle Mikea Kirsta, evropského viceprezidenta společnosti Westinghouse, důvodem pro zrušení tendru. Zvěsti, že ČEZ nevybere vítěze a rozhodnutí minimálně odsune, se však v poslední době objevují stále častěji.

Podle názoru firmy Westinghouse je důležité nejprve dokončit výběr technologie (vybrat vítěze) a na základě toho může být dotažen do konce způsob financování. Je totiž důležité vědět, jakého projektu se financování týká.

ČEZ má podle Kirsta dostatek informací, na jejichž základě může vybrat technologii a vyhlásit vítěze. Vybrat technologii podle Kirsta neznamená, že se začne hned stavět.

„Výběr technologie znamená, že se bude pokračovat v dialogu s jedním uchazečem a v tomto dialogu můžeme společně nalézt řešení,“ uvedl Kirst. „My jsme ČEZ poskytli veškeré informace, které umožní kvalitně vybrat vítěze tendru,“ uvedl viceprezident. Upozornil, že po katastrofě v japonské Fukušimě se požadavky na bezpečnost ještě zpřísnily a reaktor AP1000 jim vyhovuje už dnes. „Jsme velmi konkurenceschopní, i co se týká ceny,“ dodal Kirst s tím, že nějaká forma státní podpory je samozřejmě nutná.

většina obyvatel s dotacemi souhlasí… Firma Westinghouse si nechala také zpracovat průzkum, podle něhož většina obyvatel České republiky souhlasí s dotacemi na jádro. Na otázku agentury STEM/MARK, zda by měl český stát dotovat výrobu elektřiny z jaderných elektráren, odpovědělo „rozhodně ano“ nebo „spíše ano“ 54 procent z více než tisícovky respondentů. Celkem tři pětiny respondentů si pak myslí, že Česká republika by měla stavět další jaderné bloky.

Pokud by respondenti mohli rozhodnout o tom, kdo by měl dostavět dva další bloky JETE, vybrali by Westinghouse – 55 procent (26 procent v roce 2010), MIR.1200 (13 procent), nikoho z nich (32 procent).

Téměř 80 procent si myslí, že jaderná energie pomáhá snižovat emise CO2.

reaktory WestinGhouse se Postaví v británii Mezitím firma Westinghouse uspěla ve Velké Británii. Na severozápadě postaví tři své reaktory AP100. První má být zprovozněn v roce 2024. Vyplynulo to z dohody, podle níž japonská Toshiba, která Westinghouse ovládá, koupí 60procentní podíl v projektu výstavby jaderné elektrárny Moorside britské firmy NuGeneration (NuGen).

Padesát procent NuGen získala Toshiba již v prosinci od španělské firmy Iberdrola, deset procent koupí od francouzské společnosti GDF Suez.

Westinghouse a Toshiba vybudují novou britskou elektrárnu v partnerství právě s firmou GDF Suez. Využijí pro ni stejný typ reaktorů AP1000, který nabízejí i pro jihočeský Temelín, o jehož dostavbu se Westinghouse uchází. Celý projekt elektrárny Moorside by měl zajišťovat zhruba sedm procent z předpokládané energetické potřeby Velké Británie. Viceprezident společnosti Westinghouse Mike Kirst nedávno v rozhovoru pro deník E15 uvedl, že stavba elektrárny Moorside v Británii by mohla být příležitostí i pro případné české subdodavatele firmy Westinghouse při dostavbě Temelína.

Pokud by v tendru na Temelín uspěla, platí již oznámený záměr firmy zřídit v Česku centrum pro realizaci reaktorů AP1000 v Evropě.

Tato volba by Česku zároveň umožnila diverzifikovat orientaci jaderných technologií. Dosud byly totiž všechny založeny na ruské technologii, poznamenal Kirst.

„Jedná se o další příklad, kterým Toshiba a Westinghouse dokládají svůj pevný závazek rozvíjet globální jaderný průmysl a pomáhat jednotlivým zemím a regionům plnit cíle v oblasti omezování uhlíkových emisí,“ poznamenal prezident a generální ředitel firmy Westinghouse Danny Roderick.

Loni v prosinci společnost zahájila exkluzivní jednání o výstavbě AP1000 s bulharskou státní firmou Bulgaria Energy Holding. Jedná i s dalšími zeměmi, například s Polskem, Slovinskem nebo Saúdskou Arábií.

V Číně se blíží dokončení prvního ze čtyř bloků AP1000, ve Spojených státech jsou další čtyři reaktory AP1000 v počátečních fázích výstavby. V nejbližší době se očekává podpis smluv na dalších osm čínských bloků.

Práce Pro tisíce lidí?

Pokud by firma Westinghouse uspěla v temelínském tendru, slibuje práci pro tisíce lidí – dělníků i inženýrů. Dostavba by podle ní podpořila řadu různých oborů, zejména jaderný průmysl, ale také stavebnictví, strojírenství, ocelářství a množství navazujících, zvláště technických odvětví.

Společnost Westinghouse už se nechala slyšet, že čeští odborníci budou tvořit téměř 90 procent pracovníků přímo v Temelíně a 92 procent z celkového počtu zaměstnanců na dostavbě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít