Není důvod zrušit tendr na JETE

17. března 2014, 00:00 - AlenA Adámková
17. března 2014, 00:00

Westinghouse si nechal zpracovat průzkum, podle něhož většina obyvatel České republiky souhlasí s dotacemi na jádro

Skutečnost, že Evropská komise nedávno neschválila Velké Británii garanci výkupních cen elektřiny z jaderných elektráren, což znamená, že s něčím podobným může těžko počítat česká vláda, není podle Mikea Kirsta, evropského viceprezidenta společnosti Westinghouse, důvodem pro zrušení tendru. Zvěsti, že ČEZ nevybere vítěze a rozhodnutí minimálně odsune, se však v poslední době objevují stále častěji.

Podle názoru firmy Westinghouse je důležité nejprve dokončit výběr technologie (vybrat vítěze) a na základě toho může být dotažen do konce způsob financování. Je totiž důležité vědět, jakého projektu se financování týká.

ČEZ má podle Kirsta dostatek informací, na jejichž základě může vybrat technologii a vyhlásit vítěze. Vybrat technologii podle Kirsta neznamená, že se začne hned stavět.

„Výběr technologie znamená, že se bude pokračovat v dialogu s jedním uchazečem a v tomto dialogu můžeme společně nalézt řešení,“ uvedl Kirst. „My jsme ČEZ poskytli veškeré informace, které umožní kvalitně vybrat vítěze tendru,“ uvedl viceprezident. Upozornil, že po katastrofě v japonské Fukušimě se požadavky na bezpečnost ještě zpřísnily a reaktor AP1000 jim vyhovuje už dnes. „Jsme velmi konkurenceschopní, i co se týká ceny,“ dodal Kirst s tím, že nějaká forma státní podpory je samozřejmě nutná.

většina obyvatel s dotacemi souhlasí… Firma Westinghouse si nechala také zpracovat průzkum, podle něhož většina obyvatel České republiky souhlasí s dotacemi na jádro. Na otázku agentury STEM/MARK, zda by měl český stát dotovat výrobu elektřiny z jaderných elektráren, odpovědělo „rozhodně ano“ nebo „spíše ano“ 54 procent z více než tisícovky respondentů. Celkem tři pětiny respondentů si pak myslí, že Česká republika by měla stavět další jaderné bloky.

Pokud by respondenti mohli rozhodnout o tom, kdo by měl dostavět dva další bloky JETE, vybrali by Westinghouse – 55 procent (26 procent v roce 2010), MIR.1200 (13 procent), nikoho z nich (32 procent).

Téměř 80 procent si myslí, že jaderná energie pomáhá snižovat emise CO2.

reaktory WestinGhouse se Postaví v británii Mezitím firma Westinghouse uspěla ve Velké Británii. Na severozápadě postaví tři své reaktory AP100. První má být zprovozněn v roce 2024. Vyplynulo to z dohody, podle níž japonská Toshiba, která Westinghouse ovládá, koupí 60procentní podíl v projektu výstavby jaderné elektrárny Moorside britské firmy NuGeneration (NuGen).

Padesát procent NuGen získala Toshiba již v prosinci od španělské firmy Iberdrola, deset procent koupí od francouzské společnosti GDF Suez.

Westinghouse a Toshiba vybudují novou britskou elektrárnu v partnerství právě s firmou GDF Suez. Využijí pro ni stejný typ reaktorů AP1000, který nabízejí i pro jihočeský Temelín, o jehož dostavbu se Westinghouse uchází. Celý projekt elektrárny Moorside by měl zajišťovat zhruba sedm procent z předpokládané energetické potřeby Velké Británie. Viceprezident společnosti Westinghouse Mike Kirst nedávno v rozhovoru pro deník E15 uvedl, že stavba elektrárny Moorside v Británii by mohla být příležitostí i pro případné české subdodavatele firmy Westinghouse při dostavbě Temelína.

Pokud by v tendru na Temelín uspěla, platí již oznámený záměr firmy zřídit v Česku centrum pro realizaci reaktorů AP1000 v Evropě.

Tato volba by Česku zároveň umožnila diverzifikovat orientaci jaderných technologií. Dosud byly totiž všechny založeny na ruské technologii, poznamenal Kirst.

„Jedná se o další příklad, kterým Toshiba a Westinghouse dokládají svůj pevný závazek rozvíjet globální jaderný průmysl a pomáhat jednotlivým zemím a regionům plnit cíle v oblasti omezování uhlíkových emisí,“ poznamenal prezident a generální ředitel firmy Westinghouse Danny Roderick.

Loni v prosinci společnost zahájila exkluzivní jednání o výstavbě AP1000 s bulharskou státní firmou Bulgaria Energy Holding. Jedná i s dalšími zeměmi, například s Polskem, Slovinskem nebo Saúdskou Arábií.

V Číně se blíží dokončení prvního ze čtyř bloků AP1000, ve Spojených státech jsou další čtyři reaktory AP1000 v počátečních fázích výstavby. V nejbližší době se očekává podpis smluv na dalších osm čínských bloků.

Práce Pro tisíce lidí?

Pokud by firma Westinghouse uspěla v temelínském tendru, slibuje práci pro tisíce lidí – dělníků i inženýrů. Dostavba by podle ní podpořila řadu různých oborů, zejména jaderný průmysl, ale také stavebnictví, strojírenství, ocelářství a množství navazujících, zvláště technických odvětví.

Společnost Westinghouse už se nechala slyšet, že čeští odborníci budou tvořit téměř 90 procent pracovníků přímo v Temelíně a 92 procent z celkového počtu zaměstnanců na dostavbě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Kompletní parametry Skylake-X s 12 až 18 jádry jsou venku. Takty mají překvapivě vysoko
LibreOffice 5.4 vyšel ke stažení. Generuje menší dokumenty a kvalitnější PDF
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít