Nenechme si utéct šanci postavit naše stavebnictví zpět na nohy

22. dubna 2013, 00:00 - ING. TOMÁŠ BÍLEK
22. dubna 2013, 00:00

Tendr na dostavbu Temelína by měl vyhrát uchazeč, který vsadí na tuzemské dodavatele

Český stavební průmysl je v posledních letech ve velkém útlumu. Za posledních pět let se propadl o desítky procent.

Stát šetří, investoři vyčkávají. Firmy tento bludný kruh řeší zeštíhlováním, expanzí do zahraničí nebo, přinejhorším, bankrotem.

Důsledkem je růst nezaměstnanosti.

Velkou vzpruhou pro stavebnictví se může stát dostavba Jaderné elektrárny Temelín.

Bude mít obrovský dopad na průmysl, služby, zaměstnanost i na státní rozpočet. Debaty a rozhodování o Temelíně by proto neměly být jen o tom, zda zakázku dostanou Američané, nebo Rusové. Myslím, že ani v ČEZ nikdo nepochybuje, že obě řešení jsou technicky vyspělá a bezpečná. Mělo by jít o Českou republiku, její ekonomické zájmy a zájmy jejích občanů. Mluvíme o české investici. Proto by tady měla z co největší části i zůstat.

Temelín bude příležitostí pro řadu firem a jejich subdodavatelů, jen ve stavebnictví může vytvořit až 3500 pracovních míst.

Proto dávám přednost projektu Konsorcia MIR.1200. Nedávná prezentace obou nabídek na Hospodářském výboru Parlamentu ukázala, že právě Konsorcium nabízí až 75procentní zapojení českých společností do realizace projektu. A není to jen reklamní tah, ale realita deklarovaná závaznými smlouvami o smlouvách budoucích s řadou českých dodavatelů včetně stavební firmy Hochtief CZ. Jsme jediná česká stavební firma s reálnými zkušenostmi s výstavbou jaderné elektrárny v České republice. Vždyť naše společnost (tehdy jako VJET a později VSB) úspěšně vybudovala první dva bloky Temelína. Když nás v roce 1999 koupil německý stavební gigant Hochtief, rozšířili jsme naše zkušenosti o mezinárodní know­how. Hochtief navrhoval a realizoval 12 z 20 německých jaderných elektráren! Řešení Konsorcia MIR.1200 pro dostavbu Temelína je inovací řešení, které bylo použito při stavbě jeho 1. a 2. bloku.

Spolupráce mezi naší firmou a Konsorciem MIR.1200 byla proto přirozená a náš tým zpracoval exkluzivní nabídku, při které uplatnil zkušenosti nejen z Temelína, ale i z řady dalších elektráren realizovaných firmou Hochtief v Evropě i ve zbytku světa. U takových staveb, jakými jsou jaderné elektrárny, však hrají důležitou roli faktory jako praxe, technická znalost a schopnost řídit tak náročný projekt. To vše do projektu vkládáme.

Dostavbu Temelína tedy vnímám jako významnou vzpruhu pro naše stavebnictví. Vyhrát by měl uchazeč, který vsadí na tuzemské dodavatele. Nesmíme si Temelín nechat proklouznout mezi prsty. Nejsem politik, ale stavař. Dělám technická a obchodní rozhodnutí. Od politiků očekávám rozhodnutí národohospodářská.

A Temelín takovým rozhodnutím bezesporu je.

O autorovi| ING. TOMÁŠ BÍLEK předseda představenstva a generální ředitel HOCHTIEF CZ, a. s.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít