Nekonečný solární příběh

07. dubna 2015, 00:00 - Vadim Fojtík
07. dubna 2015, 00:00

Angažování bývalé nejvyšší státní zástupkyně Vesecké v Energetickém regulačním úřadě je protizákonné, tvrdí solární asociace

Souboj mezi majiteli solárních elektráren a Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) se začíná podobat nováckému seriálu Ulice. Zápletka je sice o něco sofistikovanější, i tak ale stačí v nikdy nekončícím příběhu zhlédnout každý dvacátý díl a zůstáváte v obraze. V podstatě jde stále o to samé. Kladný hrdina, totiž Energetický regulační úřad, se snaží sebrat provozní licenci co možná největšímu počtu solárních elektráren, „padouši“, tedy majitelé solárních elektráren, respektive Česká fotovoltaická průmyslová asociace se snaží co možná nejvíce zpochybnit kroky úřadu a svéprávnost jeho vedení.

Zrovna teď ale probíhá onen dvacátý díl, který děj posouvá kupředu.

Stížnost? Nevíme Aktuálně se souboj zčásti přesouvá do Bruselu. Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) již koncem roku 2013 poslala Evropské komisi dopis, ve kterém si stěžuje na porušování unijních pravidel Energetickým regulačním úřadem. Teď asociace svoji stížnost k Evropské komisi rozšířila a přitvrdila. V dokumentu, který má týdeník Euro k dispozici, si solárníci nově stěžují na několik oblastí, ve kterých údajně ERÚ unijní pravidla porušuje.

Jedna z výtek směřuje na předsedkyni úřadu Alenu Vitáskovou, která prý úmyslně porušuje energetický zákon. Toho se měla dopustit tím, že jmenovala v listopadu 2014 novou místopředsedkyní ERÚ bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Ta podle solárníků nesplňuje základní kvalifikační předpoklady, jež ukládá již zmíněný energetický zákon, pro pozici místopředsedkyně ERÚ, protože nemá v oblasti energetiky více než sedmiletou praxi.

Stížnost zpracovala brněnská advokátní kancelář Frank Bold. Mimochodem, ta je úzce spojená s projektem Rekonstrukce státu, byť tentokrát jde spíše o destrukci ERÚ.

Ale zpět k solárnímu sporu.

„Vesecká splňuje praxi v rámci své svěřené pravomoci legislativně správní více než dostatečně, zákonné požadavky splňuje beze zbytku, námitka CZEPHO je irelevantní a svědčí o zaujatosti této asociace proti ERÚ,“ tvrdí mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. Ten upozorňuje, že stejná profesní kvalifikace u bývalého místopředsedy Antonína Panáka této fotovoltaické asociaci nikdy nevadila. „Jde zjevně o účelové očerňování úřadu,“ je přesvědčen Chvojka. Bohužel na otázku, jak dlouhou praxí v energetice Vesecká disponuje, ale neodpověděl. Za zmínku v této souvislosti stojí, že Vesecká je na úřadu kromě jiného odpovědná za všechny oblasti týkající se práva, kterými se úřad zabývá. Vitásková si navíc od jejího angažování slibovala, že se svými zkušenostmi pomůže vyřešit komplikovanou situaci úřadu, kam ho dostaly žaloby i vpád do nezávislosti ERÚ.

Dle dobře informovaných zdrojů již Evropská komise poslala na úřad žádost o vyjádření. Regulátor ale tvrdí, že o stížnosti nic neví, a těžko tak na ni může reagovat.

Činností, na které si asociace u komise stěžuje, je víc. Mimo jiné i na to, že regulátor prý prokazatelně zaujatě jedná proti sektoru výroby elektřiny ze slunečního záření.

„Což dokládají mediální útoky úřadu i samotné Vitáskové na výrobce elektřiny ze slunečního záření,“ uvádí se ve stížnosti. Dle stejného dokumentu má Vitásková pracovat i na špatném obraze solárníků v médiích. A to hned několika způsoby: jednak prý tím, když tvrdí, že se ji producenti solární elektřiny snaží připravit o život, a pak také prohlášeními o podvodech při pobírání podpory pro produkci elektřiny ze slunce.

Ukažte důkazy „Zásadně nesouhlasíme, prosíme o jediný důkaz,“ oponuje mluvčí ERÚ. Ze zhruba 500 kontrol ročně, které úřad uskuteční, se týká solárních elektráren asi jedna třetina, což je vzhledem k celkovému počtu provozoven spíše zvýhodnění. „Například komplexní kontrolu velkých solárních elektráren jsme provedli v meziresortním týmu pro kontrolu fotovoltaiky až na základě přímého podnětu asociace CZEPHO a Aliance pro energetickou soběstačnost k ministerstvu průmyslu a obchodu,“ tvrdí Chvojka. Podle něj regulační úřad naprosto dodržuje rovné postavení všech účastníků trhu a ochranu spotřebitele, žádné vedlejší zájmy nemá a ani mít nesmí.

Státu, respektive Energetickému regulačnímu úřadu, se zatím v tažení proti solárním elektrárnám nedaří. V roce 2013 podal nejvyšší státní žalobce na základě informací regulátora 22 žalob, ve kterých požadoval odebrání licence. Soud zatím dvě z nich zamítl jako bezdůvodné a odebral jednu licenci. l

O autorovi| Vadim Fojtík • fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští…
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Technologie
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Nejprodávanějším smartphonem světa je iPhone 7, nezměnil to ani Galaxy S8
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít