Nekonečné prověřování

31. března 2014, 00:00 - Jan Hrbáček
31. března 2014, 00:00

Hloubková kontrola na Homolce zavání účelovostí, tvrdí ředitel nemocnice Michal Šetlík

Mít dceřiné společnosti je výhodné zvláště u nákupu materiálu, protože obchodní společnosti mohou vyjednávat o ceně. Dosahují tak mnohdy lepších cen, než nemocnice při výběrových řízeních, říká šéf Nemocnice Na Homolce Michal Šetlík.

* Vaše nemocnice si založila dceřiné společnosti v době, kdy se to smělo. Nyní už to možné není, měli jste s nimi nějaké problémy? Budou moci nadále fungovat?

Ty firmy opakovaně vadily exministru Martinu Holcátovi. Sám dokonce prohlásil, že měl v době, kdy pracoval v Motole, připravené založení dceřiných společností. Ale byl schválen nový zákon, který to pak příspěvkovým organizacím zakázal, a on už je nestihl založit. Tady zafungovala určitá závist. Homolka má ty společnosti z doby, kdy jejich založení zákon umožňoval, a podle posledních právních analýz můžou ty společnosti fungovat nadále.

* V čem spočívá jejich přínos?

Benefit těch dcer je v tom, že akciovka Holte Medical nakupuje zdravotnický spotřební materiál, rukavice, stříkačky, obvazový materiál. Těch položek je na 35 tisíc. Podle zákona musíte všechny tyto věci vysoutěžit. Výjimka ze zákona ovšem umožňuje dceřiné společnosti tento sortiment dodávat bez soutěžení, bez enormní zátěže na výběrová řízení 35 tisíc položek. Některé tendry nemusejí být tak výhodné, jak by se z formulace zákona zdálo. Dcera to zboží nakupuje tak, aby jeho cena byla pro nemocnici nejvýhodnější – na základě průzkumu trhu, i laciněji, než by se podařilo přes výběrová řízení.

* Delší dobu se spekuluje o sloučení Homolky a Motola. Má to nějaké opravdu reálné kontury?

V době, kdy tady byli nějakým způsobem zaháčkovaní lidé okolo Iva Rittiga, tak tomu bránili. Když jsme se jich zbavili a nemocnice se osamostatnila, tak jsme se stali zajímavou kořistí. Proto se možná náměstek z Motola Holcát stal ministrem a jeho první aktivita vedla k tomu, že Homolka je v minusu. V polovině roku jsme hospodařili se ztrátou 299 milionů, ale nakonec jsme skončili 34 milionů v plusu.

* Martin Holcát je už zpět jako náměstek v Motole. Za jeho éry začala hloubková kontrola Homolky. Už skončila? A s jakými výsledky?

Byla zahájena v červenci, prakticky 14 dní poté, co nastoupil do funkce. Pochybuji, že byl v té době dokonale zorientován. Dá se jí vytknout několik věcí. Kontroloři tvrdili, že jsme nespolupracovali. Ale oni špatně definovali požadavky a pak řekli, že jsme jim to, co chtěli, neodevzdali. Požadovali věci, ke kterým jsme neměli přístup. Například smlouvy mezi dceřinými společnostmi a jinými subjekty, které nemocnice k dispozici nemá. Všechny smlouvy mezi nemocnicí a dcerou i faktury dostali. Požadovali jména dětí z nemocniční školky, což je porušení zákona na ochranu osobních údajů. Dávali požadavky v nekřesťanských lhůtách. Někdy byl ten termín dva dny. Naše úřednice procházely stovky šanonů a hledaly faktury. Pak přišel požadavek na hledání v těch samých šanonech, na jiné faktury místo toho, aby si ty informace vyžádali naráz. Nakonec jsme jim předali všechny šanony s fakturami za poslední kontrolované roky. Dvakrát 1800 šanonů. Převzali si je, ale neodvezli. Přesto tvrdili, že jsme jim dokumentaci nevydali. Zavání to účelovostí.

* Co prověřují, že audit ještě neskončil?

Teď kontrolují služební mobilní telefony. Zatím nemáme žádné závěry. Ale vypadá to, že na velkých obratech nejspíš nenašli žádné pochybení a hledají drobnosti. Jestli třeba, v uvozovkách, nespotřebováváme moc toaletního papíru. Víte, co je nejzajímavější? Kontroluje se období, kdy jsme dcery zcela podřídili fungování nemocnice, aby zisk tekl do nemocnice. Ale to předchozí období kontrolory a ministra Holcáta vůbec nezajímalo. Vyvolává to ve mně různé asociace. Je to úmysl? Nebo tam existuje vazba na předchozí období? Netuším.

* Na vaši nemocnici byly v minulosti navázány firmy a lidé z blízkosti lobbisty Iva Rittiga. Například pronájmy skladovacích prostor. Jaké kroky jste pro odstřižení této skupiny učinili?

Za předchozího vedení tady ta úzká vazba fungovala. Pro všechny zřetelná byla právní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal). Spolupráci s ní jsem týden po svém nástupu vypověděl. Ve strukturách dcer fungoval Jan Valtr, jehož jméno padá v souvislosti s vyšetřováním v pražském dopravním podniku. Ze struktur byl také vypovězen.

* V jakých orgánech Homolky Valtr figuroval?

V představenstvu dceřiné akciové společnosti Holte Medical. A v představenstvu její vnučky (dcery Holte Medical) Homolka Premium Care. Z obou byl odvolán. Třetí vazba na šachtovce, na Iva Rittiga, byl nevýhodný pronájem skladů společnosti KTH. Tu smlouvu jsme také vypověděli. Firma Holte Medical, která platila nevýhodné platby za pronájem skladů, tak mohla najednou provozovat všechno sama a stát se čistě servisní organizací nemocnice. A veškerý zisk, který vygenerovala, už neodváděla v nesmyslných platbách mimo nemocnici, ale přímo Homolce.

O autorovi| hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít