Někdo staví Blox, jiný Medvěda

24. června 2013, 00:00 - Matěj Štětka
24. června 2013, 00:00

Praha má velký potenciál pro investice do nadstandardního bydlení, jak potvrzuje několik dejvických projektů

Až donedávna byla společnost BPD partners známá pouze jako významný investor do obnovitelných zdrojů elektrické energie. Firma založená bývalými vlastníky energetické společnosti Czech Coal Petrem Pudilem, Vasilem Bobelou a Janem Dobrovským však na začátku letošního roku změnila strategii. Oznámila kapitálový vstup do kolínské Draslovky, dokončila výstavbu hotelového komplexu v Českém Švýcarsku a zahájila prostřednictvím dceřiné společnosti BPD development první z řady velkých developerských projektů v atraktivní části Prahy 6.

Navzdory varovným hlasům a řadě studií poukazujících na nadbytek kancelářských prostor v hlavním městě se skupina rozhodla do roku 2015 dostavět takzvaný Downtown Dejvice, nové administrativní centrum v těsné blízkosti Vítězného náměstí a hotelu Diplomat. „Náš záměr je jednoduchý,“ sdělil týdeníku Euro jeden z majitelů BPD partners Petr Pudil. „Je to výjimečná lokalita v blízkosti centra, obklopená rezidenčními čtvrtěmi Hanspaulka, Ořechovka nebo Bubeneč, nedaleko je letiště a my chceme využít její potenciál.“ Náhrada za zeleň „Základní jádro Downtownu Dejvice tvoří již stojící budovy PPF Gate a hotel Diplomat,“ vysvětluje předseda představenstva BPD development Radek Pokorný. „Na ně v příštím roce naváže kancelářská budova Blox s 16,2 tisíce metrů čtverečních kancelářské plochy,“ pokračuje Pokorný. BPD development připravuje i další projekt s 20 tisíci metrů čtverečních kancelářských ploch, budovu Telehouse, která vznikne přestavbou bývalé telefonní ústředny ATU v těsném sousedství PPF Gate a hotelu Diplomat.

O tom, kdy se začne stavět, nechtějí investoři spekulovat. Podle dosud známých informací by budova Telehouse měla být dokončena do roku 2016, tedy dva roky po dokončení projektu Blox. „Bude hodně záležet na tom, jak bude úspěšný první projekt Blox,“ říká Petr Pudil. Financování projektu podle informací týdeníku Euro ze 40 procent zajišťuje ČSOB a zbytek jsou vlastní zdroje investorů.

„Předpokládáme, že obě fáze projektu spolknou zhruba 1,5 miliardy korun,“ uvádí Pudil s tím, že financování budovy Blox je už zajištěno. Ačkoli stavba byla zahájena teprve nedávno a její dokončení se předpokládá v závěru tohoto roku, první zájemci o pronájem se již našli. „V tuto chvíli je pod smlouvou 1200 metrů čtverečních kanceláří a vedeme intenzivní jednání se dvěma významnými společnostmi o prostorách v rozsahu 4200 a 3200 metrů čtverečních,“ upřesňuje Pokorný.

Netradiční je, že připravované projekty vznikají na obecních pozemcích. Městská část Praha 6 totiž investorům pozemek neprodala, ale pouze pronajala na sedmdesát let. Investor musí na oplátku v místě vybudovat dětské hřiště, park s vodními prvky a zelení na rozloze více než pět tisíc metrů čtverečních. „Tato část s novým parkem má přejít po dokončení opět pod správu Prahy 6,“ tvrdí Radek Pokorný.

Nový park je náhradou za zeleň a vzrostlé stromy, které byly před zahájením stavby pokáceny, což vyvolalo rozhořčené reakce místních. Podle dřívějších vyjádření radnice Prahy 6 však během příprav proti projektu nikdo neprotestoval. Pravděpodobně z toho důvodu, že většina plochy pozemku byla vedena jako stavební parcela.

Staří známí Potenciál lokality je značný a uvědomují si to i „konkurenční“ investoři. Svůj projekt představila v Praze 6 společnost PPF, která chce v těsném sousedství „Kulaťáku“ na rozloze přibližně 18 tisíc metrů čtverečních vystavět moderní polyfunkční budovu Line známou v odborných kruzích pod názvem Lední medvěd.

Nejde o první setkání zmíněných aktérů v lokalitě. V roce 2007 PPF odkoupila své dnešní sídlo právě od skupiny Czech Coal, název sedmipatrové administrativní budovy E-gate se změnil na PPF Gate a kromě PPF v ní v jednom patře sídlí i firma Czech Coal, dnes již ve vlastnictví Pavla Tykače. Czech Coal má v developerských projektech v Praze 6 na PPF náskok nejen díky rozestavěnému Bloxu, ale i investicemi do rezidenčního bydlení v jiných částech Prahy 6 a v Lysolajích.

Royale Triangle Residence Prague 6 je například rezidenčním projektem osmi tří- až čtyřpodlažních vilových domů na pomezí Střešovic a Ořechovky v blízkosti Pražského hradu. Na každém podlaží bude byt s rozlohou 170 metrů čtverečních. Půjde o uzavřený areál, který bude opatřen recepcí, chráněným vjezdem a dvěma bočními vstupy, propojujícími podzemní podlaží určené pro potřeby parkování. Pamatováno je také na možnost dobíjení elektromobilů „Zájem je velký, stavba bude sice dokončena v roce 2015, ale již jsme prodali čtyři bytové domy,“ říká Radek Pokorný. Podle něj se tím potvrzuje, že Praha má velký potenciál pro investice do nadstandardního bydlení v atraktivních lokalitách.

Totéž platí i o projektu v nedalekých Lysolajích. „Tento projekt zahrnuje celkem 26 rodinných domů, v současné době je zahájen předprodej druhé etapy,“ uvádí Radek Pokorný.

Slova o potenciálu nadstandardního bydlení a ubytování potvrzuje také další odvážný investiční počin bývalých uhlobaronů.

V letošním roce bude dokončen ubytovací komplex za skoro čtvrt miliardy korun s přibližně 200 lůžky v severočeské Krásné Lípě, v bezprostřední blízkosti Českého Švýcarska.

S využitím dotace z ROP Severozápad a díky dohodě s městem Krásná Lípa skupina BDP partners dokončí areál v centru. Tvoří ho několik staletí starý dům rekonstruovaný a upravený na luxusní penzion, opravený historický dům na náměstí a zbrusu nový hotel postavený nákladem asi 130 milionů korun v proluce na krásnolipském náměstí. „S investory byla jasná dohoda. Když proinvestují určitou částku, získají právo za rozumných podmínek koupit další pozemky,“ říká ke spolupráci starosta města Zbyněk Linhart. „Pro nás to byla jediná rozumná cesta, jak v krátké době obnovit náměstí a opravit chátrající historické domy,“ dodává.

Navzdory varovným hlasům a řadě studií poukazujících na nadbytek kancelářských prostor v hlavním městě množství kanceláří v Praze 6 roste každým rokem.

O autorovi| Matěj Štětka, stetka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít