Nejlepší headhunter je vlastní zaměstnanec

20. dubna 2015, 00:00 - (red)
20. dubna 2015, 00:00

Zaměstnance hledáme už na školách, mohou si u nás udělat i diplomovou práci

Příležitosti ke kariéře v zahraničí jsou neustále, ať se bavíme o naší evropské centrále ve Švýcarsku, nebo v jednotlivých národních trzích. Vedle toho řada kolegů včetně těch v juniorních pozicích může být zapojena do různých mezinárodních projektových týmů, říká šéfka lidských zdrojů společnosti Philip Morris Česká republika a Slovensko Tereza Valt.

* Získali jste prestižní certifikát Top Employers 2015. Co jste pro to museli udělat?

Toto ocenění získávají firmy s objektivně nejúspěšnějším nastavením pracovního prostředí. Je škoda, že v Česku se povědomí o certifikaci Top Employer teprve buduje, i když na světové úrovni je to mezi profesionály v HR vnímáno jako oborový Oscar. Konkrétně certifikát znamená, že se externí firmou do hloubky auditují všechny procesy, které se týkají zaměstnance a celkové zaměstnanecké politky, a to například nábor, kariérní rozvoj, benefity, mzdy atd. Tuzemská pobočka Philip Morris obdržela v letošním roce titul Top Employers Česká republika a zároveň jsme získali certifikaci Top Employers Europe, zastřešující všechny oceněné pobočky naší firmy napříč kontinentem.

* Váš byznys čelí obrovské regulaci. Promítá se to do zájmu lidí o práci u vás?

Regulace se dnes týká řady odvětví. Pro střední a vrcholný management je obor jako ten náš díky určitým specifikům naopak zajímavou příležitostí. Začínáme u dospělých studentů na středních odborných a vysokých školách, máme i ty, kteří mají jeden nebo dva roky po škole. Z tradičních nástrojů se nám osvědčují stáže či příležitosti zpracování závěrečných prací, a to pod vedením zkušených odborníků. Nejúspěšnější stážisty pak čeká nabídka stálého zaměstnání s vyhlídkou dalšího kariérního růstu.

* Jste mezinárodní koncern, existuje tedy šance, že se zaměstnanci dostanou na místa v zahraničí?

Od uchazečů i zaměstnanců vnímáme ohlasy, že ve společnosti Philip Morris se o mezinárodní kariéře nejen mluví, ale skutečně se děje. Příležitosti ke kariéře v zahraničí jsou neustále, ať se bavíme o naší evropské centrále ve Švýcarsku, nebo v jednotlivých národních trzích. Vedle toho řada kolegů včetně těch v juniorních pozicích může být zapojena do různých mezinárodních projektových týmů. I proto je u nás důležitá velmi dobrá znalost angličtiny, případně dalších cizích jazyků. Vycestování je u nás podstatná součást pracovního života a s tím spojené mezinárodní kariéry. Abychom naše zaměstnance motivovali k mobilitě, dokážeme jim nabídnout v nové destinaci takové prostředí, aby si vzali rodinu s sebou.

* Jak dlouho trvá, než váš zaměstnanec dostane možnost vycestovat? Funguje to na dobrovolné bázi, nebo na bázi rotace?

V daných cyklech se na úrovni managementu diskutuje o tom, v jaké pozici vybraný zaměstnanec aktuálně setrvává a zda v zájmu jeho dalšího rozvoje a růstu mu bude vhodné nabídnout přesun do zahraničí. Víme o volných pozicích v ostatních pobočkách firmy, které jsou rozmístěné prakticky po celém světě, v tomto směru jsou možnosti opravdu pestré.

* Jak dnes oslovujete potenciální talenty?

Hodně používáme externí média (například LinkedIn) a doporučení od našich zaměstnanců. V tomto si myslím, že vlastní lidé jsou těmi nejlepšími headhuntery. Vedle LinkedInu zvažujeme využítí i dalších sociálních médií. Pro Slovensko například letos připravujeme zajímavý program, který je přizpůsobený potřebám generace Y. Je interaktivní, globální a zároveň individuálně přizpůsobený. Tento program byl také úspěšně pilotován v Asii.

* O co se jedná?

V kostce se jedná o velmi atraktivní program stáží, který studentům dá možnost zapojit se do reálných projektů a vytvořit si jedinečnou síť kontaktů. Využijeme moderní sociální média a úspěšným absolventům dáme pracovní nabídku ještě před dokončením školy.

* Kolik lidí přijmete přes LinkedIn? Hodně lidí si říká, že tam jsou všichni jen proto, že by z toho někdy mohlo něco být, ale ve skutečnosti z toho nikdy nic nebude.

Když máme volná místa, která chceme obsazovat externě, využíváme všechny formy oslovení a hledání. Samozřejmě i my sbíráme profily lidí a pracujeme s nimi stejně jako klasická personální agentura. Fluktuace v naší společnosti ovšem není tak vysoká a zároveň díky kvalitnímu talent managementu obsazujeme většinu pozic interně. Pozice, které většinou nabíráme externě, jsou specializované pro výrobní závod či juniorské nebo absolventské. Je příjemné zjišťovat, že pro většinu našich kandidátů je nástup do společnosti Philip Morris začátkem jejich další kariéry. A to právě díky možnostem, které u nás dostanou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít