Nejlepší headhunter je vlastní zaměstnanec

20. dubna 2015, 00:00 - (red)
20. dubna 2015, 00:00

Zaměstnance hledáme už na školách, mohou si u nás udělat i diplomovou práci

Příležitosti ke kariéře v zahraničí jsou neustále, ať se bavíme o naší evropské centrále ve Švýcarsku, nebo v jednotlivých národních trzích. Vedle toho řada kolegů včetně těch v juniorních pozicích může být zapojena do různých mezinárodních projektových týmů, říká šéfka lidských zdrojů společnosti Philip Morris Česká republika a Slovensko Tereza Valt.

* Získali jste prestižní certifikát Top Employers 2015. Co jste pro to museli udělat?

Toto ocenění získávají firmy s objektivně nejúspěšnějším nastavením pracovního prostředí. Je škoda, že v Česku se povědomí o certifikaci Top Employer teprve buduje, i když na světové úrovni je to mezi profesionály v HR vnímáno jako oborový Oscar. Konkrétně certifikát znamená, že se externí firmou do hloubky auditují všechny procesy, které se týkají zaměstnance a celkové zaměstnanecké politky, a to například nábor, kariérní rozvoj, benefity, mzdy atd. Tuzemská pobočka Philip Morris obdržela v letošním roce titul Top Employers Česká republika a zároveň jsme získali certifikaci Top Employers Europe, zastřešující všechny oceněné pobočky naší firmy napříč kontinentem.

* Váš byznys čelí obrovské regulaci. Promítá se to do zájmu lidí o práci u vás?

Regulace se dnes týká řady odvětví. Pro střední a vrcholný management je obor jako ten náš díky určitým specifikům naopak zajímavou příležitostí. Začínáme u dospělých studentů na středních odborných a vysokých školách, máme i ty, kteří mají jeden nebo dva roky po škole. Z tradičních nástrojů se nám osvědčují stáže či příležitosti zpracování závěrečných prací, a to pod vedením zkušených odborníků. Nejúspěšnější stážisty pak čeká nabídka stálého zaměstnání s vyhlídkou dalšího kariérního růstu.

* Jste mezinárodní koncern, existuje tedy šance, že se zaměstnanci dostanou na místa v zahraničí?

Od uchazečů i zaměstnanců vnímáme ohlasy, že ve společnosti Philip Morris se o mezinárodní kariéře nejen mluví, ale skutečně se děje. Příležitosti ke kariéře v zahraničí jsou neustále, ať se bavíme o naší evropské centrále ve Švýcarsku, nebo v jednotlivých národních trzích. Vedle toho řada kolegů včetně těch v juniorních pozicích může být zapojena do různých mezinárodních projektových týmů. I proto je u nás důležitá velmi dobrá znalost angličtiny, případně dalších cizích jazyků. Vycestování je u nás podstatná součást pracovního života a s tím spojené mezinárodní kariéry. Abychom naše zaměstnance motivovali k mobilitě, dokážeme jim nabídnout v nové destinaci takové prostředí, aby si vzali rodinu s sebou.

* Jak dlouho trvá, než váš zaměstnanec dostane možnost vycestovat? Funguje to na dobrovolné bázi, nebo na bázi rotace?

V daných cyklech se na úrovni managementu diskutuje o tom, v jaké pozici vybraný zaměstnanec aktuálně setrvává a zda v zájmu jeho dalšího rozvoje a růstu mu bude vhodné nabídnout přesun do zahraničí. Víme o volných pozicích v ostatních pobočkách firmy, které jsou rozmístěné prakticky po celém světě, v tomto směru jsou možnosti opravdu pestré.

* Jak dnes oslovujete potenciální talenty?

Hodně používáme externí média (například LinkedIn) a doporučení od našich zaměstnanců. V tomto si myslím, že vlastní lidé jsou těmi nejlepšími headhuntery. Vedle LinkedInu zvažujeme využítí i dalších sociálních médií. Pro Slovensko například letos připravujeme zajímavý program, který je přizpůsobený potřebám generace Y. Je interaktivní, globální a zároveň individuálně přizpůsobený. Tento program byl také úspěšně pilotován v Asii.

* O co se jedná?

V kostce se jedná o velmi atraktivní program stáží, který studentům dá možnost zapojit se do reálných projektů a vytvořit si jedinečnou síť kontaktů. Využijeme moderní sociální média a úspěšným absolventům dáme pracovní nabídku ještě před dokončením školy.

* Kolik lidí přijmete přes LinkedIn? Hodně lidí si říká, že tam jsou všichni jen proto, že by z toho někdy mohlo něco být, ale ve skutečnosti z toho nikdy nic nebude.

Když máme volná místa, která chceme obsazovat externě, využíváme všechny formy oslovení a hledání. Samozřejmě i my sbíráme profily lidí a pracujeme s nimi stejně jako klasická personální agentura. Fluktuace v naší společnosti ovšem není tak vysoká a zároveň díky kvalitnímu talent managementu obsazujeme většinu pozic interně. Pozice, které většinou nabíráme externě, jsou specializované pro výrobní závod či juniorské nebo absolventské. Je příjemné zjišťovat, že pro většinu našich kandidátů je nástup do společnosti Philip Morris začátkem jejich další kariéry. A to právě díky možnostem, které u nás dostanou.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít