Nejbohatší je slovenská ocelářka Blašková

29. září 2014, 00:00 - VLADAN GALLISTL
29. září 2014, 00:00

Mezi stovku nejbohatších Čechů a Slováků se vešly jen tři ženy Příběhy nejbohatších žen často doprovází jméno muže, který jim pomohl k majetku. A často také vysoká osobní daň, kterou musely zaplatit.

Konkrétním příkladem je nejbohatší žena v česko­slovenském prostředí Mária Blašková, jejíž majetek odhaduje redakce týdeníku Euro na sedm až 8,25 miliardy korun. Slovenka Blašková se vrhla do světa velkých peněz, když v necelých čtyřiceti letech ovdověla. Její manžel Ľubomír před deseti lety náhle zemřel na infarkt.

Blašková po manželovi zdědila podíly v ocelářském impériu Finitrading / Moravia Steel / / Třinecké železárny. Kromě toho získala podíl v logistické společnosti Slovenská plavba a prístavy, kde působila v dozorčí radě. Jen skupina Moravia Steel loni vydělala zhruba tři miliardy korun.

Matka dvou synů a dcery bydlí v luxusní vile v bratislavské čtvrti Koliba. Kromě toho podle slovenských médií vlastní ještě pozemky o rozloze několika hektarů na bratislavských Vinohradech a chatu v populárním slovenském letovisku Senecká jezera. Rodačka z obce Chtelnica kousek od Piešťan ráda hraje golf a cestuje po světě.

ROZPAD PETROLEJÁŘSKÉHO KLANU Ani cesta Jitky Cechlové Komárkové k bohatství nebyla úplně snadná. Společně s otcem Karlem, bratrem Karlem a strýcem Františkem vybudovala podnikatelské impérium KKCG, které se před čtyřmi lety rozpadlo na dvě části. Ropný průmysl si ponechal Karel Komárek mladší. Strojírenskou část převzala trojice Karel Komárek starší, František Komárek a právě Komárková. Jitka Komárková byla před rozdělením KKCG druhou největší akcionářkou této skupiny, v níž držela třicetiprocentní podíl. Polovinu skupiny vlastnil její bratr Karel a zbytek otec Jitky – Karel starší – a strýc František. Skupina KKCG, kterou budovali členové rodiny téměř dvacet let, se rozpadla kvůli vnitřním neshodám. Mezi současným vládcem KKCG Karlem Komárkem a jeho otcem totiž panovaly rozdílné názory na řešení dlouhé řady sporů s bývalými obchodními partnery i na směřování celé skupiny.

Klid v rodině ale zřejmě nenastal ani po rozdělení skupiny na dvě části. Už ani otec Karel Komárek totiž ne? guruje ve vedení strojírenské skupiny Bonatrans Group, kterou Komárková ovládá. Jen loni měla společnost Bona trans Group čistý zisk ve výši téměř 700 milionů korun. Majetek Komárkové dosahuje podle redakce týdeníku Euro výše 6,7 až 8,5 miliardy korun. Nejbohatší Češka nicméně za miliardy zaplatila pošramocenými vztahy v rodině.

Budování koupelnového impéria Siko Koupelny pro změnu odneslo manželství Jaroslavy Valové, která ? rmu kontroluje. Manžel se s Valovou rozvedl, protože už nechtěl snášet podnikatelský stres umocněný vysokým úvěrem. Firma Siko Koupelny je nyní jedničkou na trhu v zařizování koupelen s tržbami převyšujícími dvě miliardy korun. Společnost založila Valová na zelené louce, když k rozjezdu podnikání použila všechny rodinné úspory. Nyní řídí ? rmu společně se svými dvěma syny a dcerou.

ZACHOVY SOUPUTNICE Mezi nejbohatší Češky se dostaly rovněž Radka Zachová a Petra Marschallová, které podnikají společně s Ivanem Zachem (bratr Radky Zachové). Ten vydělal na krachu Investiční a Poštovní banky a následných sporech s Československou obchodní bankou, která zkrachovalý bankovní dům převzala. Zach tehdy dokázal pro svou skupinu GES urvat zejména televizi Prima. Polovinu televize prodal v roce 2005 švédské mediální společnosti Modern Times Group za 96 milionů eur, tehdy přibližně 2,8 miliardy korun. Vstup švédských investorů Primě prospěl, protože její pozice na trhu se výrazně zlepšila. Jen v minulém roce byl zisk společnosti FTV Prima, která provozuje stanici Prima, 441 milionů korun oproti 399,5 milionu v roce 2012. Tržby stouply na 2,9 miliardy korun především kvůli zvýšenému zájmu inzerentů, kteří se loni nedohodli na spolupráci s konkurenční Novou.

Na média se skupina GES soustředí i nadále. Patří do ní totiž rovněž síť rádií Kiss, Hey či Radio Country. Skupina ovládá také výrobce vzduchotechniky ZVVZ.

O autorovi| VLADAN GALLISTL, gallistl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít