NEIN z Německa

15. července 2013, 00:00 - (red)
15. července 2013, 00:00

PALUBNÍ DENÍK Bývalý předseda vlády Petr Nečas bude na události posledních týdnů jistě dlouho vzpomínat. Hořkost z překotného dění na domácí scéně, jež vyústilo v jeho pád, mu ještě ztrpčila na „rozlučkové Evropské radě“ v Bruselu v závěru června německá kancléřka Angela Merkelová. Protokolu navzdory se na něj osopila před svědky z českých diplomatických a úřednických kruhů kvůli právě skončené (pro změnu premiérové) návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Berlíně. „Co to mělo znamenat? Takové chování je absolutně nepřijatelné,“ předhodila rozčílená kancléřka podle zdrojů Palubního deníku zaskočenému premiérovi. Načež „odrázovala“ na summit.

Je férové přiznat, že si německá politička stěžovala na špatném místě. Za Zemanovy „žerty“ o redaktorce RTL coby agentce Tálibánu, opepřené zvoláním Alláh akbar, Petr Nečas opravdu nemůže. Merkelová dala ovšem průchod pocitu, který v Německu sílí, a sice že je něco shnilého ve státě českém.

Redakce týdeníku Euro to zažila tento týden na vlastní kůži. Ve snaze připravit obsáhlejší téma k zářijovým všeobecným volbám u severních sousedů oslovila své tradiční spolupracovníky ve Spolkové republice, zda by vybrali pro potřeby časopisu někoho s významným postem a jménem, který by mohl k volbám něco důležitého či zajímavého říci. Dotyční nejenže vytipovali, ale také oslovili – překvapivá odpověď od všech zněla: „Ne.“ Dotyční si myslí, že vystoupit v českých médiích by bylo pro ně škodlivé. Vyvolávali by tak prý dojem normálnosti, přičemž vývoj v Česku zasvěcení za normální nepovažují. Palubní deník k tomu poznamenává: Tohle jsme opravdu chtěli?

Když se Bendl chválí Bývalý ministr zemědělství Petr Bendl se umí hezky pochválit. Na odchodnou uspořádal tiskovou konferenci, kde přítomným připomněl všechny své úspěchy, aby se na ně nezapomnělo.

Palubní deník by chtěl ale využít příležitosti a připomenout bývalému ministrovi, který se jistě ještě na některé ministerstvo vrátí, také věci, o kterých se ve svém sebechvalném projevu jaksi nezmínil. Jde zejména o lidi, kteří se kolem něj motají a o které se zajímá policie po nedávném velkém protikorupčním zátahu.

Začněme třeba u advokáta Tomáše Jindry, obchodního partnera Iva Rittiga. Bendl kdysi tohoto muže přivedl na ministerstvo dopravy, čímž začala Jindrova práce pro ministry ODS. Díky Bendlovi se dostal i na ministerstvo průmyslu. Bendl jej doporučil „odkloněnému“ ministru Martinu Kocourkovi, zdědil ho pak i jeho nástupce Martin Kuba. Na ministerstvu zemědělství Bendlova spolupráce s Jindrou pokračovala, poslal ho na misi do Budějovického Budvaru.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít