Nedopečená fúze

16. července 2012, 00:00 - (krl)
16. července 2012, 00:00

Potravinářství

Měla to být největší pekárenská fúze, jakou český a slovenský trh s pečivem pamatuje.

Spojení svého mlýnsko-pekárenského uskupení Penam s hlavním konkurentem United Bakeries ale miliardář Andrej Babiš nedopekl do konce. Majitelé středoevropské pekárenské jedničky United Bakeries Marko a Jaroslav Paříkovi odstoupili od smlouvy s Agrofertem. Nezastavitelný nákupčí Babiš tentokrát se svou oblíbenou taktikou narazil. „S prodávajícím se dohodne na ceně, ale pak ho tlačí ke slevě. Tady to nevyšlo,“ popisují krach pekárenské megafúze zdroje obeznámené s průběhem transakce. Když Agrofert do konce června nezaplatil domluvenou částku, Paříkovi z obchodu vycouvali. Dohoda totiž podle informací týdeníku Euro zněla tak, že platba proběhne do posledního června, rozhodování antimonopolních úřadů v Česku a na Slovensku na tom nemělo nic změnit.

Nyní se jako oficiální důvod, proč se dva nejsilnější hráči na trhu s pečivem nespojí, uvádějí průtahy na slovenském Protimonopolním úřadu. „Protože k předem stanovenému datu nevydal rozhodnutí, nemohla být transakce dokončena,“ sdělil v prohlášení United Bakeries jeho mluvčí Jaroslav Pomp minulé pondělí poté, co server E15 jako první informoval o odstoupení pekárenského lídra od smlouvy s Agrofertem.

Ve středu Protimonopolní úřad zveřejnil zprávu, že rozhodnutím z 29. června zakázal spojení Agrofert Holdingu a společnosti Euro Bakeries Holding, která United Bakeries ovládá. Jeho verdikt není právoplatný, protože Agrofert proti němu podal rozklad. „Úřad proto v této fázi neuvádí podrobnější informace,“ sdělil slovenský ochránce hospodářské soutěže.

Průtahy na slovenském antimonopolním úřadu měly být údajně součástí taktiky Agrofertu, jak prodávající stranu přitlačit ke slevě z dohodnuté ceny. Zatímco v Česku si Babišova skupina zařídila souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže s ovládnutím United Bakeries za podmínky, že se vzdá čtyř pekáren, na Slovensku o podobných ústupcích nevyjednávala. „O závazcích se zatím nebavíme,“ uvedl začátkem června šéf Penamu Jaroslav Kurčík, když mluvil o komplikacích při posuzování fúze na bratislavském úřadu. Tím, že Agrofert průběžně doplňoval podklady, se lhůta na vyřízení jeho žádosti protahovala. Podle Babiše se nedá říct, jestli fúze definitivně padla. Generálnímu řediteli United Bakeries Marku Paříkovi se minulý týden nepodařilo dovolat. „Je v zahraničí. Situaci, která nastala, nekomentujeme,“ uvedl výkonný ředitel United Bakeries Jan Jedlička.

Napečené zisky

Výsledky pekáren United Bakeries a Penam

2010 2011

Společnost Tržby Hosp. Tržby Hosp.

(mld. Kč) výsledek (mld. Kč) výsledek

před před

zdaněním zdaněním

(mil. Kč) (mil. Kč)

United 3,13 -123,6 3,25 28,4

Bakeries

Penam 3,34 132,8 3,96 201,8

pramen: Magnusweb

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít