Nedigitální Česko 2.0

28. července 2014, 00:00 - SVATOSLAV NOVÁK
28. července 2014, 00:00

Česká republika ztrácí konkurenceschopnost, dlouhodobě postrádá vizi a vůli vrcholných politiků v prosazování digitální agendy

V aktuálním žebříčku konkurenceschopnosti zemí Evropské unie za letošní rok zaujímá Česká republika 18. místo. V nedávno zveřejněné zprávě to uvádí Světové ekonomické fórum (WEF). Ve srovnání s rokem 2012 naše země klesla o dvě příčky, oproti roku 2010 dokonce o čtyři. Česko trpí podle této renomované instituce nedostatkem inovací či omezeným přístupem k nejnovějším technologiím. V oblasti digitální agendy obsadilo v rámci evropské osmadvacítky celkově 17. místo, velmi nízko je země hodnocena v některých dílčích ukazatelích, jimiž jsou například vládní strategie pro ICT (24. příčka) nebo dostupnost pevného připojení k vysokorychlostnímu internetu (25. příčka).

BEZ VIZE Evropská komise zveřejnila před několika týdny podobný srovnávací přehled, zabývající se speciálně stavem digitální agendy v členských státech EU. Ani zde si Česká republika nevede nejlépe, ztrácí mimo jiné v rozšíření vysokorychlostního internetu, konkrétně v pokrytí přístupovými sítěmi nové generace (NGA) zejména ve venkovských oblastech nebo v počtu domácností připojených k superrychlému internetu.

Pozitivně nevyznívá pro Česko ani hodnocení elektronizace veřejné správy neboli e­governmentu – za průměrem EU zaostáváme v míře využití online komunikace občanů s úřady a také v „uživatelské přívětivosti“ elektronické veřejné správy (User­centric eGovernment Indicator) i její celkové transparentnosti (Transparent eGovernment Indicator). Česko se také nachází mezi 11 členskými státy EU, například spolu s Bulharskem, Kyprem, Portugalskem nebo Rumunskem, kde jsou digitální dovednosti více než poloviny obyvatel hodnoceny jako nevyhovující.

Kde hledat příčiny této situace? Česká republika dlouhodobě postrádá jednoznačnou vizi a vůli vrcholných politických představitelů v prosazování digitální agendy. Kompetence v dané oblasti jsou roztříštěné a celkově nejasně stanovené. Přijaté vládní či resortní strategie, byť samy o sobě nezřídka kvalitní, obvykle nejsou v praxi realizovány. Příkladem může být strategický dokument Digitální Česko zaměřený zejména na lepší pokrytí území republiky vysokorychlostním internetem, ale i rozvoj elektronických dovedností občanů. První verze z roku 2011 byla naplněna jen zčásti, aktuální druhá verze, tedy Digitální Česko 2.0, je na tom zatím podobně. Zpráva ministerstva průmyslu a obchodu o plnění uvedené strategie, kterou na svém jednání letos v květnu projednala vláda, uvádí, že některá důležitá opatření nejenže nejsou splněna, ale doposud ani nezačala jejich realizace.

DIGITALIZACE A KONKURENCESCHOPNOST ICT Unie, Svaz průmyslu a dopravy ČR i další organizace zformulovaly výzvu adresovanou současnému vládnímu kabinetu. Signatáři dokumentu upozorňují na nezbytnost efektivního využití informačních technologií ve veřejné správě a při podpoře internetové ekonomiky. Doporučení se týkají dvou klíčových oblastí: zaprvé elektronizace veřejné správy a využití ICT k efektivnějšímu řízení a hospodaření státu, zadruhé pak posílení konkurenceschopnosti českého průmyslu prostřednictvím rozvoje internetové ekonomiky.

Mezi konkrétní úkoly, na něž by se vláda měla zaměřit, patří kupříkladu rozvoj e­governmentu s maximální orientací na občany a firmy podle jejich reálných potřeb, efektivita a standardizace při plánování a nasazení ICT systémů ve státní správě a samosprávě, příprava čerpání strukturálních fondů EU pro oblast ICT ve veřejné správě v programovém období 2014 až 2020 nebo rozvoj telekomunikační infrastruktury, která zajistí vysokorychlostní internetové připojení srovnatelné s moderním vyspělým světem. Důležité je rovněž adekvátní využití ICT při zvyšování kvality a efektivity poskytované zdravotnické péče (e­health) či zpřístupnění existujících dat a informací v systémech veřejné správy i pro soukromou sféru (open data).

Bude­li těmto oblastem a jejich koncepčnímu řešení věnována náležitá pozornost, lze očekávat, že již několik let trvající pokles mezinárodní konkurenceschopnosti Česka se konečně podaří zastavit. Kýžený ekonomický růst a směřování k prosperitě tak mohou být postaveny na reálném základě. Pro tuzemskou politickou reprezentaci to je výzva a zároveň příležitost.

O autorovi| SVATOSLAV NOVÁK, prezident ICT Unie

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít