Nedigitální Česko 2.0

28. července 2014, 00:00 - SVATOSLAV NOVÁK
28. července 2014, 00:00

Česká republika ztrácí konkurenceschopnost, dlouhodobě postrádá vizi a vůli vrcholných politiků v prosazování digitální agendy

V aktuálním žebříčku konkurenceschopnosti zemí Evropské unie za letošní rok zaujímá Česká republika 18. místo. V nedávno zveřejněné zprávě to uvádí Světové ekonomické fórum (WEF). Ve srovnání s rokem 2012 naše země klesla o dvě příčky, oproti roku 2010 dokonce o čtyři. Česko trpí podle této renomované instituce nedostatkem inovací či omezeným přístupem k nejnovějším technologiím. V oblasti digitální agendy obsadilo v rámci evropské osmadvacítky celkově 17. místo, velmi nízko je země hodnocena v některých dílčích ukazatelích, jimiž jsou například vládní strategie pro ICT (24. příčka) nebo dostupnost pevného připojení k vysokorychlostnímu internetu (25. příčka).

BEZ VIZE Evropská komise zveřejnila před několika týdny podobný srovnávací přehled, zabývající se speciálně stavem digitální agendy v členských státech EU. Ani zde si Česká republika nevede nejlépe, ztrácí mimo jiné v rozšíření vysokorychlostního internetu, konkrétně v pokrytí přístupovými sítěmi nové generace (NGA) zejména ve venkovských oblastech nebo v počtu domácností připojených k superrychlému internetu.

Pozitivně nevyznívá pro Česko ani hodnocení elektronizace veřejné správy neboli e­governmentu – za průměrem EU zaostáváme v míře využití online komunikace občanů s úřady a také v „uživatelské přívětivosti“ elektronické veřejné správy (User­centric eGovernment Indicator) i její celkové transparentnosti (Transparent eGovernment Indicator). Česko se také nachází mezi 11 členskými státy EU, například spolu s Bulharskem, Kyprem, Portugalskem nebo Rumunskem, kde jsou digitální dovednosti více než poloviny obyvatel hodnoceny jako nevyhovující.

Kde hledat příčiny této situace? Česká republika dlouhodobě postrádá jednoznačnou vizi a vůli vrcholných politických představitelů v prosazování digitální agendy. Kompetence v dané oblasti jsou roztříštěné a celkově nejasně stanovené. Přijaté vládní či resortní strategie, byť samy o sobě nezřídka kvalitní, obvykle nejsou v praxi realizovány. Příkladem může být strategický dokument Digitální Česko zaměřený zejména na lepší pokrytí území republiky vysokorychlostním internetem, ale i rozvoj elektronických dovedností občanů. První verze z roku 2011 byla naplněna jen zčásti, aktuální druhá verze, tedy Digitální Česko 2.0, je na tom zatím podobně. Zpráva ministerstva průmyslu a obchodu o plnění uvedené strategie, kterou na svém jednání letos v květnu projednala vláda, uvádí, že některá důležitá opatření nejenže nejsou splněna, ale doposud ani nezačala jejich realizace.

DIGITALIZACE A KONKURENCESCHOPNOST ICT Unie, Svaz průmyslu a dopravy ČR i další organizace zformulovaly výzvu adresovanou současnému vládnímu kabinetu. Signatáři dokumentu upozorňují na nezbytnost efektivního využití informačních technologií ve veřejné správě a při podpoře internetové ekonomiky. Doporučení se týkají dvou klíčových oblastí: zaprvé elektronizace veřejné správy a využití ICT k efektivnějšímu řízení a hospodaření státu, zadruhé pak posílení konkurenceschopnosti českého průmyslu prostřednictvím rozvoje internetové ekonomiky.

Mezi konkrétní úkoly, na něž by se vláda měla zaměřit, patří kupříkladu rozvoj e­governmentu s maximální orientací na občany a firmy podle jejich reálných potřeb, efektivita a standardizace při plánování a nasazení ICT systémů ve státní správě a samosprávě, příprava čerpání strukturálních fondů EU pro oblast ICT ve veřejné správě v programovém období 2014 až 2020 nebo rozvoj telekomunikační infrastruktury, která zajistí vysokorychlostní internetové připojení srovnatelné s moderním vyspělým světem. Důležité je rovněž adekvátní využití ICT při zvyšování kvality a efektivity poskytované zdravotnické péče (e­health) či zpřístupnění existujících dat a informací v systémech veřejné správy i pro soukromou sféru (open data).

Bude­li těmto oblastem a jejich koncepčnímu řešení věnována náležitá pozornost, lze očekávat, že již několik let trvající pokles mezinárodní konkurenceschopnosti Česka se konečně podaří zastavit. Kýžený ekonomický růst a směřování k prosperitě tak mohou být postaveny na reálném základě. Pro tuzemskou politickou reprezentaci to je výzva a zároveň příležitost.

O autorovi| SVATOSLAV NOVÁK, prezident ICT Unie

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít