Nedigitální Česko 2.0

28. července 2014, 00:00 - SVATOSLAV NOVÁK
28. července 2014, 00:00

Česká republika ztrácí konkurenceschopnost, dlouhodobě postrádá vizi a vůli vrcholných politiků v prosazování digitální agendy

V aktuálním žebříčku konkurenceschopnosti zemí Evropské unie za letošní rok zaujímá Česká republika 18. místo. V nedávno zveřejněné zprávě to uvádí Světové ekonomické fórum (WEF). Ve srovnání s rokem 2012 naše země klesla o dvě příčky, oproti roku 2010 dokonce o čtyři. Česko trpí podle této renomované instituce nedostatkem inovací či omezeným přístupem k nejnovějším technologiím. V oblasti digitální agendy obsadilo v rámci evropské osmadvacítky celkově 17. místo, velmi nízko je země hodnocena v některých dílčích ukazatelích, jimiž jsou například vládní strategie pro ICT (24. příčka) nebo dostupnost pevného připojení k vysokorychlostnímu internetu (25. příčka).

BEZ VIZE Evropská komise zveřejnila před několika týdny podobný srovnávací přehled, zabývající se speciálně stavem digitální agendy v členských státech EU. Ani zde si Česká republika nevede nejlépe, ztrácí mimo jiné v rozšíření vysokorychlostního internetu, konkrétně v pokrytí přístupovými sítěmi nové generace (NGA) zejména ve venkovských oblastech nebo v počtu domácností připojených k superrychlému internetu.

Pozitivně nevyznívá pro Česko ani hodnocení elektronizace veřejné správy neboli e­governmentu – za průměrem EU zaostáváme v míře využití online komunikace občanů s úřady a také v „uživatelské přívětivosti“ elektronické veřejné správy (User­centric eGovernment Indicator) i její celkové transparentnosti (Transparent eGovernment Indicator). Česko se také nachází mezi 11 členskými státy EU, například spolu s Bulharskem, Kyprem, Portugalskem nebo Rumunskem, kde jsou digitální dovednosti více než poloviny obyvatel hodnoceny jako nevyhovující.

Kde hledat příčiny této situace? Česká republika dlouhodobě postrádá jednoznačnou vizi a vůli vrcholných politických představitelů v prosazování digitální agendy. Kompetence v dané oblasti jsou roztříštěné a celkově nejasně stanovené. Přijaté vládní či resortní strategie, byť samy o sobě nezřídka kvalitní, obvykle nejsou v praxi realizovány. Příkladem může být strategický dokument Digitální Česko zaměřený zejména na lepší pokrytí území republiky vysokorychlostním internetem, ale i rozvoj elektronických dovedností občanů. První verze z roku 2011 byla naplněna jen zčásti, aktuální druhá verze, tedy Digitální Česko 2.0, je na tom zatím podobně. Zpráva ministerstva průmyslu a obchodu o plnění uvedené strategie, kterou na svém jednání letos v květnu projednala vláda, uvádí, že některá důležitá opatření nejenže nejsou splněna, ale doposud ani nezačala jejich realizace.

DIGITALIZACE A KONKURENCESCHOPNOST ICT Unie, Svaz průmyslu a dopravy ČR i další organizace zformulovaly výzvu adresovanou současnému vládnímu kabinetu. Signatáři dokumentu upozorňují na nezbytnost efektivního využití informačních technologií ve veřejné správě a při podpoře internetové ekonomiky. Doporučení se týkají dvou klíčových oblastí: zaprvé elektronizace veřejné správy a využití ICT k efektivnějšímu řízení a hospodaření státu, zadruhé pak posílení konkurenceschopnosti českého průmyslu prostřednictvím rozvoje internetové ekonomiky.

Mezi konkrétní úkoly, na něž by se vláda měla zaměřit, patří kupříkladu rozvoj e­governmentu s maximální orientací na občany a firmy podle jejich reálných potřeb, efektivita a standardizace při plánování a nasazení ICT systémů ve státní správě a samosprávě, příprava čerpání strukturálních fondů EU pro oblast ICT ve veřejné správě v programovém období 2014 až 2020 nebo rozvoj telekomunikační infrastruktury, která zajistí vysokorychlostní internetové připojení srovnatelné s moderním vyspělým světem. Důležité je rovněž adekvátní využití ICT při zvyšování kvality a efektivity poskytované zdravotnické péče (e­health) či zpřístupnění existujících dat a informací v systémech veřejné správy i pro soukromou sféru (open data).

Bude­li těmto oblastem a jejich koncepčnímu řešení věnována náležitá pozornost, lze očekávat, že již několik let trvající pokles mezinárodní konkurenceschopnosti Česka se konečně podaří zastavit. Kýžený ekonomický růst a směřování k prosperitě tak mohou být postaveny na reálném základě. Pro tuzemskou politickou reprezentaci to je výzva a zároveň příležitost.

O autorovi| SVATOSLAV NOVÁK, prezident ICT Unie

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít