Nechceme být největší, chceme být nejlepší

16. března 2015, 00:00 - Václav Drchal
16. března 2015, 00:00

Sazby právníků na českém trhu jsou extrémně nízké, nižší než v ostatních zemích střední Evropy

Kvalita poskytovaných právních služeb se během uplynulých 20 let podle partnerky advokátní kanceláře Glatzová & Co. Vladimíry Glatzové obecně zvýšila.

Ovšem neplatí to podle ní vždy: „Existuje řada kvalitních kanceláří, ale i takových, které pracují na bázi levné práce nižší kvality. To je v pořádku. Ale vadí mi, že to mnozí klienti zatím neumějí rozlišovat.“

* Jste středně velká advokátní kancelář se zhruba 35 právníky. Co pro vás bude v příštích letech prioritou – další růst, či spíše zvyšování kvality služeb?

Velikost nepatří mezi naše priority. Nechceme být největší, chceme být nejlepší. Je třeba si určit priority a podle toho kancelář rozvíjet. Pro nás je na prvním místě kvalita, za ní zajímavá práce, spokojení lidé, zisk a na posledním místě velikost. S pětatřiceti právníky pokryjeme všechny obory, které pokrýt chceme, a přitom je kancelář ještě dobře řiditelná a udržuje si velmi dobrou atmosféru. Nejsme fabrika, lidé jsou na kancelář pyšní a mají k ní osobní vztah.

* Po více než 20 letech ohlásil partner vaší kanceláře Vít Horáček odchod. Jak se s tím kancelář vyrovnala?

Odchod Víta byl pozvolný a dlouhodobý proces, logické vyústění vývoje posledních let. Poslední dobou se totiž Vít věnoval stále více rozhodcování, což je individuální činnost odlišná od práce ostatních kolegů v kanceláři. Nyní si přeje soustředit se na svou praxi rozhodce a jeho další setrvání v kanceláři by nepřinášelo užitek ani jemu, ani ostatním. Mimo jiné proto, že jako partner kanceláře nemůže rozhodovat o záležitostech, s nimiž se kancelář dostala při své práci do styku, a naopak. Už teď jsme museli z těchto důvodů řadu klientů odmítat.

* Jak vypadá řízení vaší kanceláře v praxi – uplatňuje se spíš „diktátorský“, nebo demokratický princip?

Naše řízení je demokratické až moc. Klademe sice na lidi velmi vysoké nároky, ale zároveň se o ně opravdu staráme. Práci mladších kolegů důsledně supervizují partneři a vedoucí advokáti, a co je důležité, poskytují jim kvalitní zpětnou vazbu. Každý rok máme s lidmi strukturované rozvojové rozhovory, při nichž vyžadujeme zpětnou vazbu na všechny spolupracovníky, včetně partnerů. Kromě toho se s právníky zhruba třikrát ročně scházíme na pravidelných pohovorech a pořádáme řadu teambuildingových akcí, teď jsme se zrovna vrátili z lyžování. Od loňského léta je managing partnerem Dana Schweigelová, která se řízení ujala velmi energicky, a kanceláři to zjevně prospělo. Naši pobočku na Slovensku řídí můj partner Jiří Sixta. V poslední době tráví v Bratislavě více času a plánuje naše aktivity na Slovensku posílit. Jsem ráda, že mám partnery, kteří kancelář řídí místo mě; myslím, že to dělají líp než kdysi já. Můžu říct, že se vždy na všem shodneme. Partnerské porady jsou úplně neformální, většinou všem uvařím u mě doma.

* Nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích jsou v platnosti již více než rok. Jak se díváte na pokusy ministerstva spravedlnosti oba tyto kodexy novelizovat?

Velmi je podporuji a jsem ráda, že novela získává stále více příznivců. Zákony obsahují celou řadu nejasných ustanovení, na jejichž výklad je více názorů. Odpůrci tvrdí, že je příliš brzo na novelu a že se s tím praxe nějak vypořádá. To je nesmysl. Praxe se s tím nemůže vypořádat jinak, než že se pár let počká, až se vytvoří spolehlivá judikatura. Do té doby nelze říci, který výklad je správný. Klienti od nás ale potřebují jednoznačnou odpověď už nyní. Zákony mají být jasné.

* Loni vaše kancelář oslavila 20. výročí založení. Jak se za tu dobu změnil trh právních služeb?

Zcela zásadně. Kvalita se obecně velmi zvýšila, existuje řada kvalitních kanceláří, ale i takových, které pracují na bázi levné práce nižší kvality. To je v pořádku. Ale vadí mi, že to mnozí klienti zatím neumějí rozlišovat. Vybírají si právníky v tendrech podle ceny a nedochází jim, že se to odrazí na kvalitě. Zřejmě to plyne z celkového podceňování role práva u nás. Řada velkých firem funguje léta úplně bez právníků a pak se diví, když vzniknou problémy.

* Jak se podle vás bude trh vyvíjet? Dojde k opětovnému zvýšení advokátních sazeb?

Sazby právníků na českém trhu jsou extrémně nízké, nižší než v ostatních zemích střední Evropy. Věřím, že se časem jasně oddělí segment levných a segment kvalitních kanceláří tak, jak je to obvyklé ve všech vyspělých zemích a prakticky ve všech jiných oborech. A ty kvalitnější kanceláře budou účtovat vyšší sazby, protože v nich pracují lepší právníci, které ty kanceláře musejí lépe platit. Tak jako dražší výrobek je vyroben z dražších, pečlivěji zpracovaných materiálů.

O autorovi| Václav Drchal, drchal@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít